Danilo Türk po novem glasovanju VS ZN na četrtem mestu

Slovenski kandidat za generalnega sekretarja je za Delo povedal, da je bilo glasovanje tokrat najbolj selektivno doslej.

Objavljeno
26. september 2016 18.03
Mojca Boštele
Mojca Boštele

New York – Petnajsterica članic varnostnega sveta Združenih narodov je zdaj že petič zapored glasovala o devetih preostalih kandidatih za prihodnjega generalnega sekretarja ZN.

Na prvem mestu je spet Portugalec António Guterres. Dobil je 12 pozitivnih, dva negativna in en neodločen glas. Sledi mu srbski zunanji minister Vuk Jeremić in nato slovaški zunanji minister Miroslav Lajčak. Nekdanji slovenski predsednik Danilo Türk se je uvrstil na četrto mesto skupaj z argentinsko ministrico Susano Malcorra.

»Tokrat je bilo glasovanje najbolj selektivno. Zato sem lahko zadovoljen, ker se potrjuje kredibilnost in trdnost moje kandidature. Zdaj si delim četrto mesto in ravno zaradi večje selektivnosti je to dobro,« je današnje glasovanje za Delo komentiral nekdanji slovenski predsednik Danilo Türk.

Današnje glasovanje je bilo zadnje, ko so predstavniki držav oddali neoznačene glasovalne lističe (izbirajo lahko med: se spodbuja, se ne spodbuja, brez mnenja). V prihodnjem glasovanju, to bo potekalo 5. oktobra, bo namreč pet glasovnih lističev drugačne barve, označevali pa bodo voljo petih stalnih članic, ki lahko s pravico do veta blokirajo kateregakoli kandidata.

»Naslednje glasovanje bo prihodnji teden in bo verjetno za kakšno spoznanje bolj indikativno. Zdaj smo še vedno v procesu eksperimentiranja in taktiziranja. Proces se bo sicer nadaljeval, a bodo barvni lističi povedali nekaj več o razpoloženju stalnih članov, in zato bo prihodnje glasovanje pomembnejše, kot je današnje,« je pojasnil Türk.

Novo ime v tekmi je malo verjetno

Izbiranje kandidatov za naslednika Ban Ki Muna v varnostnem svetu ZN ni strogo začrtano. Doslej so glasovali petkrat, trije kandidati so od tekme odstopili, čeprav se takšna odločitev izrecno ne pričakuje od nikogar. »Ne vemo, kaj pomeni prvo mesto in kaj zadnje,« je na vprašanje, kje je meja, ko se od kandidata pričakuje, da odstopi, povedal Türk. Dejal je, da glasovanje postane izrazitejše z barvnimi glasovnicami, a nato sledijo pogajanja, tako v New Yorku kot raznih prestolnicah.

Daleč najbolje se je doslej odrezal nekdanji portugalski premier António Guterres, ki je iz vsakokratnega glasovanja izšel kot zmagovalec, za njim pa se je vrstni red iz glasovanja v glasovanje močno spreminjal.

Slovenski kandidat Danilo Türk je bil po prvem glasovanju na drugem mestu, na drugem je padel na četrtega, nato na osmega, se povzpel na šestega in danes na četrtega.

Da bi se pojavilo novo ime, dvomi. »Tudi, če bi se, ne bi bilo sprejeto dobro. Kdorkoli bi stopil v igro, bi slabo končal.«

Čeprav je imel Guterres doslej največ podpore, bi ga lahko na poti do vrha mednarodne organizacije zaustavila katerakoli stalna članica, po namigovanju mnogih medijev, bi to lahko bila Rusija. Katerega kandidata bo varnostni svet ZN predlagal generalni skupščini, ki bo sprejela dokončno odločitev, tako še vedno ni jasno.

Pred meseci se je ugibalo, da bi lahko VS ZN kandidata predlagal do konca oktobra. Po besedah Türka je to še vedno mogoče, saj je vse odvisno od odnosov med stalnimi članicami. »Razmerja so se poslabšala. Zdaj je vse še odprto.«

Ugibanj o pogajanjih v zaodrju je ogromno, med drugimi je tudi to, da bi bila Rusija pripravljena podpreti Guterresa, če bi mesto namestnika generalnega sekretarja prevzel kateri od vzhodnoevropskih kandidatov. »Ne vem, če so stalne članice razpoložene za tak dogovor, je pa možnost, da se bo v prihodnosti to povezalo, kar pa ne bi dobro steklo po grlu generalne skupščine, ki posebej odloča o namestniku oziroma namestnici, in sicer na predlog generalnega sekretarja. Ni tako enostavno, kot je videti na prvi pogled, je možno, a ni tako enostavno,« je še povedal Türk.