V Srednjeafriški republiki volijo nov parlament in predsednika

Za položaj predsednika se poteguje 30 kandidatov. Na volišča je pozvanih približno dva milijona volivcev.

Objavljeno
30. december 2015 12.15
CAFRICA-VOTE
Ma. Ja., STA
Ma. Ja., STA

Bangui − V Srednjeafriški republiki potekajo volitve, na katerih državljani izbirajo nov parlament in predsednika države, piše Slovenska tiskovna agencija.

Volitve, ki bi lahko pomembno prispevale h končanju skoraj triletnega konflikta v državi, so se ponekod začele z zamudo. V večjem delu države so se volišča sicer odprla ob 7. uri, kot je bilo predvideno, v muslimanski enklavi PK5 in v enem od okrožij prestolnice Bangui pa je prišlo do več kot enourne zamude, ker niso pravočasno prejeli glasovnic, piše STA. Že pred odprtjem so se pred številnimi volišči vile dolge vrste ljudi, ki bi radi oddali svoj glas.

Za položaj predsednika se poteguje 30 kandidatov, med katerimi ni sedanje začasne predsednice države Catherine Samba-Panza, ki v skladu z novo ustavo kot predstavnica prehodnih oblasti ne sme kandidirati. Največje možnosti za zmago imajo nekdanji premier Martin Ziguele, finančni strokovnjak Anicet-Georges Dologuele in nekdanji minister Karim Meckasousa, dodaja STA.

Volitve potekajo v skladu z novo ustavo, ki so jo nedavno potrdili na referendumu. Nova ustava med drugim predvideva maksimalno dva mandata za predsednika države, ki ga volivci volijo neposredno. Predsednik bo glede na ustavo vodja izvršne oblasti, imenoval pa bo premierja, ki bo vodil vlado. Dvodomni parlament bo sestavljen iz narodne skupščine in senata, piše STA.

Na volišča je pozvanih približno dva milijona volivcev od 4,8 milijona prebivalcev, volitve pa potekajo ob okrepljenih varnostnih ukrepih zaradi nasilja med referendumom.

Volitve bi morale po prvotnih načrtih potekati že v nedeljo, a so jih pristojne oblasti zaradi organizacijskih težav preložile na danes. Kot razlog so navedli priprave na volitve ter predvsem boljšo pripravljenost volišč.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Mun je v torek pozval k mirnemu in verodostojnemu poteku volitev. Mednarodna skupnost volitve vidi kot pomemben korak za vrnitev miru in demokracije v to afriško državo, piše STA.