V stilu Gangnam

Korejci se zavedajo, da se je treba posloviti od preteklosti, a jih skrbi, kakšna prihodnost jih čaka.

Objavljeno
10. marec 2017 17.33
TOPSHOT-SKOREA-POLITICS-COURT
Zorana Baković
Zorana Baković

»Dekle, ki je videti tiha, a igra, ko igra, dekle, ki v pravem trenutku razpusti lase … kako tankočutno dekle! Fant, ki je videti miren, a igra, ko igra, fant, ki v pravem trenutku ponori, dečko, ki ima več velikih idej kot mišic, takšen dečko ... Oppa je Gangnam stil!«

Še vedno eden najbolj poslušanih uspešnic na Youtubu sicer ne govori o južnokorejski predsednici Park Geun Hje, a se njen avtor, K-pop zvezda Psy, že mesece izogiba televizijskim kontaktnim oddajam in novinarskim intervjujev.



Njegov agent sicer trdi, da je zvezdnik zaposlen s snemanjem novega albuma, a so južnokorejski mediji prepričani, da se Psy pazljivo izogiba vprašanjem o škandalu v zvezi s katerim je v petek ustavno sodišče potrdilo, da je Parkova prekršila ustavne določbe. S tem je bila odstavljena s položaja voditeljice države.

Psy osebno ni bil vpleten v sporno zgodbo, a je njegov umetniški vodja Ča Eun Tek, s katerim je snemal pesem Hangover, vpleten v korupcijski škandal, ki se prepleta okoli Čoi Sun Sil, predsedničino prijateljico in neuradno svetovalko, ki je bila lansko leto aretirana in obtožena prejemanja podkupnin v znesku več kot deset milijonov dolarjev.

Čoijeva je stanovala v elitnem mestnem predelu Gangnam, kjer je med drugim stanovala tudi Parkova, preden se je preselila v Modro hišo (ime za predsedniško palačo v Seulu). Čoijeva je imela tam ekskluzivno kavarno, kjer so se zbirali umetniki in politiki. Ena od obtožb na dolgem seznamu njenih grehov je, da je skupaj z nekdanjim ministrom za kulturo in predsedničinim vodjem kabineta sestavila »črni« in »beli« seznam umetnikov, ki so bili, glede na to, ali so se opredeljevali za levičarje ali konservativce, prikrajšani oziroma privilegirani pri dodelitvi državne podpore.

Pogled na Modro hišo. Foto: Jung Yeon-Je/AFP

Vse to pove o obsegu škode, ki jo je škandal v Modri hiši povzročil narodu. Zatresli so se vsi temelji južnokorejske politike in gospodarstva, pa tudi »mehke sile« s katero se je država ponašala vse od kar so njen K-pop, televizijske žajfnice, pa tudi visoko cenjena kinematografija, književnost in umetnost postale izredno pomemben del njenega mednarodnega ugleda.

Precedens z neugodnimi posledicami

Ko je vršilka dolžnosti predsednika ustavnega sodišča v Seulu Lee Džong Mi v petek prebrala sodbo po kateri Park Geun Hje zaradi »zaščite ustavnosti« odstavljajo s položaja, je bil to precedens z neugodnimi posledicami.

Čeprav je marca 2004 narodna skupščina podala odredbo proti tedanjemu predsedniku Ro Mu Hjunu glede kršenja ustave, je ustavno sodišče dva meseca pozneje zavrnilo zahtevo za njegovo odstavitev. Park Geun Hje je s tem prva demokratično izvoljena voditeljica države proti kateri je bila izdana takšna odredba. S tem se ne samo izniči njen zgodovinski pomen kot prve ženske na položaju predsednice republike, ampak se tudi prekriva s temno senco celotne zgodovine družine Park, ki so jo njeni podporniki imeli za kraljevsko.

Predsedničin oče Park Čung Hee je bil vojaški diktator. V teku njegove 18 letne vladavine je Južna Koreja zakorakala po poti gospodarske preobrazbe. Potem ko je bila leta 1974 v atentatu ubita njena mama, pet let pozneje pa z nabojem direktorja tajne službe njen oče, so simpatije naroda do Park Geun Hje samo še naraščale. Pridali so ji vzdevek »princesa«. Ko je nekoč izjavila, da ji je vzor angleška kraljica Elizabeta I., je dobila vzdevek »deviška kraljica«.

»Poročena sem z Republiko Korejo,« je govorila Parkova. »Nimam otrok, Južni Korejci so moja družina.« Tako je veliko težja obsodba ustavnega sodišča, ki pravi, da je predsednica »izneverila zaupanje naroda«. Ta se je lansko jesen v milijonih podal na ulice in zahteval njen odstop. Že res, da je nekaj tisoč njenih podpornikov redno demonstriralo pred ustavnim sodiščem ter zahtevalo, da obtožbe proti Parkovi zavrže, vendar pa je šlo v tem primeru prej za bojazen konservativnih krogov pred vsem, kar bi se lahko spremenilo s predsedničinim odstopom.

Med protestom njenih privržencev. Foto: Jung Yeon-Je/AFP

V prvi vrsti gre tu za niz sodnih procesov. Dejanskega vodjo Samsunga in naslednika družinskega posla Jaya Y. Leeja so že aretirali in obtožili podkupovanja političnega vrha preko Čoi in njenih sumljivih fundacij. Čeprav njegovi predstavniki za javnost vztrajno trdijo, da »sojenje stoletja«, kot ga opisujejo južnokorejski mediji, ne bo vplivalo na »utečeno poslovanje« konglomerata, ki v južnokorejski bruto družbeni proizvod prinese okoli 20 odstotkov, pa se Južni Korejci sprašujejo, ali bo to pomenilo začetek konca korporativne kulture, ki se naslanja na čaebole. Ti so patriarhalna in zaprta družinska podjetja, ki javnosti ne dovolijo prevelikega vpogleda v njihov tok ogromnega kapitala.

Zaporniška celica je že pripravljena

Državno tožilstvo je že začelo sestavljati posebno skupino, ki se bo ukvarjala s korupcijskim škandalom. Ena od obtožb bo prav gotovo tista, ki so jo naznanili umetniki z zgoraj omenjenega »črnega seznama«. Povsem verjetno pa je, da bo Park Geun Hje v svoji rezidenci v predelu Gangnam prebivala kratek čas. Za njo je že pripravljena zaporniška celica. Vprašanje je samo, koliko let bo v njej preživela. Podoba »deviške kraljice« je porušena, pravi nekdanji predsedničin sodelavec in južnokorejski zakonodajalec Čun Yu Ok. Narod se bo moral soočiti z dejstvom, da Parkova od očeta ni nasledila želje po izgradnji močnejšega gospodarstva, ampak samo najhujše: obsedenost z oblastjo. »Njen padec je za Južne Korejce opomnik, da je napočil čas za slovo od preteklosti,« je povedal.

Pri nekaterih Južnih Korejcih pa je prav to še en razlog za zaskrbljenost. Po najnovejših anketah pred predčasnimi volitvami, ki jih morajo izvesti v roku 60 dni, je vodilni kandidat za naslednjega predsednika Mun Jae In, vodja Demokratske stranke Koreje. Če mu uspe priti v Modro hišo, bo na glavo obrnil vso dosedanjo politiko do ZDA, Severne Koreje, Kitajske in Japonske ter glede domačih vprašanj, vključno s chaeboli.

Mun je izrecen nasprotnik ameriškega raketnega ščita. Sprašuje se, zakaj ta sistem postavljajo južno od Seula prav zdaj. Kot da bi nekdo hotel prehiteti kakršnokoli spremembo mnenja južnokorejske vlade glede te zadeve.

Vendar pa je zdaj na prvem mestu predvolilna kampanja. Po njej bo znano, kdo je »dečko z velikimi idejami, a ne z mišicami« ter kakšne so na splošno ideje, ki bodo peljale Južno Korejo v prihodnost.