V Gvatemali po škandalu, ki je predsednika spravil za zapahe, volijo novo oblast

Približno 7,5 milijona volivcev bo svoj glas oddajalo na predsedniških, parlamentarnih in občinskih volitvah.

Objavljeno
06. september 2015 10.38
GUATEMALA-ELECTIONS/
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ma. Ja., Delo.si, STA
Ciudad de Guatemala − V Gvatemali bodo danes predsedniške, parlamentarne in občinske volitve, piše Slovenska tiskovna agencija. Približno 7,5 milijona volivcev bo svoj glas oddajalo po velikem korupcijskem škandalu, zaradi katerega je moral ta teden s predsedniškega stolčka za zapahe oditi dosedanji predsednik Otto Perez.

Pereza bremenijo večmilijonske korupcijske sheme, ki je podjetjem s podkupovanjem skorumpiranih uradnikov omogočala nižanje carinskih dajatev. Gvatemalski kongres mu je zaradi tega po večmesečnih množičnih protestih v sredo odvzel imuniteto, v noči na četrtek je odstopil in moral nato zaradi zapornega naloga v pripor. Štiriinšestdesetletnika, ki trdi, da je nedolžen, je na čelu države za zdaj zamenjal dosedanji podpredsednik Alejandro Maldonado, piše STA.

Perez, ki si je menda nezakonito pridobil 3,7 milijona dolarjev, je bil na čelu Gvatemale od leta 2012. Danes bodo poleg parlamenta in občinskih oblasti izbirali novega predsednika, ki bo funkcijo prevzel januarja prihodnje leto.

Na voljo imajo tri kandidate, najvišjo podporo pa glede na ankete presenetljivo uživa kandidat ene izmed desnih strank brez političnih izkušenj, komik Jimmy Morales. Četrtkova javnomnenjska raziskava mu je pripisala 25 odstotkov glasov podpore, piše STA. Sledi mu donedavni favorit, odvetnik Manuel Baldizon, prav tako z desnice, ki je kandidiral že leta 2011. Obetalo naj bi mu se 22,9 odstotka glasov. Na zadnjem mestu je socialdemokratska nekdanja prva dama Sandra Torres, ki ji napovedujejo 18,4-odstotno podporo.

Pred današnjimi volitvami so vladali predvsem strahovi pred nasiljem, dodaja STA. Pesimizem vlada tudi glede pravilnosti volitev. Kot so opozorili v organizaciji Accion Ciudadana, lokalni veji Transparency International, je v državi, v kateri 53,7 odstotka ljudi živi pod pragom revščine, kupovanje glasov običajna stvar. Glas je mogoče dobiti že za vrečo živil, neobičajna ni niti organizacija srečelovov, na katerih je glavni dobitek motorno ali navadno kolo.

Dan pred volitvami protesti

Dan pred današnjimi volitvami so sicer potekali protesti, na katerih so protestniki v luči najnovejšega korupcijskega škandala zahtevali preložitev volitev. Protestov v prestolnici Ciudad de Guatemala se je udeležilo več deset ljudi.

Protest v glavnem mestu. Foto: Jose Cabezas/Reuters Pictures

»Najprej je potrebno spremeniti zakone, nato lahko volimo,« je dejal eden od članov spletnega gibanja Anonymous, ki je pozvalo k protestom.

Pred državno palačo pa so člani glasbene skupine, ki so sodelovali v večtedenskih protestih proti odstopljenemu predsedniku Otto Perezu, pripravili sedečo stavko. »Ne igramo, žalujemo,« je pisalo na njihovih bobnih. Na transparentih pa je pisalo: »Izginite koruptivni politiki. Ste najhujše zlo Gvatemale.«

Politični sistem v Gvatemali velja za izredno koruptivnega, piše STA. Po navedbah mednarodnih preiskovalcev je okoli polovica denarja, s katerim razpolagajo politične stranke, dvomljivega izvora.