Za uničenje Unescove dediščine v Timbuktuju devet let zapora

Džihadist je kriv uničenja zaščitenih mavzolejev in mošeje v malijskem mestu.

Objavljeno
27. september 2016 15.55
FILES-NETHERLANDS-MALI-CONFLICT-ICC-WARCRIMES
Mo. B., STA
Mo. B., STA

Haag – Mednarodno kazensko sodišče (ICC) v Haagu je danes malijskega džihadista Ahmada al Fakija al Mahdija spoznalo za krivega uničenja devetih zaščitenih mavzolejev in mošeje v malijskem mestu Timbuktu. Obsodilo ga je na devet let zaporne kazni, poroča Slovenska tiskovna agencija.

Mahdi je nadzoroval napade na vseh deset mavzolejev in mošejo na območju pod zaščito Unescove svetovne kulturne dediščine, je na sodišču dejal predsedujoči sodnik Raul Pangalangan.

»Senat je soglasno odločil, da je al Mahdi kriv vojnega zločina napada na zaščiteno območje,« je dodal. Poudaril je, da gre za zelo hud zločin.

Gre za zgodovinsko sodbo, saj obravnava vojni zločin, povezan z napadom na svetovni zgodovinski in kulturni spomenik. Je tudi prva, ki je povezana s konfliktom v Maliju.

»Sodba je težko pričakovana,« je povedal direktor malijske nacionalne dediščine Lassana Cisse. Dodal je, da mora biti to precedenčna kazen.

Na obsodbo se je odzvala tudi Organizacija Združenih narodov za izobraževanje, znanost in kulturo (Unesco). Kot so ocenili, je obsodba pomemben korak k zaustavitvi uničevanja kulturne dediščine, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Zaščita kulturne dediščine je postala pomembna varnostna tema, ki je ni mogoče ločiti od zaščite človeških življenj, so še poudarili v Parizu.

»V kontekstu ponavljajočega se nasilja proti ljudem in njihovi dediščini je obsodba Mednarodnega kazenskega sodišča ključni element obsežnega odgovora na nasilni ekstremizem,« je dejala generala direktorica Unesca Irina Bokova.

Al Mahdi, znan tudi kot Abu Turab, je konec avgusta priznal, da je leta 2012 ukazal napade na Timbuktu in tako postal prvi, ki se je na ICC izrekel za krivega. Poleg tega je tudi prvi islamski skrajnež, ki se je znašel na sodišču zaradi uničevanja kulturne dediščine.

Timbuktu so več mesecev napadali džihadisti, ki sledijo skrajni verziji islamskega prava. Uničili so več mavzolejev, ki so izvirali iz 15. in 16. stoletja, ko je Timbuktu veljal za gospodarski, intelektualni in duhovni center.

Sodišče je ugotovilo, da je bil al Mahdi voditelj pretežno tuareške skupine Ansar Dine, povezane z vejo Al Kaide v Magrebu. Njegova skupina je bila ena od tistih, ki so začasno prevzele nadzor nad obsežnim severom Malija leta 2012. Mednarodnemu kazenskemu sodišču so ga predali septembra lani.