Volilna gneča na ameriški desnici

Kandidatura za predsednika je tudi pot do slave, denarja in političnega vpliva.

Objavljeno
01. junij 2015 10.23
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

Washington − Nekdanji guverner New Yorka George Pataki, zmerni republikanec, ki je zvezno državo vodil v črnih dneh po 11. septembru, je postal osmi predsedniški kandidat desnice. Dan pred njim se je v tekmo podal tudi Rick Santorum, drugouvrščeni na republikanski listi iz leta 2012.

Nekdanji guverner New Yorka George Pataki, zmerni republikanec, ki je zvezno državo vodil skozi črne dni po 11. septembru, je sredi tedna postal osmi uradni predsedniški kandidat republikancev. Dan pred njim se je v tekmo podal Rick Santorum, drugouvrščeni na listi desnice leta 2012, po napovedih pa stranko čaka rekordna volilna gneča.

Predsednik republikancev Reince Priebus se je celo začel šaliti, da niti sam nima več pregleda: »Imeli bomo 15, 18 ..., kdo ve, koliko jih bo kandidiralo.« Pataki, ki se že od 2007 ni preizkusil na nobenih volitvah, se hoče umestiti v politično sredino, medtem ko se večina republikanskih kandidatov pomika vse bolj v desno. V New Hampshiru je v četrtek svojo kandidaturo napovedal z govorom, v katerem je poudaril proračunsko varčnost in majhno zvezno vlado, izognil pa se je vprašanjem, kot so varnostna politika, priseljevanje in finančna neenakost, ki vse bolj delijo politični prostor in so pomembna za najbolj konservativne volivce stranke.

»Ponavadi se šalim, da vsake štiri leta priredijo olimpijske igre in svetovno prvenstvo v nogometu, jaz pa pridem v New Hampshire razmišljat, da bi kandidiral za predsednika,« je dejal Pataki, ki se je z mislijo na Belo hišo poigraval pred volitvami 2000, 2008 in 2012. Tokrat je vendarle skočil v predvolilno tekmo, toda njegove možnosti so skoraj nične. Ko so januarja na znanem televizijskem kvizu Tveganje (Jeopardy) trem tekmovalcem pokazali njegovo sliko, ga nihče ni prepoznal. Hkrati se bo spopadel z vrsto precej bolj znanih imen.

Zaton živinskega karnevala

Eno od njih je nekdanji senator Pennsylvanie Rick Santorum, ki se je leta 2012 dolgo kosal z Mittom Romneyem, kdo bo v imenu republikanke stranke izzval Baracka Obamo. V sredo je objavil, da spet stopa v predsedniško tekmo in spet bo poskušal zbrati podporo konservativnega jedra desnice, ki se vedno dobro odziva na njegov evangelijski konservatizem. Že prej je imel težave z ogrevanjem src širšega volilnega kroga, tokrat pa se bo vrh tega za glasove na desni spopadal s tremi podobno ali še bolj konservativnimi kandidati, teksaškim senatorjem Tedom Cruzom, nekdanjim guvernerjem Arkansasa Mikom Huckabeejem ter nevrokirurgom Benom Carsonom.

Njegov prvi izziv bo preboj med prvih deset kandidatov republikanske stranke, ki bodo po pred kratkim objavljenih pravilih konservativne televizijske mreže Fox News nastopili na prvem soočenju. Santorum je zato že javno dejal, da so takšna pravila samovoljna, saj po sedanjih raziskavah javnega mnenja ne sodi med prvo deseterico desnice. Po lestvici časnika RealClearPolitics, ki združuje glavne ankete, ima največ podpore nekdanji floridski guverner Jeb Bush, pred guvernerjem Wisconsina Scottom Walkerjem in senatorjem Floride Marcom Rubiem. Santorum je na dvanajstem mestu, Patakija še niso zaznali.

Letos, kot kaže, ne bo niti karnevalskega pompa slamnatih volitev v Amesu v zvezni državi Iowa, ko med kmetijskim sejmom priredijo tudi navidezno izbiranje republikanskih kandidatov. Na njem so se ponavadi najbolje izkazali najbolj konservativni tekmeci, kar je ob veliki medijski pozornosti (vse skupaj se dogaja v času poletnih kislih kumaric) lahko precej spodbodlo njihove kampanje. Letos nikogar več ne zanima paradiranje med traktorji in biki, odpovedala sta se mu celo Huckabee in Santorum, zadnja zmagovalca slamnatega izbora.

Ob že tako nagnetenem političnem plesišču desnice štrene meša tudi slovenski zet Donald Trump, ki kot vedno razmišlja, da bi se podal v predsedniško tekmo. Čeprav je vsem jasno, da se Trump predvsem dviguje prah in se ne bo nikoli resno spustil v tako obsežen političen projekt, bi lahko že z vložitvijo kandidature prekrižal načrte komu od resnejših tekmecev. Razvpiti poslovnež je s svojo prepoznavnostjo trenutno na devetem mestu lestvice in bi prav lahko s televizijskega soočenja Foxa izrinil kakšnega kandidata, ki si ne želi le medijske pozornosti.

Obamova spodbuda

Iskanje pozornosti ni le Trumpova zaščitna znamka, predsedniški boj lahko »naredi kandidata slavnega, bogatega, zelo vplivnega ali vse tri hkrati, tudi če izgubi«, poudarja politični poročevalec TV-mreže NBC Perry Bacon. Huckabee je po letu 2008 dobil donosno službo na Foxu, Santorum po letu 2012 politično težo. Sarah Palin je 2008 kandidirala le za podpredsednico, a nato dobila pogodbo za knjigo, televizijski šov in za nekaj let močan vpliv na volivce desnice. Takšni cilji so menda vodili Carsona in Patakija, nekdanja direktorica velikana HP Carly Fiorina pa prek kampanje meri na ministrsko mesto v vladi.

Predsedniški boj je lahko tudi odrešitev za prejšnje politične napake, zato morda nekdanji teksaški guverner Rick Perry poskuša z novo kandidaturo popraviti vtis iz leta 2012, ko se je na spopadanju osmešil pred ameriško javnostjo, saj ni znal odgovoriti na preprosta vprašanja. Podobno naj bi se guverner New Jerseyja Chris Christie s kampanjo hotel znebiti »afere most«, ko so njegovi podrejeni in politični prijatelji zaprli enega od izvozov na mostu med New Yorkom in New Jerseyjem in tako poskušali kaznovati neposlušnega župana, ki ni hotel podpreti guvernerske kandidature Christia.

Gnečo na desnici spodbuja tudi predsednik Barack Obama. Najprej z zgledom, da tudi razmeroma neznan in neizkušen kandidat lahko zmaga na volitvah. Nato tudi z dejstvom, da bodo po njegovih dveh mandatih demokrati težje prišli do tretjega, saj volivci radi prisluhnejo kampanji o spremembah. Republikancem tudi ne bo treba tekmovati proti predsedniku, ki ima vedno nekoliko prednosti.