V San Franciscu pomoč brezdomcem z davkom za uspešne

Mesta na zahodni obali ZDA iščejo rešitve za brezdomstvo.

Objavljeno
04. avgust 2016 18.25
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Razcvet tehnoloških podjetij v San Franciscu in okolici je ustvaril na tisoče dobro plačanih delovnih mest, toda hkrati povzročil rast cen nepremičnin, ki je mnoge z dna dohodkovne lestvice potisnil v brezdomstvo. Predlog, da bi s posebnim davkom za tehnološka podjetja uravnovesili neenakost, je za zdaj naletel na gluha ušesa.

Trije člani mestnega sveta San Francisca so junija predlagali razpis referenduma, na katerem bi prebivalce mesta vprašali, ali se strinjajo z uvedbo 1,5-odstotnega davka na plače v tehnoloških podjetjih, s katerim naj bi vsako leto zbrali okoli 120 milijonov dolarjev, denar pa namenili za pomoč brezdomcem in za gradnjo socialnih stanovanj. Zavezanci za plačilo naj bi bila podjetja z več kot milijon dolarji prometa, tako imenovani »pravični delež« pa naj bi odtehtal veliko neenakost, ki jo ustvarjajo, predvsem s spodbujanjem izredne rasti cen nepremičnin.

Tako je San Francisco v zadnjih letih prehitel celo pregovorno drag New York in postal najdražje mesto v ZDA. Povprečna najemnina za dvosobno stanovanje znaša že več kot 3500 dolarjev (okoli 3200 evrov) na mesec, takšna rast stroškov pa je močno pritisnila na najnižji sloj, ki nima lepih plač tehnološke industrije. San Francisco je drugi na lestvici mest z največjo neenakostjo, najbogatejših pet odstotkov zasluži povprečno 423.000 dolarjev na leto, najrevnejših dvajset odstotkov le okoli 24.000.

Twitter olajšava

Z rastjo cen se povečuje število prisilnih izselitev, vse več je tudi prostovoljnih odhodov, ko ljudje preprosto obupajo in se izselijo v cenejše dele ZDA, po uradnem štetju pa na ulicah živi okoli 6800 brezdomcev. Po besedah Erica Mara, enega od treh predlagateljev davka, je razcvet tehnološke industrije izjemno koristil mestu, toda hkrati je ta dobila precejšnje davčne olajšave in ustvarja izjemne dobičke. »Mestu ne vračajo pravičnega deleža, takšni ukrepi pa so pomembni zato, da plačajo za svoj vpliv,« trdi Mar.

Mestne oblasti so leta 2011 podjetjem Twitter, Uber in Spotify ponudile 1,5 odstotne točke nižjo davčno stopnjo, da so jih privabile v prej zanemarjeno četrt Mid-Market v bližini mestnega središča in niso odšla v bližnjo Silicijevo dolino. Leta 2014 je bilo tako imenovane »Twitter olajšave« deležnih šest podjetij, ki so plačala 34 milijonov dolarjev nižje davke. Program so že ob nastanku kritizirali, da gre za dvorjenje milijarde dolarjev vrednim korporacijam, medtem ko se mala podjetja in prebivalci spopadajo z vse hujšo draginjo.

Hudim kritikam pa je izpostavljena tudi sedanja pobuda za zvišanje davkov. Nekateri mestni svetniki so jo označili za smešen napad na delovna mesta ali pa za »poenostavljeno iskanje grešnega kozla«, s katerim bodo odgnali gospodarske motorje, kot je opozarjal svetnik Mark Farrell. »To bi bilo kaznovanje industrije, ki je zaslužna za najnižjo raven brezposelnosti v državi (manj kot tri odstotke),« je prepričan Alex Tourk, predstavnik organizacije sf.citi, ki v mestu zastopa interese tehnoloških podjetij.

V ponedeljek je zadnji žebelj v pobudo zabilo poročilo mestnega finančnika Teda Egana, po katerem bi ukrep verjetno znižal cene nepremičnin, a bi hkrati povzročil več škode zaradi nižjih dohodkov zaposlenih. Poleg tega bi mesto po oceni Egana v dveh desetletjih izgubilo okoli 970 delovnih mest. Zato so svetniki zavrnili zahtevo za razpis referenduma. Toda pobudniki niso vrgli puške v koruzo in so napovedali zbiranje podpisov, s katerimi bi lahko referendum razpisali prihodnje leto.

Portlandski poskus

Težave z brezdomci imajo tudi v navzven prav tako uspešnem Portlandu v Oregonu, tisoč kilometrov severneje. Ta teden so po le nekaj mesecih končali program Vodila za varno spanje, ki je dovoljeval prenočevanje na mestnih ulicah, saj so ga nekateri razumeli kot dovoljenje za kampiranje v mestu. Celotna zahodna obala, od Seattla do San Francisca, se srečuje s težavnimi nalogami za politike, ki poskušajo obvladati naraščanje števila brezdomcev.

Župan Portlanda Charlie Hales je februarja uvedel možnost spanja na prostem med deveto uro zvečer in sedmo zjutraj, toda nemudoma doživel hude kritike prebivalcev in poslovne skupnosti. Nekateri so celo vložili tožbe, čeprav naj bi šlo začasni ukrep, dokler mesto ne bi našlo stalne rešitve za okoli 1800 ljudi brez domov. Doslej so uredili 450 novih postelj v zavetiščih, potrebujejo jih še najmanj enkrat toliko.