V Iraku in Jemnu več samomorilskih napadov: več deset mrtvih

V Iraku se je sredi množice na nogometni tekmi razstrelil samomorilski napadalec, pri čemer je ubil najmanj 30 ljudi.

Objavljeno
25. marec 2016 21.29
YEMEN-UNREST-SECURITY-DEMO
Pi. K., STA
Pi. K., STA

Irak, Jemen - V vasi južno od iraške prestolnice Bagdad se je danes sredi množice na nogometni tekmi razstrelil samomorilski napadalec, pri čemer je ubil najmanj 30 ljudi, je sporočila tamkajšnja policija. Na jugu Jemna so se danes zgodili trije samomorilski napadi, v katerih je bilo ubitih najmanj 22 ljudi, od tega deset civilistov.

Po navedbah načelnika policije v vasi al Asrija se je samomorilski napadalec razstrelil, ko so zmagovalcem podeljevali pokal. V napadu je bilo poleg smrtnih žrtev več kot 65 ljudi ranjenih, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Napad se je zgodil v vasi blizu kraja Iskandarija, ki se nahaja okoli 40 kilometrov južno od Bagdada. V eksploziji je bil ubit tudi župan tega kraja.

Odgovornosti za napad ni prevzel še nihče, je pa skoraj vse takšne napade v zadnjem času izvedla skrajna Islamska država.

V Jemnu najmanj 22 mrtvih

Na nadzornih točkah na območju mesta Aden na jugu Jemna sta dve eksploziji  istočasno odjeknili na dveh nadzornih točkah, tretja pa na nadzorni točki v središču Adna. Ubitih je bilo najmanj 22 ljudi, od tega deset civilistov.

V predmestju Adna so oboroženci po eksplozijah tudi napadli bližnjo vojaško bazo vojaške koalicije pod vodstvom Savdske Arabije. Vojaška koalicija je na napad odgovorila s helikopterskimi napadi na položaje oborožencev, še navaja AFP.

Jemen že od leta 2014 pretresajo spopadi med šiitskimi Hutiji in enotami, zvestimi jemenskemu predsedniku Abedrabu Mansurju Hadiju. Te podpira tudi koalicija pod vodstvom Savdske Arabije. Pristaniško mesto Aden je v rokah enot, ki so zveste Hadiju. Prestolnica Sana je v rokah upornih Hutijev, ki jih podpira Iran.

Hutiji so septembra 2014 vdrli v Sano. Koalicija pod vodstvom Savdske Arabije je marca lani sprožila vojaško operacijo proti upornikom, a ti še vedno nadzirajo več delov države, tudi glavno mesto. Konflikt je zahteval več kot 6300 življenj, opustošil že tako najrevnejšo državo Arabskega polotoka in povzročil hudo humanitarno krizo.

Pred dvema dnevoma sta sprti strani dosegli dogovor o prekinitvi sovražnosti, ki se bo začela 10. aprila.