Zadnje desetletje severnokorejskega jedrskega programa

Objavljamo pregled najpomembnejših dogodkov, povezanih s severnokorejskim jedrskim programom.

Objavljeno
06. januar 2016 12.32
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Pripravili smo pregled najpomembnejših dogodkov, povezanih s severnokorejskim jedrskim programom, ki so se zgodili v zadnjem desetletju:

9. oktober 2006: Severna Koreja je svoje jedrske zmožnosti dokazala s prvim podzemnim jedrskim testom − v bližini mesta Kilju je namreč detonirala plutonijevo bombo. Državna agencija KCNA je poročala, da je bil jedrski poskus uspešen in da na območju izvedbe poskusa niso zaznali sevanja. Ameriški strokovnjaki so nekaj dni pozneje potrdili, da je Severna Koreja poskus res izvedla. Slab teden zatem − 14. oktobra − je varnostni svet Združenih narodov sprejel resolucijo 1718, s katero je zaradi jedrskega poskusa proti Pjongjangu uvedel sankcije. VS je od Severne Koreje zahteval, da uniči vse svoje jedrsko orožje, orožje za množično uničevanje in balistične rakete.

13. februar 2007: Peti krog šeststranskih pogajanj o severnokorejskem jedrskem programu se je končal s sporazumom. Pjongjang je v zameno za pomoč v obliki goriva privolil v to, da za 60 dni ustavi jedrski reaktor v Jongbjonu. Sredi julija so severnokorejske oblasti sporočile, da so reaktor ustavile, inšpektorji Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) pa so to informacijo nekaj dni pozneje potrdili.

27. junij 2008: Severna Koreja je uničila hladilni stolp reaktorja v Jongbjonu. Približno dva meseca pozneje, 26. avgusta, je Pjongjang sporočil, da so zaradi zamude pri umiku države z ameriškega seznama držav podpornic terorizma prenehali razgrajevati svoje jedrske obrate. ZDA so Severno Korejo nato 11. oktobra odstranile z omenjenega seznama.

5. april 2009: Severna Koreja je izstrelila raketo Unha-2, s katero je hotela v orbito poslati satelit. Poskus ni bil uspešen − del rakete je pristal v Japonskem morju, preostanek pa v Tihem oceanu. Varnostni svet ZN je potezo Pjongjanga nekaj dni pozneje obsodil in zaradi nje pozval k okrepitvi kaznovalnih ukrepov. V odzivu na obsodbo VS se je Severna Koreja 14. aprila umaknila iz šeststranskih pogajanj in sporočila, da bo obnovila svoj jedrski program. Poleg tega je iz države izključila jedrske opazovalce.

25. maj 2009: Severna Koreja je izvedla drugi jedrski poskus, še močnejšega, kot je bil prvi.

12. november 2010: Severnokorejske oblasti so skupini tujih strokovnjakov razkazale obrat za bogatenje urana v Jongbjonu.

29. februar 2012: Severna Koreja in ZDA so po srečanju v Pekingu sporočile, da bo Pjongjang ustavil svoje dejavnosti v obratu v Jongbjonu, na ogled znova povabil inšpektorje agencije IAEA ter uvedel moratorij na preizkuse jedrskega orožja in raket z dolgim dometom. V zameno bodo Združene države Severni Koreji zagotovile pomoč v hrani.

12. februar 2013: Severna Koreja je v bližini jedrskega oporišča Pungje Ri izvedla tretji jedrski poskus.

20. maj 2015: Severna Koreja je sporočila, da lahko njeno jedrsko orožje zadene tarče v Združenih državah Amerike. Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je nato decembra sporočil, da je država razvila vodikovo bombo.

6. januar 2016: Severna Koreja je sporočila, da je uspešno preizkusila vodikovo bombo.