WHO: Proti ziki z odganjanjem komarjev in zaščito med spolnimi odnosi

Narašča bojazen pred novimi oblikami širjenja virusa, torej ne le s piki komarjev prenašalcev.

Objavljeno
10. februar 2016 20.38
HEALTH-ZIKA/ABORTION
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Širjenje virusa zika, ki ga povezujejo s hudimi obolenji pri novorojenčkih, čeprav ta povezava ni neizpodbitno dokazana, še naprej povzroča skrbi. Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je zato izrekla vrsto priporočil, s katerimi naj bi zmanjšali možnost okužbe ter s tem tudi tveganje za mikrocefalijo, zaradi katere se otroci rodijo z majhno glavo ali pa ta po rojstvu neha rasti, in ostale nevrološke okvare.

Organizacija Združenih narodov za zdravje s sedežem v Ženevi ženskam, ki živijo ali pa se odpravljajo na območja, kjer je prisotna zika, svetuje, da se − še posebej med nosečnostjo − pred morebitnimi piki komarjev rodu Aedes, ki prenašajo virus zika, širijo pa tudi sorodni mrzlici denga in čikungunja, zaščitijo z ustreznimi oblačili, repelenti in mrežami ter odstranjevanjem vseh vodnih virov, kjer bi se komarji lahko razmnoževali. Organizacija dodaja, da bi moralo zdravstveno osebje nosečnice, posebno še tiste, pri katerih bi se razvili simptomi okužbe, spremljati še prav posebej pozorno. WHO opozarja, da zgodnji ultrazvok, razen v izjemnih primerih, ne more z gotovostjo potrditi ali ovreči mikrocefalije pri plodu.

WHO ne predlaga prepovedi potovanj v države, kjer je prisoten virus; namesto tega ženskam zgolj svetuje, da se v primeru potovanj posvetujejo s svojim zdravnikom ali z oblastmi.

Kljub vsem tem svarilom pa so poskušali pri WHO tudi nekoliko pomiriti strahove − kot so sporočili, bo večina žensk na območjih, kjer je prisoten virus, rodila zdrave otroke.

A po drugi strani narašča bojazen pred novimi oblikami širjenja virusa, torej ne le s piki komarjev prenašalcev. Ziko so namreč že našli v mleku doječih mater, a (za zdaj) ni dokazov, da bi se širila z dojenjem. Virus so poleg tega že našli tudi v spermi, organizacija WHO pa je danes opozorila tudi na tudi poročila o prenosu zike med spolnim odnosom, ki so ga menda zabeležili v ZDA. Čeprav je za potrditev domneve, da se virus redno prenaša tudi s spolnimi odnosi, potrebnih več dokazov, zdravstvena organizacija priporoča dosledno in pravilno uporabo kondomov, »enega najbolj učinkovitih metod za zaščito pred spolno prenosljivimi boleznimi«. »Dokler ne bo znanega več, se morajo tako moški kot ženske, ki živijo ali pa se vračajo z območij, kjer je prisotna zika, še posebej nosečnice in njihovi partnerji, seznaniti s potencialnim tveganjem prenosa virusa med spolnimi odnosi,« so sporočili iz organizacije.

Foto: Leonhard Foeger/Reuters Pictures

Kaj je virus zika?

Kot smo že pisali, so virus zika leta 1947 identificirali pri afriških opicah. Njegovo ime izhaja iz imena gozda v Ugandi, kjer so našli prvo okuženo žival. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije je virus v le nekaj letih v Ugandi in Tanzaniji preskočil z opic na človeka. O večjih izbruhih so doslej poročali iz Afrike, Azije in Pacifika, maja lani pa so virus v večjem obsegu zaznali v Braziliji, od koder se je razširil že v več kot 30 držav. Svetovna zdravstvena organizacija je zaradi tega pred časom razglasila, da predstavlja virus zika nevarnost za javno zdravje po vsem svetu in da je zato potreben usklajen odgovor.

Virus zika prenašajo komarji rodu Aedes, ki širijo tudi sorodni mrzlici denga in čikungunja. Za okužbo z ziko ni ne zdravila ne cepiva, zato je trenutno najbolj učinkovit način preprečevanja okužbe izogibanje pikom. Po nekaterih domnevah se virus prenaša tudi s krvjo, na primer s transfuzijo, spolnimi odnosi ali z matere na zarodek, vendar pa so ti primeri redki.

Kako dolga je inkubacijska doba virusa, ni znano, a pri WHO domnevajo, da najverjetneje traja nekaj dni. Zika pri obolelih sproži kratkotrajne, gripi podobne simptome, pogosto v tako blagi obliki, da se jih večina bolnih − med 70 in 80 odstotkov − sploh ne zaveda. Simptomi, ki vključujejo glavobol, bolečine v mišicah in sklepih, vročino, pordelost oči in izpuščaj, običajno trajajo od dva do sedem dni. Večina ljudi si popolnoma opomore brez večjih zapletov, smrtnost zaradi te bolezni pa je redka.

Vendar pa virus velja za nevarnega za nosečnice oziroma za plod. Domnevajo namreč, da povzroča dva resnejša zapleta − nevrološke težave in prirojene okvare pri novorojenčkih, rojenih okuženim materam. Eden od zapletov je Guillain-Barréjev sindrom, bolezen z ohlapnimi ohromitvami, ki se pričnejo v spodnjih udih in se postopoma vzpenjajo; druga okvara pa je mikrocefalija, prirojena napaka pri novorojenčkih, ki se rodijo z neobičajno majhno lobanjo, kar pa lahko povzroči možganske poškodbe in celo smrt. Čeprav povezava med virusom zika in mikrocefalijo še ni neizpodbitno dokazana, so oblasti v več državah, kjer trenutno beležijo porast okužb, parom svetovale, naj se v prihodnjih nekaj mesecih izogibajo zanositvi.