V Nepalu iskanje žrtev in strah pred novim potresom

Po zadnjih podatkih je včerajšnji potres zahteval najmanj 65 življenj v Nepalu in še 17 v Indiji.

Objavljeno
13. maj 2015 18.09
NEPAL-QUAKE
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Katmandu - Dan po novem silovitem potresnem sunku, ki je prizadel pred (še ne) tremi tedni opustošen Nepal, reševalci hitijo z iskanjem novih žrtev, pokopanih pod ruševinami in plazovi. Po zadnjih podatkih je v včerajšnjem potresu z magnitudo 7,3 v Nepalu umrlo najmanj 65 ljudi in v sosednji Indiji 17, samo v Katmanduju pa je ranjenih skoraj 2000 ljudi.

Več tisoč tistih, ki so po prvem potresu 25. aprila zbrali pogum in se znova umaknili med štiri stene, so današnjo noč znova prebedeli pod milim nebom.  »Včerajšnji potres nas je znova pretresel, ne morem si predstavljati, da bi z otroki spali v naši hiši. A tudi tu, pod šotori, slabo spimo. Vso noč se je treslo ... moji otroci so prestrašeni. Kdo ve, kaj se bo še zgodilo,« je za francosko tiskovno agencijo AFP povedala 38-letna Kabita Maharjan.

Tiskovni predstavnik nepalskega notranjega ministrstva Laxmi Prasad Dhakal je pojasnil, da so zadnjih nekaj dni pozornost usmerjali zgolj v pomoč preživelim, po včerajšnjem ponovnem sunku pa so se znova osredotočili na iskanje in reševanje.

Čeprav sta v Katmanduju včeraj klonili še dve večji stavbi, ki ju je močno načel že prvi potres, je novi sunek najhuje prizadel že tako opustošeni okrožji Sindupalčovk in Dolaha. Iz Rdečega križa so sporočili, da iz poljske bolnišnice v mestu Čautara, ki jo vodi njihova norveška podružnica, poročajo o številnih ranjenih. »Tja se zgrinja na stotine ljudi. Oskrbujejo več deset poškodovanih, izvedli so več kot deset operacij,« je povedala Nichola Jones.

Dostop do najbolj odročnih vasi ovirajo številni novi zemeljski plazovi, mnoge ključne ceste so tako znova neprevozne. Koordinator Združenih narodov za Nepal Jamie McGoldrick je mednarodno skupnost po včerajšnjem potresu pozval po dodatni pomoči. »Že tako poškodovane hiše so bile še dodatno poškodovane. Hišam, šolam in zgradbam, ki jim je bilo prvikrat prizaneseno, jim včeraj verjetno ni bilo. Ceste so poškodovane. Izjemno pomembno je, da se donatorji zavedajo, da tekmujemo z monsunskim deževjem, ki se približuje,« je povedal.

Kot smo že poročali, je potres, ki je včeraj stresel Nepal, po navedbah znanstvenikov del verižne reakcije. »Velikim potresom pogosto sledijo novi, včasih tako siloviti kot prvi,« je za organizacijo Science Media Centre dejala vulkanologinja Carmen Solana z univerze v Portsmouthu. Kot je pojasnila, do njih pride zato, ker prvotni potres poveča pritisk na prelomnice in jih destabilizira. »To je verižna reakcija,« je dodala. Nigel Harris, profesor tektonike z britanske univerze Open, pa je po pisanju agencije AFP pojasnil, da se vse od aprilskega uničujočega potresa popotresni sunki večinoma pomikajo proti jugovzhodu. »Drugi potres je nadaljevanje tega procesa,« je dodal.