V Mozambiku le še 10.300 slonov

Divji lovci so zaradi slonovine ubili že skoraj polovico vseh slonov v tej afriški državi.

Objavljeno
26. maj 2015 19.32
MOZAMBIQUE-WILDLIFE-ELEPHANTS-CONSERVATION-FILES
M. Č., Delo.si, STA
M. Č., Delo.si, STA
Maputo - Divji lovci so v Mozambiku v minulih petih letih zaradi slonovine ubili že skoraj polovico vseh slonov. Raziskava, ki jo je podprla mozambiška vlada, je pokazalo 48-odstotni upad števila slonov, pri čemer jih je bilo prej več kot 20.000, sedaj pa so jih našteli samo še 10.300.

»Razlog za upad števila slonov tiči v divjem lovu,« po poročanju francoske tiskovne agencije AFP ugotavlja ameriški nevladni konservatorij za divjino WCS.

Najbolj prizadet je odročni severni del Mozambika, kjer je tudi narodni rezervat Niassa. Populacijo v tem predelu so zmanjšali s 15.400 na 6100. Konservatorij ocenjuje, da so jih ubili lovci iz Tanzanije, kjer je populacija slonov že zdesetkana.

»Največji problem je v vladanju. Sever je bil vselej odročen in slabo voden predel, z veliko mero korupcije,« je povedal Alastair Nelson, direktor WCS v Mozambiku, ki upravlja z rezervatom Niassa.

Raziskava je pokazala, da je v nekaterih delih države skoraj polovica slonov že poginila.

Sicer pa so slonovi okli v Aziji zelo cenjeni; tam jih tudi oblikujejo v kipce in nakit.

Po vsej Afriki naj bi divji lovci vsako leto nelegalno ubili okoli 30.000 slonov, še vedno pa naj bi jih tam živelo okoli 470.000, kar je za milijon manj, kot pred enim stoletjem.

14. maja letos je policija v Mozambiku zasegla 1,3 tone slonovine in rogov nosorogov, kar pomeni, da so lovci ubili okoli 200 živali, še navaja AFP.