Zapleti pri prodaji nasledstvenega bisera v New Yorku

Vse kaže, da je Srbija privolila v prodajo nepremičnin diplomacije nekdanje skupne države s figo v žepu.

Objavljeno
03. november 2017 19.45
New York, Park Avenu, SDC Fifth Avenue, rezidenca last nekdanje SFRJ, veleposlaništvo
Zoran Potič
Zoran Potič

Ljubljana – Prodaja bisera nekdanje jugoslovanske diplomacije v New Yorku na 5. aveniji se je začela, pojavila sta se dva kupca, a sta bili ponudbi zavrnjeni, ker se vse države naslednice nekdanje skupne države niso strinjale s ceno. Po neuradnih podatkih gre za Srbijo, ki prostore misije še vedno uporablja.

V Delu smo o prodaji nepremičnin nekdanje jugoslovanske diplomacije pisali že pred letom dni, ko so se države naslednice SFRJ po 15 letih vendarle strinjale, da bi premoženje, o katerem se niso mogle dogovoriti, prodale, izkupiček pa bi si razdelile po dogovorjenem delitvenem ključu (39,5 odstotka Srbiji, 23,5 Hrvaški, 15 BiH, 14 Sloveniji, osem odstotkov Makedoniji). V tem obdobju je državam naslednicam uspelo izbrati ameriško nepremičninsko agencijo Douglas Elliman, ki je v začetku oktobra objavila nepremičninski oglas o prodaji nekdanje rezidence veleposlanika SFRJ na Manhattnu v New Yorku, prostore misije pri Združenih narodih (ZN) pa agencija prodaja neposredno zainteresiranim strankam. V drugem primeru je to razumljivo, saj stavba jugoslovanske misije predstavlja arhitekturni in kulturni biser v New Yorku.

Graditi so jo začeli leta 1903, končana je bila dve leti kasneje. Dolga leta je bila v lasti znamenite newyorške družine Vanderbilt, ki jo je leta 1925 kupila za 450.000 dolarjev, leta 1947 pa je prešla v jugoslovanske roke. O tem, kako se je to zgodilo, obstaja več razlag, najverjetnejša pa je, da so znamenito stavbo na Peti aveniji s pogledom na Centralni park kupili jugoslovanski rodoljubi kot poklon novi Jugoslaviji. Po naših podatkih so se pri zbiranju denarja izkazali zlasti slovenski in hrvaški izseljenci, nekaj je bilo tudi srbskih. Stavbo so odkupili za 300.000 dolarjev, poseben sklad pa je bil namenjen tudi za opremo.


Prostori nekdanjega veleposlaništva SFRJ v New Yorku, prav tako na elitni 5. aveniji, so v slabem stanju. Foto: Sebastjan Kopušar/Delo

Na politično raven

Za kako izdatni ponudbi je šlo v primeru prestižne stavbe ob Centralnem parku, nam ni uspelo izvedeti, gre pa, kot so ocenjevali nepremičninski poznavalci v New Yorku, za stavbo, vredno najmanj 50 milijonov dolarjev. Iz neuradnih virov smo izvedeli, da je nepremičninska agencija pridobila dve ponudbi za nakup misije SFRJ pri ZN, a sta bili pri državah naslednicah zavrnjene. Dobro obveščeni viri navajajo, da se je, kot vse kaže, zataknilo v Srbiji, ki te prostore še vedno uporablja za diplomatske naloge, in zdi se, da srbski diplomaciji ni preveč v interesu zapustiti prestižno lokacijo. Vse kaže, da bo moral ta problem preiti iz uradniško-tehnične ravni na politično raven, da bi se proces prodaje stavbe za 50 milijonov dolarjev ali več pospešil. Bojazni, da je Srbija podpisovala sporazume o delitvi nekdanjega skupnega premoženja s figo v žepu, se očitno uresničujejo.

Obnovitev rezidence skoraj končana

Veliko manj težav je pričakovati pri prodaji rezidence nekdanjega veleposlaništva SFRJ v New Yorku, ki se prav tako nahaja na prestižni lokaciji na 5. aveniji. Gre za 418 kvadratnih metrov veliko stanovanje s 13 sobami (štiri spalnice, pet kopalnic, tri terase), ocenjena vrednost pa je pri 18 milijonih dolarjev. Vendar se je pri tej nepremičnini pokazalo, da je po dveh desetletjih neuporabe v izjemno slabem stanju, zato so se države naslednice dogovorile, da jo bodo za silo obnovile in šele nato ponudile trgu.

Na MZZ pojasnjujejo, da se bo prodaja nepremičnine začela šele po obnovitvenih delih, ker pričakujejo, da bodo po tem posegu lahko dosegli precej boljšo ceno. Skupni znesek obnove, o katerem so dosegli soglasje, znaša 51.100 dolarjev, Slovenija mora prispevati 7154 dolarjev. Če bo stanovanje prodano skladno s pričakovanjem, pri oglaševanih 18 milijonih dolarjev, slovenski MZZ upravičeno pričakuje 2,5 milijona dolarjev kupnine za svoj 14-odsotni delež. Na kupnino v primeru misije SFRJ pri ZN pa bo treba očitno še počakati.