Zadnje ponižanje padlega princa teme

Steve Bannon, nekoč strah in trepet v stranki, je postal grešni kozel ameriške desnice.

Objavljeno
10. januar 2018 22.14
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Februarja lani je časnik Time Steva Bannona razglasil za predsednika ZDA v senci, sam pa se je oklical za glasnika kaosa, iz katerega bo zrasel nov red. V torek so nekdanjega stratega Bele hiše pognali tudi iz spletnega glasila Breitbart News, prek katerega je širil svojo »populistično revolucijo«.

Bannon je prek Breitbart Newsa obskurnim skupinam z obrobja političnega prostora, ki so se poimenovale alternativna desnica, omogočil vstop v širšo družbo in tlakoval pot za Trumpovo kandidaturo. Poleti 2016 je vlil novo energijo v predsedniško kampanjo newyorškega nepremičninarja, ki je v anketah za 12 odstotnih točk zaostajal za demokratko Hillary Clinton, nato pa postal njen temni princ, v Belo hišo je skozi prednja vrata prinesel beli nacionalizem, zasnoval je nacionalistično ekonomsko politiko Najprej Amerika, spisal temačen govor ob prisegi Trumpa. Po besedah politologa Jonathana Bernsteina je njegova najbolj škodljiva dediščina, da je v Trumpu vzbudil najslabše vzgibe.

Znameniti pogovor za časnik Time, v katerem je med drugim dejal: »Lenin je želel uničiti državo in to je tudi moj cilj. Vse želim zrušiti in uničiti sedanji establišment,« je bila verjetno prva razpoka v odnosu s Trumpom, saj ta ne prenaša podrejenih, ki ga zasenčijo. V nenehnih sektaških bojih takratne Bele hiše je začel izgubljati vpliv, pred avgustovskim dokončnim odhodom naj bi že tedne imel precej obrobno vlogo. Vrnil se je k glasilu Breitbart News, ki je nemudoma napovedalo vojno »Trumpovim nasprotnikom v kongresu, medijem in korporativni Ameriki«. Njegova populistična revolucija je (bila) napad na uveljavljene politike desnice, ki jih želi zamenjati s skrajnimi (belimi) nacionalisti in konservativci.

Udarec Alabame

Lani se je zdelo, da je neustavljiv, zmernejši republikanci, ki niso želeli postati tarča strupenih spopadov znotraj stranke, so serijsko napovedovali politično upokojitev. Bannon se je zdel kot orožje, ki trga Trumpove kritike. Potem se je zgodila Alabama in poraz Bannonovega kandidata Roya Moora, teološkega skrajneža, ki je kot tridesetletnik nadlegoval mladoletna dekleta. Konservativna zvezna država je po četrt stoletja izvolila demokratskega senatorja, nekoč strah in trepet v stranki pa je postal grešni kozel desnice, v kateri je nekoliko popustil strah pred »bannonovci«, popustil naj bi tudi njegov vpliv na Belo hišo.



Bannon je prek Breitbart Newsa obskurnim skupinam z obrobja političnega prostora, ki so se poimenovale alternativna desnica, omogočil vstop v širšo družbo in tlakoval pot za Trumpovo kandidaturo. Foto: Reuters

Zadnji žebelj v krsto je zabil Michael Wolff s svojo sporno knjigo Fire and Fury: Inside the Trump White House (Ogenj in bes: Znotraj Trumpove Bele hiše), v kateri je Bannon vir trpkih in ciničnih opazk na račun Trumpove družine. Razkačeni predsednik je nemudoma čivknil, da »nemarni Steve« poleti ni izgubil le službe v Beli hiši, ampak tudi pamet. Nato pa po svoji navadi razvrednotil Bannonove zasluge, saj naj bi »imel le malo z našo zgodovinsko zmago« in je bil v kampanji »le zaradi lastnih interesov«. Padli strateg se je poskušal izmotati iz težav, na vso moč je hvalil predsednika, opravičil se je za svoje besede o nedomoljubnem ravnanju Donalda Trumpa mlajšega. Toda dokončno in javno se mu je odrekla tudi Rebekah Mercer, vplivna konservativna milijarderka, ki je plačevala njegove podvige.

Temačen denar

Bannon ni vrgel puške v koruzo, iz krogov okoli njega prihajajo napovedi, da bo s »temačnim denarjem«, kot v ZDA pravijo zbiranju neomejenih količin donacij prek neprofitnih organizacij, ki jim ni treba razkriti virov financiranja, še naprej poskušal v ameriško politiko vcepiti svoje ostre poglede na priseljevanje, odpor do prostotrgovinskih dogovorov ter svoj pogled na odnose s Kitajsko in zalivskimi državami. Politični komentatorji imajo različne poglede, kaj se dogaja z nekoč najvplivnejšim svetovalcem. Po nekaterih razlagah je bil odhod z Breitbart Newsa strateška poteza, s katero je medij obvaroval pred valom jeze in ga ločil od svojih prihodnjih podvigov.

Drugi so prepričani, da živi v zanikanju, njegova politična kariera pa je v razsulu. »Zanj ni naslednjega koraka. Izgubil je denar, izgubil je politično moč, izgubil je svoj medijski megafon. Naslednji korak je, da postane komentator na (liberalni televizijski mreži) MSNBC, kjer bo govoril, kako nor naj bi bil Trump. Tako lahko dobi čudaško novo spoštovanje,« je dejal Ben Shapiro, nekdanji urednik na Breitbart News. Shapiro je v zadnjih dneh med najbolj žolčnimi kritiki nekdanjega šefa, po objavi Wolffove knjige je dejal, da »Bannon nima prsta na političnem pulzu države, je le pijavka na zadnjici moči, ne pa briljanten dirigent političnega dogajanja«. Nekdanji strateg Bele hiše se lahko vsaj tolaži, da po razhodu s šefom države ne bo končal v Mehiki s cepinom v glavi.