Volitve v ZDA: volilna lekcija granitne države

Rezultati volitev so bili še topli, ko so kandidati že kovali načrte,­ kako okrepiti ali preobrniti ­razpoloženje volivcev.

Objavljeno
10. februar 2016 23.23
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Donald Trump se je znova razžarel kot glasnik nove ameriške veličine. Hillary Clinton je odmaknjena od oči javnosti začela krizno prenovo­ kampanje. Bernie Sanders je v Harlemu kósil z vplivnim ­temnopoltim aktivistom Alom Sharptonom. Rezultati torkovih volitev so bili še topli, ko so kandidati že kovali načrte,­ kako okrepiti ali preobrniti ­razpoloženje volivcev.

Na demokratski strani je matematika enostavnejša, enačba z dvema neznankama ima jasni rešitvi. Nekdanja zunanja ministrica Hillary Clinton se po torkovem hudem in bolečem porazu bori za politično preživetje. Vedela je, da bo v nekdanji trdnjavi Clintonov, kjer je Bill leta 1992 z zmago začel pot do Bele hiše, sama pa je 2008. zaustavila pohod Baracka Obame, težko ugnala senatorja iz sosednjega Vermonta. Njen štab je javno zniževal pričakovanja, zasebno pa upal, da se bo ponovila zgodba ­izpred osmih let.

Hud poraz

Bernie Sanders
je ni premagal, ampak jo je potolkel. Ob visoki udeležbi je zanj glasovalo 60, zanjo 38 odstotkov volivcev. Pogled v drobovje poraza je še bolj boleč. Političarka, ki se že leta pripravlja na vlogo prve ameriške predsednice, ni dobila niti podpore žensk (za Sandersa jih je glasovalo 55, zanjo 44 odstotkov). Granitna država jo je zavrgla, edina skupina, v kateri je dobila več podpore od senatorja, so upokojeni bejbibumerji, generacija starejših od 64 let.

Celo pri temah, pri katerih bi morala s svojimi izkušnjami pri vodenju države prevladati, kot je boj s terorizmom, so volivci malenkost bolj zaupali Sandersu (49 odstotkov proti 47 odstotkom za Hillary Clinton). Njena kampanja je že v dneh pred torkovim glasovanjem preoblikovala sporočilo – »ljudje imajo prav, da so jezni, toda jeza je čustvo, ne pa načrt, zanj je treba zavihati rokave«. Včeraj so za zaprtimi vrati analizirali, kako naprej.

Val denarja

»Verjamemo, da jo bo njena priljubljenost med temnopoltimi in latinosi postavila na jasno začrtano pot do nominacije,« je vodja njene kampanje Robby Mook pojasnil ­računico nekdanje prve dame. Prve velike države z obiljem delegatov – Teksas, Illinois, Florida – bodo na vrsti od 1. marca, Kalifornija s skoraj četrtino delegatov, potrebnih za zmago, pa šele junija. Poleg tega ima Hillary Clinton že zdaj 362 superdelegatov, voditeljev stranke, ki lahko volijo po lastni presoji.

Toda naslednje glasovanje demokratov bo 20. februarja v Nevadi, eni bolj liberalnih držav ameriškega jugozahoda, kjer so slabo plačani delavci igralniške industrije dojemljivi za Sandersovo sporočilo o večji enakosti. Poleg tega je senator, ki se zanaša samo na majhne prispevke Američanov, včeraj v 18 urah dobil osupljivih 5,2 milijona novih donacij. Tako ima dovolj denarja, da je v Nevadi za oglase namenil 3,6 milijona dolarjev (milijon samo ta teden), skoraj dvakrat več od Hillary Clinton.

Če mu bo uspela še ena zmaga, bo njegova nasprotnica podoživljala moro iz 2008.


Rubiev polom

Algebra republikanske stranke je veliko bolj zapletena. Donald Trump v New Hampshiru ni ponovil napake iz Iowe, ko je zanemaril nagovarjanje volivcev od vrat do vrat. S 35 odstotki je dokazal, da je zmožen preliti svojo medijsko vsenavzočnost in rezultate anket v prepričljiv rezultat glasovanja, ter odvzel upanje vrhu stranke, da bodo hitro opravili z notranjim bojem za nominacijo in se nato lotili demokratske nasprotnice. Še več, konservativni senator iz Teksasa Ted Cruz, ki je za ideološko načelnost pripravljen stranko položiti na tnalo, je s torkovim tretjim mestom pokazal, da ne bo šel po običajni poti zmagovalcev Iowe, ki kasneje ponavadi hitro potonejo.

Vrh desnice je računal, da bo granitna država dala odgovor na to, kateri od četverice kandidatov, ki so bolj po njegovem okusu, se bo prebil v ospredje in lotil Trumpa ter Cruza. Toda floridski senator Marco Rubio, ki je zadnje tedne zasedal ta položaj in ga s tretjim mestom v Iowi še utrdil, je na sobotnem republikanskem soočenju doživel hud poraz in končal šele kot peti. Njegovemu krvniku, guvernerju New Jerseyja Chrisu Christieju, ostri napadi podobno kot Hillary Clinton niso pomagali, po šestem mestu se je vrnil domov in včeraj so napovedovali, da se njegova kandidatura končuje.

Dolga pomlad

Po osramočenem Rubiu je zdaj na vrhu četverice guverner iz Ohia John Kasich, ki je s 16 odstotki dosegel drugo mesto. Zmerni republikanec je usmeril vso energijo in denar v New Hampshire. Vprašanje je, koliko obojega mu je ostalo za nadaljevanje boja v Južni Karolini, kamor se bodo republikanci preselili 20. februarja. Poleg tega njegovo sporočilu o sodelovanju z demokrati ne bo dobro izzvenelo na konservativnem jugu.

Floridski guverner Jeb Bush – padli up republikanskega vrha – se že tedne zaman trudi zbuditi zanimanje volivcev, njegovo četrto mesto z 11 odstotki pa je dovolj dober rezultat, da bo vztrajal v tekmi. Poleg seveda 100 milijonov dolarjev donacij, ki so mu jih že lani poleti nasuli premožni prijatelji. Če bodo po Južni Karolini čez dober teden še vedno v igri štirje kandidati, republikansko stranko čaka dolga, umazana in nepredvidljiva pomlad.