V Gambijo vstopili senegalski vojaki

V Senegalu je zaprisegel novi gambijski predsednik, potem so v državo vstopile sile Ecowasa.

Objavljeno
19. januar 2017 23.32
Gambia Crisis
M. Č.
M. Č.
Dakar/New York - Novi gambijski predsednik Adama Barrow je danes zaprisegel na gambijskem veleposlaništvu v Senegalu. Ob tem je varnostne sile pozval, naj »dokažejo svojo zvestobo« v boju za oblast s premaganim predsednikom Yahyo Jammehom, ki ne želi odstopiti s položaja predsednika. Po njegovi prisegi so v državo vstopile sile Ecowasa.

Barrow je vendarle zaprisegel kot novi gambijski predsednik, potem ko se je zatekel na veleposlaništvo v Dakar. Pri zaprisegi so ga podprli Združeni narodi in Afriška unija, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Dolgoletni predsednik Jammeh kljub mednarodnim pritiskom ne želi predati oblasti zmagovalcu na volitvah decembra lani. Jammeha je k predaji oblasti večkrat pozvala tudi Gospodarska skupnost zahodnoafriških držav (Ecowas) in mu zagrozila tudi z nasilno odstranitvijo z oblasti, povzema Slovenska tiskovna angecija.

»Zahtevam, da mi, kot vrhovnemu poveljniku, vodja obrambe in višji poveljniki dokažejo svojo zvestobo brez odlašanja,« je dejal Barrow po zaprisegi.

Vsem pripadnikom vojske je ukazal, naj ostanejo v barakah. Tisti, ki se bodo nahajali izven barak ali pa bodo imeli pri sebi orožje, bodo razumljeni kot uporniki, je še povedal Barrow.

Gambijski predsednik Adama Barrow Foto: Thierry Gouegnon/Reuters

Varnostni svet ZN je medtem danes soglasno podprl prizadevanja Ecowasa za zagotavljanje volje gambijskega ljudstva, ki je za novega predsednika izvolilo Barrowa. V resoluciji so Jammeha pozvali k mirnemu prenosu oblasti.

Podpora pa ne vključuje uporabe vojaških sil, saj resolucija ne vsebuje člena o avtorizaciji vojaške sile.

Po sprejemu resolucije so tuje tiskovne agencije poročale, da so v Gambijo danes vstopili senegalski vojaki, ki so se pred tem nabrali na meji, in ki delujejo v mandatu Ecowasa.

Barrow je 1. decembra lani presenetljivo zmagal na predsedniških volitvah. Čeprav je sprva Jammeh priznal poraz, si je nato premislil. Jammeh je z železno roko vladal nekdanji britanski koloniji 22 let.