Washington pospešuje izgone iz države

Ameriški predsednik Donald Trump uresničuje grožnje o zaostrovanju politike priseljevanja.

Objavljeno
21. februar 2017 23.43
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

New York – Obraz matere za rešetkami policijskega vozila,­ odtrgane od družine in izgnane­ v Mehiko, ter počasno, a vztrajno, curljanje priseljencev, ki korakajo skozi sneg iz ZDA v Kanado, postaja nova podoba­ Amerike Donalda Trumpa. Oblasti so včeraj napovedale še izdatnejše »čiščenje« države.

Guadalupe Garcia de Rayos je za nekaj časa postala simbol politike nove ameriške oblasti, ko je njen trpki obraz prekril naslovnice po državi. Šestintridesetletna mama dveh najstnikov je kot 14-letnica brez ustreznih dokumentov prišla v ZDA in si v Phoenixu ustvarila nov dom. Leta 2008 so jo aretirali v razvpitih racijah še bolj razvpitega skrajno konservativnega šerifa Joeja ­Arpaia (deležen je bil številnih obtožb o rasnem profiliranju, sprožil je tudi preiskavo o rojstnem listu predsednika Baracka Obame, lani pa so se mu volivci odrekli).

Guadalupe Garcia de Rayos so obtožili uporabe ponarejenih dokumentov, sodišče pa je po petih letih razsodilo, da mora zapustiti ZDA. Toda skladno z navodili prejšnjega predsednika Baracka Obame (liberalni zagovorniki blažje politike priseljevanja so mu očitali, da je »vrhovni izganjalec«) so se zvezne oblasti osredotočile na izgone obsojenih za nasilna kazniva dejanja, nenasilnim kršilcem, kot je Guadalupe Garcia de Rayos, pa so dovolili, da še naprej živijo v ZDA in se redno javljajo v zveznem uradu za priseljevanje in carinski nadzor (ICE).

Zgodbe z vzhoda: Svet v kaplji strupa

V začetku meseca se je Guadalupe Garcia de Rayos znova javila v uradu, a so jo nemudoma priprli in naslednji dan izgnali v Mehiko. Postala je prvi javni primer posledic predsedniškega ukaza, s katerim je Trump že prvi dan v Beli hiši naložil zveznim oblastem, da morajo izgnati vse obsojene nedokumentirane priseljence in vse, ki »so zagrešili dejanje, ki bi lahko pripeljalo do sodnih postopkov«. Njena otroka, rojena v ZDA in ameriška državljana, sta čez noč ostala brez matere, njen soprog, prav tako brez dovoljenja za prebivanje v ZDA, se skriva pred uradniki.

Objem Kanade

V kraju Champlain na severu države New York se cesta Roxham konča z napisom »Pozor, meja«. Z roba ceste vodi uhojena pot čez jarek in skozi snežni zamet, na drugi strani pa stojijo pripadniki kanadske policije. Po pričevanju Matthewa­ Turnerja, ki od oktobra živi na koncu ceste, po tej cesti vse pogosteje vozijo taksiji, iz katerih včasih izstopijo družine s kovčki in otroki v naročju in se odpravijo na drugo stran. Kanadska policija jih opozori, ali razumejo, da bodo aretirani, vsi pokimajo in še naprej potiskajo prtljago skozi sneg.

Po podatkih kanadskih oblasti se vse več priseljencev brez urejenega statusa v ZDA raje odloči za priprtje v Kanadi, kjer jih po največ 24 urah izpustijo, njihov primer pa prevzame tamkajšnji urad za priseljevanje, kot za življenje v strahu, kako se bo končal njihov primer na ameriških sodiščih. Ko je Trump novembra zmagal na volitvah, se je spletna stran kanadskega urada za priseljevanje sesedla zaradi navala ameriških poizvedb o tem, kakšni so pogoji za selitev iz ZDA. Kanadski odvetniki poročajo, da so zasuti s pošto priseljencev v ZDA, ki iščejo način, kako zamenjati ameriške ­sanje za kanadske.

Pregoni in protesti

Razmere za približno 11 milijonov ljudi, ki živijo v ZDA brez ustreznih dokumentov, se bodo po včeraj objavljenih načrtih ministrstva za domovinsko varnost še zaostrile. Navodila, ki jih je izdal minister John Kelly, zahtevajo od zveznih agencij, da identificirajo, ujamejo in hitro izženejo vsakega priseljenca brez ustreznih dovoljenj za prebivanje v državi. Prednost pri izgonih bodo imeli vsi nedokumentirani priseljenci, ki so bili obsojeni, toda v navodilih je poudarjeno, da so vsi brez ustreznih dovoljenj kršili zakon in jih čaka izgon, v državi bodo lahko (za zdaj) ostali samo tisti, ki so prišli v ZDA kot mladoletniki.

Za iskanje kršilcev ne bodo uporabili rezervnih vojaških enot, kot so sprva razmišljali, bodo pa zaposlili dodatnih 10.000 carinskih agentov in 5000 mejnih stražnikov. Navodila spodbujajo sodelovanje zveznih oblasti z lokalnimi policijami pri iskanju nezakonitih priseljencev, kar je še en poskus napada na mesta, ki veljajo za »varna območja«, saj njihove policije ne preganjajo nedokumentiranih priseljencev. Trump jim je že zagrozil z odvzemom zveznega denarja, oblasti v New Yorku in Los Angelesu, območjih z daleč največ tovrstnimi priseljenci, pa so napovedale upor.

Novemu režimu v Washingtonu se upirajo številni Američani. Christine Hughes je med ponedeljkovimi protipredsedniškimi protesti v New Yorku držala napis »ICE je zanič«. »Matere ločujejo od otrok, ob takšnih zgodbah se mi para srce. Celotno vlado poganjajo rasizem, sovraštvo in strah,« je dejala in napovedala, da ne namerava odnehati. »To ne bo le en protest, protestirali bomo znova in znova. Trajalo bo dolgo, to je šele začetek.«