Zakaj neuspešno padajo severnokorejski izstrelki?

Opazovalci v zaporednih neuspehih ne vidijo nič nenavadnega, jih pa muči vprašanje, zakaj Pjongjang vztraja pri raketi musudan.

Objavljeno
31. maj 2016 12.44
NKOREA-POLITICS
Zorana Baković
Zorana Baković

Še en neuspešen poskus izstrelitve rakete srednjega dometa nikakor ne pomeni, da je konec severnokorejskih prizadevanj, da bi uspešno obvladali raketo z jedrsko konico.

Severna Koreja je poskušala danes zjutraj izstreliti balistični izstrelek srednjega dometa iz razreda musudan, a se je tudi tokrat poskus končal neuspešno, trdijo južnokorejski vojaški funkcionarji.

Na satelitskih posnetkih je videti, da je raketa ob 5. uri in 20 minut po lokalnem času poletela s premičnega raketnega izstrelišča v vojaškem oporišču Vonsan v pokrajini Kangvon, a je, kot kaže, takoj po izstrelitvi eksplodirala v zraku.

Musudan je močna raketa z dosegom 3500 kilometrov, kar pomeni, da bi jo lahko izstrelili do japonskih otokov, do ameriškega vojaškega oporišča na Guamu in celo na vzhodna obrobja Aljaske. To je bil še en poskus izstrelitve te rakete po neuspešnem poskusu 15. aprila, s katerim je hotelo vodstvo v Pjongjangu zaznamovati rojstni dan »večnega predsednika« Kim Il Sunga, in dveh neuspešnih poskusih dva tedna pozneje, s katerima je hotela Severna Koreja po vsej verjetnosti napovedati začetek kongresa Delavske stranke, ki je potekal v začetku maja.

Opazovalci v teh zaporednih neuspehih ne vidijo nič nenavadnega, jih pa muči vprašanje, zakaj Severna Koreja tako trmasto vztraja pri raketi musudan in zakaj vse te poskuse izvaja nenavadno pogosto.

Zadnji poskus, ki smo mu bili priča danes, je deloma tudi odgovor vodstva v Pjongjangu Južni Koreji, ki je zavrnila severnokorejski predlog o obnovitvi dialoga. Predlog o obnovitvi dialoga so poslali pred desetimi dnevi, nanašal pa se je na obnovitev pogajanj med dvema vojskama. Končni cilj vsega naj bi bilo ohranjanje miru na Korejskem polotoku. V Seulu so ta predlog prejšnji teden zavrnili s trditvijo, da je ponudba »neiskrena«, saj v njej ni omenjen jedrski program, v katerem se skriva ključni dejavnik stabilnosti tega območja.

»Predlagati dialog brez navedbe stališča o denuklearizaciji je neveljavna mirovna ofenziva, ki ne zagotavlja miru. V vsem skupaj manjka prave iskrenosti,« je izjavil predstavnik za tisk južnokorejske vojske Mun Sang Gjun.

Vojaške analitike najbolj skrbi slutnja, da se poskuša vojska Severne Koreje usposobiti za pošiljanje dodobra pomanjšanih jedrskih konic na tarče napadov. Za to potrebuje močan in natančen izstrelek, kot bi moral biti musudan. To raketo so prvič prikazali na vojaški paradi v Pjongjangu leta 2010, a ni še nikoli poletela.

Voditelju Kim Džong Unu se očitno mudi zaokrožiti jedrski program do točke, v kateri bi celotno Azijsko-pacifiško območje Severno Korejo težko ignoriralo kot jedrsko silo. Prav zato, ker se mu mudi, pa je pritisk na znanstvenike in vojsko prehud in poskusne izstrelitve so bile druga za drugo neuspešne.

A to nikakor ne pomeni, da ne bo novih poskusov.