V Jemnu spet padajo bombe

Arabski polotok: V ZDA se množijo pozivi, naj država umakne podporo saudski koaliciji.

Objavljeno
24. oktober 2016 23.12
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Sprti strani v ­Jemnu sta preslišali pozive posebnega predstavnika Združenih narodov Ismaila Oulda Cheikha Ahmeda, naj podaljšajo 72-urno premirje, ki se je končalo v nedeljo. Zalivska koalicija na čelu s Saudsko Arabijo je povečala letalske napade na hutijsko uporniško gibanje. V ZDA se stopnjuje razprava o ameriški vlogi pri uničevanju države.

Premirje je bilo namenjeno dostavi­ humanitarne pomoči tamkajšnjim prebivalcem, ki se po dveh letih spopadov ne soočajo samo z ubijanjem, pač pa tudi z lakoto. V poldrugem letu bombardiranja zalivske koalicije je bil uničen velik del infrastrukture, vključno s šolami in bolnišnicami. Polovica zdravstvenih ustanov v državi je prenehala delovati, po podatkih Združenih narodov je doslej umrlo več kot deset tisoč ljudi, več kot tri milijone (od 27 milijonov prebivalcev) je razseljenih.

Posebni predstavnik ZN Ismail Ould Cheikh Ahmed si je zaman prizadeval za podaljšanje premirja še za najmanj 72 ur. »V zadnjih dneh je humanitarna pomoč dosegla več najbolj prizadetih predelov, osebje Združenih narodov je prišlo na območja, ki so bila prej nedosegljiva,« je pred koncem dogovora optimistično pozival obe strani. Toda koalicijska letala so v nedeljo napadla hutijske položaje v prestolnici Sana.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je včeraj v Jemnu razglasila izredne razmere zaradi kolere. Našteli so 644 domnevno obolelih, pri čemer so v 31 primerih potrdile okužbo laboratorijske preiskave. Trije bolniki so umrli, dva v Sani, ki je pod nadzorom upornikov, in eden na območju mesta Aden, ki ga nadzorujejo vladne enote. Po poročilu WHO dve tretjini prebivalcev nima dostopa do čiste vode, omejen dostop do medicinske oskrbe pa še povečuje nevarnost izbruha epidemije.

Zapletene razmere

Razmere v Jemnu, kjer se zeidijska sekta šiitske ločine islama upira že več kot desetletje, so zelo zapletene. Uporniki so se povezali z nekdanjim diktatorjem Alijem Abdulahom Salehom, proti kateremu so se borili vrsto let, zdaj so zavezniki. Mednarodno priznana vlada Salehovega naslednika Abda Rabuha Mansurja Hadija ima podporo južnjaških separatistov in sunitskih plemen. Kaos je privabil pripadnike Al Kaide Arabskega polotoka in v manjši meri Islamske države.

Jemen je tudi prizorišče posrednega spopada obeh regionalnih sil, sunitske Saudske Arabije in šiitskega Irana. Prva že leta trdi, da Teheran podpira hutijske upornike, ob njihovi uspešni ofenzivi pa so to pomoč zelo napihnili in osem sunitskih držav Arabskega polotoka povezali v koalicijo, ki pomaga Hadijevi vladi. Toda kljub bombardiranju in kopenskim vojaškim enotam jim ni uspelo poraziti upornikov, hkrati se kopičijo obtožbe o umiranju civilistov v letalskih napadih.

Saudska Arabija kupuje večino orožja v ZDA, ki tudi logistično in obveščevalno pomagajo v kampanji. Po letalskem napadu koalicije na pogrebce v Sani, v katerem je umrlo okoli 140 ljudi, je Washington oznanil, da bo preveril svojo podporo saudski strani. Medtem je Pentagon razdejal tri radarska oporišča upornikov, ker naj bi ti napadali ameriško ladjevje, zunanji minister John Kerry pa krepi diplomatski pritisk na mirovna pogajanja.

Predsednica in Jemen

Zunanja politika je letos pomemben del ameriške predsedniške kampanje, vendar Jemna skoraj ne omenjajo. Zašel ni niti na tematske strani Hillary Clinton, na katerih demokratka obravnava pomembne politične teme. To je po svoje razumljivo, saj je Jemen posredno »plačilo«, ki so ga ZDA namenile Saudski Arabiji za sprejetje jedrskega sporazuma s Teheranom. Prav tako nerada spominja volivce na svojo domačnost s saudskim ­režimom.

Najverjetnejša prva predsednica ZDA se ne bo mogla izogniti zapletenemu konfliktu, v katerem ni dobrih in slabih. Hillary Clinton, ki doma zmaguje zaradi vulgarnega in poniževalnega odnosa njenega nasprotnika do žensk, bo podedovala tradicionalno ameriško povezavo s skrajno vahabitsko kraljevino, ki ne spoštuje človekovih pravic in v kateri so ženske potisnjene na rob družbenega življenja. Pred dnevi so oblasti zaprle nekaj manekenk, ker so (od glave do peta zavite v oblačila) na avtomobilski razstavi stale poleg avtomobilov.

Ob čedalje manjši odvisnosti ZDA od nafte z Arabskega polotoka se doma krepijo pozivi k odločnejšemu odnosu s Saudsko Arabijo. Jemen je morda priložnost, da Washington premisli zunanjepolitično doktrino v tem delu sveta. Toda za zdaj kampanja Hillary Clinton ne razkriva, kako bo ugriznila v ­kislo jabolko.