Kurdske sile IS zadale enega večjih udarcev

Turčija je nad zmago kurdskih sil zaskrbljena, med drugim jim očita, da z ozemlja na severu Sirije preganjajo Nekurde.

Objavljeno
16. junij 2015 11.54
TURKEY-SYRIA-SECURITY
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Damask − Pripadniki Obrambnih enot kurdskega ljudstva (YPG) so s pomočjo upornikov v Siriji skrajni sunitski skupini Islamska država na sirskem bojišču danes zadali enega večjih udarcev. Namesto črnih zastav IS so namreč na meji med sirskim mestom Tal Abjad in turškim Akçakale zaplapolale zastave borcev YPG. S tem so prekinili eno od ključnih preskrbovalnih poti, ki je povezovala Turčijo in mesto Raka, sedež Islamske države.

Predstavnik Sirskega observatorija za človekove pravice Rami Abdel Rahman je zavzetje obmejnega mesta Tal Abjad označil za največji poraz IS v letu dni, odkar so skrajni suniti na območju Sirije in Iraka razglasili kalifat. Kurdske sile s sirskimi zavezniki so ofenzivo na mesto začele 11. junija in ga, tudi s pomočjo zračnih napadov koalicijskih sil, zavzele v nekaj dneh. »IS se je včeraj umaknil brez večjega boja ... to je bila lahka zmaga,« je povedal tiskovni predstavnik Stranke demokratske unije, povezane z YPG.

Francoska tiskovna agencija AFP poroča, da je bilo zavzeto območje glavna vstopna točka za tuje borce, prav tako pa je čezenj potekala glavna oskrbovalna pot za celotno sirsko območje, ki je v rokah IS. V drugi smeri pa je potekal izvoz sirske nafte na črni trg.

V dobrem tednu dni 23.000 več beguncev

A znova so najvišjo ceno spopada za mesto Tal Abjad plačali civilisti - po podatkih Združenih narodov je med 3. in 15. junijem čez turško mejo prebežalo več kot 23.000 Sircev. Večina se je zatekla v provinco Şanlıurfa. »Okoli 70 odstotkov je žensk in otrok. Med novimi prišleki je bilo največ Sircev, ki so zbežali pred spopadi med rivalskima milicama v in okoli ključnega mesta Tal Abjad, ki so ga nadzirali skrajneži,« je povedal William Spindler iz ZN. Med prišleki je tudi več kot dva tisoč iraških beguncev iz Mosula, Ramadija in Faludže. Kot je povedal, so begunci čez mejo pribežali izčrpani in le z malo premoženja.

Kurdske sile s padcem Tal Abjada zdaj nadzorujejo 400 kilometrov neprekinjenega obmejnega ozemlja severovzhodno od sirskega mesta Kobani. Njihova zmaga je zato izzvala ponovne očitke Turčije, da je glavni cilj kurdskih sil predvsem povezati kurdska ozemlja severne Sirije v eno regijo. Zavoljo tega cilja so se, kot jim očita turška vlada, zatekli tudi k preganjanju Nekurdov.

Turčija očita Kurdom pregon Nekurdov

Namestnik turškega premiera Bülent Arınç je za AFP potrdil navedbe ZN, da je Turčija sprejela skoraj 20.000 beguncev, a opozoril, da so med njimi predvsem Arabci in turški Sirci, ne pa tudi Kurdi. Po njegovem ne gre za naključje, ampak načrtno čiščenje območja. Nad napredkom kurdskih sil je zaskrbljen tudi turški predsednik Recep Tayyip Erdoğan, ki je v nedeljo dejal, da bi lahko tvorba na severu Sirije v prihodnje ogrozila Turčijo.

Arınç je sicer danes še opozoril, da razmere na jugu Turčije postajajo nevzdržne, država namreč že gosti 1,8 milijona sirskih beguncev. »Svoboden svet, zahodne države, demokratične države, ki verjamejo v človekove pravice, se verjetno zavedajo, da odgovornost leži tudi na njih,« je še povedal.