Vojna v Fergusonu se nadaljuje

Eric Holder, ki je od Fergusona zahteval temeljito prenovo policije, je izjavil, da lahko napad na policista ogrozi reformo.

Objavljeno
12. marec 2015 19.12
US-POLICE-OFFICERS-SHOT-DURING-PROTESTS-AFTER-FERGUSON-POLICE-CH
B. Č., zunanja politika
B. Č., zunanja politika

Ferguson − Poveljnik policije v Fergusonu Thomas Jackson je bil šesti uradnik, ki je odstopil po objavi izsledkov zvezne preiskave o rasizmu v policijskih vrstah v tem mestecu, v katerem so izbruhnili nemiri, ko je lani belopolti policist ubil neoboroženega temnopoltega mladeniča. Po Jacksonovem odstopu so v sredo zvečer pred policijsko postajo pripravili javni shod, medtem, ko se je množica že razhajala, pa je nekdo s pištolo resno ranil dva policista.

Nemiri v mestecu z nekaj več kot 20.000 prebivalci, ki leži v širšem okrožju St. Louisa, so se začeli lani avgusta, ko je policist Darren Wilson ustrelil 18-letnega neoboroženega Michaela Browna. Po desetih dneh uličnih spopadov, ropanja trgovin ter uničevanja hiš in avtomobilov je morala red v Fergusonu vzpostaviti nacionalna garda. Toda v mestecu, ki je v zadnjih desetletjih doživelo »negativno« gentrifikacijo − v njem je bilo še leta 1970 99 odstotkov prebivalcev belopoltih, zdaj pa jih je že več kot dve tretjine afriških Američanov −, je spet zavrelo novembra, ko se je porota odločila, da nima dovolj dokazov za sprožitev kazenskega postopka proti policijskemu ubijalcu.

Pred dobrim tednom sta iz Washingtona hkrati prišli dve novici. Tudi zvezne oblasti so se odločile, da ne bodo sprožile civilne pravde proti Wilsonu, hkrati pa je pravosodno ministrstvo objavilo podatke o zlorabah, prekoračitvah pooblastil in zlasti rasizmu policije v Fergusonu. Izsledki so pokazali, da je bilo v času preiskave med vsemi tistimi, ki so jih tamkajšnji policisti, med katerimi je kar 94 odstotkov uslužbencev belcev, aretirali, kar 93 odstotkov črncev. Ameriško javnost so razburila tudi rasistična elektronska pisma, v katerih so policisti iz Fergusona predsednika Baracka Obamo primerjali s šimpanzom, eden pa je takoj po volitvah 2008 zapisal, da prvi temnopolti predsednik v zgodovini ZDA ne bo dolgo v Beli hiši, ker ni še noben črnec zdržal štiri leta v eni službi.

Zaradi javnega ogorčenja, ki ga je vzbudila zvezna preiskava, je doslej odstopilo že šest policistov in mestnih uradnikov, med njimi tudi tamkajšnji sodnik. Zadnji med njimi je bil šef policije Jackson. Ko so v mestu izvedeli, da bo poveljnik, ki je bil zaradi sramotnih izsledkov preiskave prisiljen odstopiti, »v zahvalo« dobil odpravnino v višini enoletne plače (96.000 dolarjev), davkoplačevalci pa mu bodo še eno leto po odhodu iz službe plačevali zdravstveno zavarovanje, je med prebivalci znova zavrelo. V sredo so se pred policijsko postajo spet zbrali na demonstracijah, ki so bile dokaj mirne vse do konca, ko so se že med razhajanjem množice zaslišali streli, ki so pokosili dva policista. Čeprav so enemu prestrelili obraz, sta oba imela srečo in preživela, je izjavil šef policije v St. Louisu Jon Belmar. Doslej napadalca še niso našli, po pričanju očividcev pa ta ni bil med demonstranti, ampak je streljal z bližnje vzpetine. Ameriški pravosodni minister oziroma generalni tožilec Eric Holder, ki je od lokalnih oblasti v Fergusonu že pred enim tednom zahteval temeljito prenovo policije, je danes izjavil, da lahko ta »gnusni zločin« ogrozi reformo.