Začenja se sojenje za napad na bostonski maraton

Džoharju Carnajevu za najhujši teroristični napad na ameriških tleh po 11. septembru 2001 grozi smrtna kazen.

Objavljeno
05. januar 2015 10.33
Boston Marathon Bombing Charges
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Boston − Z izbiro porote se bo v Združenih državah Amerike danes začelo sojenje 21-letnemu Džoharju Carnajevu, edinemu osumljencu za bombni napad na bostonskem maratonu aprila 2013, v katerem so umrli trije ljudje, več kot 260 pa je bilo ranjenih. Carnajevu za najhujši teroristični napad na ameriških tleh po 11. septembru 2001 grozi smrtna kazen.

Izbira porote bo po pričakovanjih trajala najmanj dva tedna. Za postopek so namreč poklicali 1200 ljudi, v predvidoma dveh tednih pa bodo izmed njih izbrali 12 porotnikov in šest namestnikov. Sojenje bo po pričakovanjih nato trajalo najmanj tri mesece.

Kot smo že poročali, sta aprila 2013 ob zaključku bostonskega maratona, velikega tekaškega praznika s častitljivo zgodovino − njegovi začetki segajo v leto 1897 −, nekaj ur po tem, ko so najboljši tekači prečkali ciljno črto, odjeknili dve eksploziji − prva nekaj minut pred tretjo uro popoldne po krajevnem času, druga malo pozneje, ko so na prizorišče prišli reševalci. V eksplozijah doma izdelanih bomb, napolnjenih z žeblji in svinčenimi kroglicami, so umrli trije ljudje, 260 je bilo ranjenih, med njimi več huje, 16 ljudem so morali amputirati okončine.

ZDA so bile pretresene, policija pa je nekaj dni tavala v temi, dokler ni Zvezni preiskovalni urad (FBI) objavil fotografije osumljencev: 26-letnega Tamerlana Carnajeva in njegovega mlajšega brata, 19-letnega Džoharja Carnajeva. Začel se je divji beg, med katerim sta brata ubila policista univerze MIT in ugrabila voznika mercedesa. Temu je uspelo pobegniti in o dogodku obvestiti policijo. Osumljenca so odkrili v predmestju Watertown, kjer se je začel strelski obračun, v katerem je bil ubit Tamerlan Carnajev, mlajši Džohar pa se je ranjen zatekel v čoln, shranjen na dvorišču hiše v predmestju, kjer ga je odkril lastnik. Policija ga je po nekaj urah obleganja izbezala iz čolna in odpeljala v bolnišnico, kjer je okreval.

Carnajevu za očitana dejanja − krivdo zanje zavrača − grozi smrtna kazen, ker je v Massachusettsu nimajo, pa mu bodo sodili na zveznem sodišču. Obtožnica ga v 30 točkah med drugim bremeni, da je v napadu 15. aprila ubil tri in ranil več kot 250 ljudi, obtožen pa je tudi uporabe orožja za množično uničevanje.

Sojenje bi se moralo sprva začeti 3. novembra lani, a so ga preložili. Obramba je poskušala nato doseči ponovno preložitev in tudi prestavitev sojenja iz Bostona, a je sodnik pred dnevi obe zahtevi zavrnil. Odvetniki Carnajeva bodo poroto najverjetneje poskušali prepričati, da je bil za tragične dogodke odgovoren starejši brat, policiji znan kot islamski skrajnež. Carnajeva bo sicer branila ekipa petih zagovornikov, med njimi tudi Judy Clarke, znana strokovnjakinja v primerih, kjer obtožencem grozi smrtna kazen. Ta je smrtne kazni ubranila številne svoje kliente, med drugim Erica Rudolpha, ki je podtaknil bombo med olimpijskimi igrami v Atlanti leta 1996, Teda Kaczynskega, znanega tudi kot Unabomber, ki je med letoma 1978 in 1995 po državi razposlal 16 bomb, v eksplozijah katerih so umrli trije ljudje, 23 pa jih je bilo ranjenih, in Jareda Leeja Loughnerja, ki je januarja 2011 v Tucsonu v Arizoni ubil šest in ranil 13 ljudi, med njimi tudi ameriško kongresnico Gabirelle Giffords.

V ZDA vlada za sojenje veliko zanimanje. Predhodne obravnave so spremljali protesti tako zagovornikov napadalca kot tistih, ki zanj zahtevajo najstrožjo kazen.