Vroč začetek pogajanj o Siriji

Pričakovanja niso bila velika, zapletov ni manjkalo, a uradna oblast in del oborožene opozicije sta vendarle sedli za isto mizo.

Objavljeno
23. januar 2017 21.29
Residents walk through the destruction of the once rebel-held Salaheddine neighborhood in the eastern Aleppo, Syria, Friday, Jan. 20, 2017. Last month, government forces captured all parts of eastern Aleppo, brining Syria's largest city to full control
Boris Čibej
Boris Čibej
Pričakovanja niso bila velika, zapletov in besednih spopadov ni manjkalo, toda dosežek prvega dneva dvodnevnih pogajanj o reševanju sirske krize pod taktirko mednarodnih pokroviteljev, Rusije, Turčije in Irana, je bil vsaj ta, da so za vsaj kratek čas za isto mizo sedli pogajalci uradne sirske oblasti in predstavniki dela oborožene opozicije.

Tako pokrovitelji kot udeleženci so že pred začetkom pogajanj opozarjali, da o temeljnih problemih politične krize ne bodo razpravljali, ampak bo glavna tema, kako zagotoviti, da bo premirje, ki so ga razglasili konec preteklega leta, tudi trajalo.

A prav zaradi tega se je zapletlo še pred začetkom pogovorov, saj se opozicijska delegacija najprej ni hotela iz oči v oči srečati z vladnimi predstavniki, ker vojsko predsednika Bašarja al Asada obtožujejo, da še vedno napada območje v bližini prestolnice Damask. A tudi po tem, ko se jim je za nekaj časa le uspelo skupaj usesti za isto mizo, so se uradni sirski predstavniki pritožili, da je voditelj opozicijske delegacije Muhamed Aluš s svojimi »provokativnimi« izjavami dokazal, da nič ne ve o diplomaciji. Uporniški poveljnik je podprl mirovni sporazum, hkrati pa je povedal, da so sirski civilisti žrtve dveh vrst terorizma, enega da izvaja Asadov režim, drugega pa Islamska država. Po njegovih besedah bi zato morali tudi vse tuje pomagače, ki se vojskujejo na Asadovi strani, uvrstiti med mednarodne teroriste.

Brez Američanov

V ruskih medijih se je že pred srečanjem razširila informacija, da bodo udeleženci pogajanj v Astani zgolj podpisali sporazum, o katerem so se mednarodni botri dogovorili že sredi januarja. Danes pa so razkrili tudi, da bodo v njem od »zmerne« sirske opozicije zahtevali prekinitev stikov s terorističnimi skupinami. Pogajanj se ne udeležujejo predstavniki vseh skupin oborožene opozicije, ZDA pa zgolj kot opazovalec predstavlja njihov veleposlanik v Kazahstanu. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je novo ameriško administracijo povabil, naj se pridruži pogajanjem, a ta je sporočila, da sicer podpira mirno rešitev sirske krize, a da zaradi ukvarjanja s prenosom oblasti ne more v Astano poslati svoje uradne delegacije.

A za ameriško odsotnost je krivo tudi nasprotovanje enega od pokroviteljev srečanja Irana. Današnja poročila ruskih tiskovnih agencij so obveščala, da ob robu pogajanj potekajo tudi dvostranski rusko-iranski pogovori o rešitvi sirske krize.