Vse bolj hladni odnosi med ZDA in Netanjahujem

Izraelski premier meni, da so ZDA in druge države obupale nad prizadevanji, da bi Teheranu preprečile dostop do jedrskega orožja.

Objavljeno
26. februar 2015 11.39
ISRAEL-IRAN/NETANYAHU
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Washington − ZDA in Izrael sta še nekoliko zaostrili že tako ohlajene odnose med državama, do katerih je privedel za prihodnji teden predvideni obisk izraelskega premiera Benjamina Netanjahuja, ki ga je v ZDA povabilo vodstvo republikanske stranke, in to, kot trdijo v Beli hiši, brez posvetovanja z demokrati ali administracijo predsednika Baracka Obame.

Kot je včeraj dejal izraelski premier − in s tem ujezil Washington −, so ZDA in druge države obupale nad prizadevanji, da bi Teheranu preprečile dostop do jedrskega orožja. Po njegovih besedah so sprejele, da bo Iran postopoma, v nekaj letih razvil zmožnosti za pridobivanje materiala za jedrsko oborožitev. »Spoštujem Belo hišo in predsednika Združenih držav, toda glede tako usodne zadeve, ki lahko odloči, ali bomo preživeli ali ne, moram storiti vse, kar lahko, da preprečim to veliko nevarnost za Izrael,« je dejal Netanjahu.

Na njegove besede se je že odzval ameriški zunanji minister John Kerry, ki je v negotovost postavil Netanjahujevo stališče do iranskega jedrskega programa. Kot je po zadnjem krogu pogajanj o iranskem jedrskem programu, ki potekajo v Ženevi, in po katerih so tako predstavniki ZDA kot Irana sporočili, da so dosegli napredek − za najmanj deset let bi upočasnili iranske jedrske težnje, nato pa bi omejitve omilili −, dejal Kerry, se izraelski premier morda moti. Kot je še poudaril ameriški zunanji minister, je dal predsednik Obama jasno vedeti, da politika ZDA ni Iranu omogočiti dostop do jedrskega orožja.

Kot smo že poročali, so se odnosi med tradicionalnima zaveznicama ohladili po tem, ko se je razvedelo, da naj bi Netanjahu na povabilo predsednika spodnjega doma ameriškega kongresa Johna Boehnerja na začetku marca nagovoril kongresnike.

Povabilo je močno ujezilo demokrate in administracijo predsednika Obame. To jezi ne le kršitev protokola, ampak tudi to, da so Netanjahuju mimo vednosti Bele hiše nastop v kongresu omogočili le 14 dni pred izraelskimi volitvami. Obama se po pojasnilih Bele hiše prav zaradi tega razloga z Netanjahujem ne bo sestal, prav tako pa se z izraelskim premierom ne bosta srečala ne zunanji minister Kerry ne ameriški podpredsednik Joe Biden.

Poleg tega v Obamovi administraciji trdijo, da je Netanjahujevo javno obsojanje njihovih prizadevanj za miroljubno rešitev pogajanj z Iranom škodilo odnosom med ZDA in Izraelom, svetovalka za nacionalno varnost Susan Rice pa je ocenila, da Netanjahujev obisk razdira politično enotnost v ZDA.

Izraelski premier bo po pričakovanjih pred kongresniki sicer govoril o Iranu in skrajnih islamističnih skupinah. Nekaj demokratov je že napovedalo, da se njegovega govora ne bo udeležilo.