Vse vojske v stanju pripravljenosti

Malokdo v regiji pozna rešitev za Severno Korejo, vendar se vsi bojijo ameriškega napada na to državo.

Objavljeno
11. april 2017 15.36
SKOREA-US-NKOREA-MILITARY
Zorana Baković
Zorana Baković
»Nocoj smo pripravljeni za boj« se glasi slogan, ki visi v letalskem oporišču Osan, približno 35 kilometrov južno od Seula. Bojna letala so tam res pripravljena vzleteti in začeti vojaško akcijo, takoj ko se bo Pjongjang odločil za kakršno koli provokativno dejanje. Približno 150.000 kitajskih vojakov je razporejenih ob meji s Severno Korejo. Tudi tam so vsi pripravljeni za morebitno zaostritev krize.

In medtem ko Južna Koreja čaka na naslednjo potezo vodje Kim Džong Una, čigar uradniki so v torek zagrozili z »najodločnejšimi protiukrepi proti provokatorju«, se Kitajska pravzaprav pripravlja na posledice morebitnega napada ameriške vojaške mornarice, katere napadalna flotilja, ki jo vodi letalonosilka Carl Vinson, se je v soboto odpravila proti Korejskemu polotoku.

Južnokorejsko obrambno ministrstvo je v torek sporočilo, da je prepričano, da ameriški predsednik Donald Trump ne bi začel vojaške akcije proti Severni Koreji brez »tesnega sodelovanja« s Seulom, vendar je vršilec dolžnosti predsednika republike Hvang Kjo Ahn kljub temu uvedel stanje visoke pripravljenosti in vojski ukazal, naj okrepi opazovanje vseh premikov na drugi strani 38. vzporednika.

Severna Koreja je v torek sklicala eno od dveh rednih zasedanj vrhovne skupščine in predvidevamo lahko, da bo glavna tema zasedanja bližnji dan sonca oziroma 105. rojstni dan pokojnega vodje Kim Il Sunga, ki ga bodo praznovali v soboto. Ameriške vojaške ladje se bodo Severni Koreji približale ravno pred praznikom, zato je tveganje za oster odziv Pjongjanga toliko večje.

Severnokorejska tiskovna agencija KCNA je v torek izjavila, da prihod ameriške letalonosilke dokazuje, da so »nepremišljeni napadalni ukrepi Amerike postali še resnejši«.

Za vso regijo je stanje še posebej resno, ker nihče zagotovo ne ve, ali je Trump res pripravljen izvesti preventivni napad na Pjongjang brez soglasja in podpore kogar koli drugega. Toda politiki v Južni Koreji nimajo enotnega mnenja glede tega vprašanja. Začasni državni vodja, ki je zamenjal nekdanjo predsednico Park Geun Hje, potem ko so jo obtožili sodelovanja v korupcijskem škandalu, je zelo previden glede vojaškega posega in raje govori o zaostrovanju sankcij.

Najmočnejši kandidat za novega predsednika Mun Džae In ima popolnoma drugačne načrte. V intervjuju za časopis Korea Herald je v ponedeljek izjavil, da je treba vprašanje severnokorejskega jedrskega programa rešiti samo z dialogom.

»Mislim, da bi morali prav mi prevzeti pobudo pri tem vprašanju,« je rekel Mun, ki bo najverjetneje zmagal na volitvah 9. maja. Povedal je, da mu je žal, da Trump in kitajski predsednik Xi Jinping prejšnji teden nista sklenila dogovora glede Severne Koreje, vendar je ponovil, da se je pripravljen osebno pogovarjati s Kim Džong Unom.