V Iowi se začenja predsedniški volilni cirkus

Osrčje Amerike prvo izbira, kdo bo novembra na glasovnicah za Belo hišo.

Objavljeno
31. januar 2016 22.17
US-IOWA-FAITH--FREEDOM-COALITION-PRESIDENTIAL-FORUM.
Sebastijan Kopušar, poročevalec
Sebastijan Kopušar, poročevalec

Iowa – Središča sveta je danes sredi ameriških ravnic, kjer dobre tri milijone prebivalcev zvezne države Iowa, velike za sedem Slovenij, začenja izbirati »voditelja svobodnega sveta«.

Stotine prostovoljcev še vedno spodbuja ljudi, naj odidejo na volišča in pri republikancih oddajo svoj glas, pri demokratih pa se v nekoliko staromodnem postopku v bučnih dvoranah pustijo prepričati, kateri skupini – vsaka predstavlja posameznega kandidata – se bodo pridružili. Pri republikancih se za zmago potegujeta konservativni senator Ted Cruz, ki ga zaradi ideološke trme ne mara nihče v vrhu stranke, in newyorški milijarder Donald Trump, ki se ga zaradi skrajnih stališč bojijo vsi v Washingtonu.

Ted Cruz. Foto: Carlos Barria/Reuters Pictures

Pri demokratih se že skoraj okronana nekdanja zunanja ministrica Hillary Clinton z nohti oklepa izjemno tesnega vodstva in upa, da bo večina mladih uresničila napovedi in ostala doma. Sicer bo senator Bernie Sanders z zmago in svojo politično revolucijo dodobra spraznil jadra njene kampanje.

Hillary Clinton. Foto: Adrees Latif/Reuters Pictures

V mestecu po imenu Clinton, kjer se po dvoriščih vrstijo napisi Bernie (Sanders), so se v soboto do tamkajšnje srednje šole zgrinjale kolone avtomobilov, da si ogledajo Donalda Trumpa. Zdelo se je, da nihče ne opazi rahle absurdnosti v spopadu imen, toda zvezna država Iowa je že tedne tako zbombardirana s političnimi oglasi, da so ljudje postali imuni.

Kakšnih petsto ljudi je sončno popoldne namenilo milijarderju iz New Yorka, ki jih je prišel prepričat, da bo ob njem Amerika spet najboljša država na svetu. Na enem zadnjih političnih zborovanj – v zvezni državi jih je bilo okoli 1500 – je Donald Trump po svoji navadi zamujal dobre pol ure in brez kančka zadrege potožil, da je moral več kot eno uro sedeti v avtomobilu, in javno okrcal svoj štab, zakaj niso izbrali kakšnega kraja bliže letališču, kjer lahko pristane njegov boeing 757.

Donald Trump. Foto: Rick Wilking/Reuters Pictures

Toda v tokratnem boju za Belo hišo takšni izbruhi skoraj žaljive iskrenosti niso politična nerodnost, temveč znak klenega voditelja, ki se ne zmeni za ustaljeno dobrikanje in korektnost in bo državo odločno popeljal na pravo pot. Nekoliko utrujeni Trump je bil za koktejl političnih domislekov – Kitajci bodo vrnili delovna mesta, Mehičani sami zgradili zid na meji, iranski ajatola se mu bo uklonil, skupaj s Putinom – nagrajen z glasnim aplavzom. Še posebej ob besedah, da se bodo znebili političnega vrha v Washingtonu.

Mojster strahu

»Čas je za spremembo, v tej državi potrebujemo nekaj trde roke, Trump pa je poslovnež in se lahko kosa s komerkoli,« je sivolasi kmet Ed Jepson odločno podprl kandidata. Beli delavski razred na podeželju razžira val nezadovoljstva in negotovosti, sprememba in upanje pa zanj prihajata v podobi newyorškega milijarderja, ki nima dlake na jeziku, zato pa ima izjemen posluh za najbolj temne strahove ljudi.

Trump vodi v vseh anketah med volivci desnice, zmaga v Iowi pa bi lahko to snežno kepo pognala v neustavljiv plaz. Toda Iowa je nepredvidljiva država, kjer se lahko mnenje čez noč spremeni. Angela Gales, gospodinja v zgodnjih tridesetih, ki je na shodu nosila krono kot Kip svobode, je navdušeno kazala božično čestitko, na katero se ji Trump podpisal, a vseeno še ni odločena, za koga bo danes glasovala. Prebivalci Iowe morda niso prerez tipične Amerike, toda svojo pravico, da izbirajo prvi, jemljejo resno.

Za domačina Gerryja Gertusa je najbolj pomembno, da ne zmaga Clintonova, pa čeprav je doma v Clintonu. Povrh vsega pa mu je sin v družino pripeljal demokratsko snaho, ki zdaj »vnukom pere možgane«, tako da je 21-letni vnuk navdušen »berniejevec«. Podeželski dedek odkritega obraza in trdnega stiska roke samo zavzdihne ob omembi senatorja Sandersa, za številne napise v njegovo podporo pa sprijaznjeno pravi, da je v mestu »veliko neumnih ljudi«.

Bernie Sanders. Foto: Carlos Barria/Reuters Pictures

V dvorani univerze Iowe v študentskem mestu Iowa City se je zbralo skoraj pet tisoč takšnih »neumnih ljudi«. Občinstvo je bilo večinoma rosno mlado, senator iz Vermonta pa s svojimi pozivi k politični revoluciji zbuja izjemno navdušenje pri najmlajših volivcih. H glasni vedrosti dvorane je pripomogel nastop priljubljene skupine Vampire Weekend, toda ob prihodu Sandersa je množica zavalovala od ovacij 74-letnemu politiku.

A podpora mladih, ki mu jo zavidajo vsi kandidati, je dvorezen meč, saj mladi radi skandirajo, ne pa tudi volijo. »Če hočemo zmagati, morate v ponedeljek vsi priti na volišča in pripeljati prijatelje,« jih je Sanders spodbujal. Prostovoljci iz njegove kampanje so ob strani svetovali, kje lahko vsakdo voli, a ob računalnikih ni bilo prevelike gneče.

Tudi študentko Holly Pomasky skrbi, da bo njena generacija ostala doma. »Vsem govorim, naj gredo na volitve, če hočejo, da bo Bernie predsednik,« je dejala mladenka. Tako kot številne njenih let jo navdušujejo njegov boj proti neenakosti v družbi, poudarjanje brezplačnega šolanja na javnih univerzah in lajšanje bremena študentskih dolgov, ki vse bolj dušijo Američane. Senator se je v soboto publiki ustrezno zavzel tudi za dekriminalizacijo marihuane.

Sandy je s sivimi lasmi izstopala iz mlade množice, a delila njen optimizem. »Živimo v prelomnem trenutku, še bolj kot v času Obamove kandidature, in Bernie je morda nov začetek za vse nas,« je dejala. In z obžalovanjem dodala, da bo veliko njenih prijateljev glasovalo za Clintonovo, ker je politično bolj izkušena. »Toda za mnoge je del stare politične tradicije, mi pa moramo nadaljevati s spremembami, ki jih je napovedal Obama,« je v soboto upala, da bo Iowa začrtala novo pot. Danes tako ves svet z zanimanjem pričakuje, kam bo poletela prva lastovka, ki oznanja začetek pomladne sezone volitev v ZDA.