Varnostni svet danes znova o nasledniku Ban Ki Muna

Ostalo je še deset kandidatov, med njimi nekdanji slovenski predsednik Danilo Türk.

Objavljeno
29. avgust 2016 13.42
General Assembly President Mogens Lykketoft, right, listens as former Slovenian President Danilo Turk, left, address questions from the 193-member General Assembly about his candidacy for U.N. Secretary General, Wednesday, April 13, 2016 at U.N.
Ma. Ja., STA
Ma. Ja., STA

New York − Varnostni svet Združenih narodov bo danes opravil že tretji krog poskusnega glasovanja za naslednjega generalnega sekretarja ZN, ki bo mandat prevzel s 1. januarjem prihodnje leto. Ostalo je še deset kandidatov − med njimi nekdanji slovenski predsednik Danilo Türk −, saj sta se doslej od tekme poslovila Vesna Pusić in Igor Lukšić, piše Slovenska tiskovna agencija.

Članice varnostnega sveta v teh poskusnih glasovanjih pri imenu kandidata določijo, ali mu kandidaturo priporočajo, ali mu jo odsvetujejo ali pa o njej nimajo mnenja. Na podlagi tega potem kandidati sami ugotovijo, ali se jim izplača vztrajati ali pa je bolje, da se poslovijo. Septembra bodo glasovanja potekala z barvnimi glasovnicami, na podlagi česar bo razvidna volja stalnih članic varnostnega sveta ZN in krog kandidatov se bo ustrezno zožil, piše STA.

Prva dva kroga poskusnega glasovanja sta na prvo mesto deseterice postavila Portugalca Antonia Guterresa, ki je v prvem krogu 21. julija dobil 12 pozitivnih glasov, nobenega negativnega in tri brez mnenja. V drugem krogu 5. avgusta je dobil 11 glasov podpore, dva proti in dva brez mnenja, piše STA.

Slovenski kandidat Danilo Türk je v prvem krogu pristal na drugem mestu z enakim rezultatom kot Guterres v drugem. Nato pa je zdrsnil na četrto mesto s sedmimi glasovi podpore, petimi negativnimi in tremi brez mnenja. Pred Türka sta se prebila Vuk Jeremić in Susana Malcorra.

Glasovanja v VS ZN so tajna, vendar pa kandidati dobijo informacijo o svojem rezultatu, preko medijev pa se potem ustvari celotna podoba. Za izvolitev na položaj je trenutno jasno izražena podpora katere od stalnih članic ZN prej ovira kot prednost zaradi geopolitičnih nasprotij predvsem med ZDA in Rusijo.

Proces izbire se bo sicer nadaljeval najmanj do oktobra, še piše STA.