V Južni Koreji strah pred širjenjem mersa

Za virusom sta umrla dva človeka, vsaj 1360 jih je v karanteni. Preventivno ukrepajo v Južni Koreji, Hongkongu in na Kitajskem.

Objavljeno
03. junij 2015 14.48
HEALTH-MERS/SOUTHKOREA
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Seul − V Južni Koreji se širi panika in zaskrbljenost pred širjenjem bližnjevzhodnega respiratornega sindroma, mersa, za katerim se je v zadnjih tednih okužilo 30 ljudi, dva sta umrla. Zaprtih je 200 osnovnih šol, številne javne prireditve so odpovedane. Preventivne ukrepe sprejemajo tudi v Hongkongu in na Kitajskem, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je v Južni Koreji napovedala nove okužbe, zaradi česar je predsednica Park Geun Hje sklicala izredno zasedanje z najvišjimi zdravstvenimi predstavniki v državi, da bi naredili obsežen načrt strategije proti širjenju.

Najbolj ranljivi so po besedah predsednice šolarji in starejši, zato se nameravajo v prvi vrsti posvetiti njim. Še pred tem je šolsko ministrstvo sporočilo, da je začasno zaprtih več kot 200 šol, saj so zaskrbljeni starši obdržali otroke doma.

Odpovedali so več deset javnih dogodkov, nekaj več kot 1360 ljudi, ki so bili neposredno ali posredno izpostavljeni virusu, pa je v karanteni. Predvsem prebivalci mest množično kupujejo zaščitne maske in razkuževalce za roke, poroča STA.

Parkova je sicer kritizirala nezadosten prvotni odziv zdravstvenih oblasti, ki je med drugim omogočil okuženemu moškemu, da je odpotoval na Kitajsko.

Ponoči so v državi potrdili pet novih primerov, s čimer je izbruh mersa v Južni Koreji postal največji za tistim v Saudski Arabiji, kjer je za boleznijo od leta 2012 umrlo 400 ljudi.

Korake za preprečitev širjenja sprejemajo tudi v Hongkongu in drugod po Kitajskem. V Hongkongu so svetovali vsem javnim zdravstvenim delavcem, naj preložijo predvidene izmenjave z Južno Korejo.

Bližnjevzhodni respiratorni sindrom, mers, velja za bolj smrtonosnega, a manj nalezljivega sorodnika akutnega respiratornega sindroma, sarsa, za katerim je v Aziji leta 2003 umrlo več sto ljudi. Zanj ne obstaja posebno zdravilo ali cepivo, pojavil pa se v več kot 20 državah, večino primerov pa so našteli v Saudski Arabiji, še poroča STA.