V Ženevi začetek dolgotrajnih in negotovih libijskih mirovnih pogajanj

Poznavalci opozarjajo, da pogajanja ne bodo prinesla dogovora, če na njih ne bodo sodelovali predstavniki vseh skupnosti.

Objavljeno
14. januar 2015 21.02
LIBYA-SECURITY/
Mo. B., Delo.si, STA
Mo. B., Delo.si, STA

Ženeva - V Ženevi so se danes pod pokroviteljstvom Združenih narodov začeli pogovori sprtih strani v Libiji o končanju nasilja in vzpostavitvi vlade narodne enotnosti. Ena glavnih islamističnih skupin na poganjanjih ne sodeluje, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Z nafto bogata država, ki se je po strmoglavljenju režima Moamerja Gadafija leta 2011 znašla v kaosu, ima dve vladi in dva parlamenta - zmerno vodstvo, ki ga priznava mednarodna skupnost, ima sedež v mestu Tobruk na vzhodu države, islamisti pa so vzporedno vlado vzpostavili v prestolnici Tripoli.

Nihče od povabljenih islamističnih predstavnikov splošnega narodnega kongresa v Tripoliju se ne udeležuje pogovorov v Ženevi. Sporočili so, da bodo odločitev o udeležbi sprejeli v nedeljo, poroča STA.

Posebni predstavnik ZN za Libijo Bernardino Leon, ki vodi pogovore, jih je pozval, naj se jim pridružijo. »Mislim, da Libijci pričakujejo, da bodo različni deležniki prišli in se vsaj pogovarjali,« je dejal.

»Če zavračaš pogovore, je edina druga možnost vojna. Na to pa mednarodna skupnost ne bo pristala in tudi mnogi Libijci ne,« je po poročanju STA Leon.

Poznavalci opozarjajo, da pogajanja v Ženevi ne bodo prinesla dogovora, če na njih ne bodo sodelovali predstavniki vseh skupnosti, oboroženih milic in plemenski voditelji. »To bo dolg proces, težko bo« je priznal Leon. »Ne pričakujemo, da bomo dosegli preboj jutri ali pojutrišnjem,« je dodal.