Zaradi napake nigerijskih zračnih sil umrlo 70 ljudi

Vojaško letalo je namesto položajev džihadistične Boko Haram zadelo begunsko taborišče.

Objavljeno
18. januar 2017 17.45
NIGERIA-UNREST
Mo. B.
Mo. B.

Iz nigerijske zvezne države Borno poročajo o krvavi napaki vojske, zaradi katere je umrlo najmanj 70 ljudi, številni so ranjeni. Vojaško letalo, ki bi moralo obstreljevati položaje skrajne islamistične skupine Boko Haram, je zgrešilo cilj in zadelo taborišče za notranje razseljene pri kraju Rann.

Nigerijske oblasti so napako pripisale »megli vojne«, s tem pa spodbudile ogorčene odzive mednarodnih organizacij, ki delujejo v državi.

Podatki o številu žrtev napada se razlikujejo, ne vojska ne vlada nista dali uradnih ocen, po navedbah mednarodnega Rdečega križa (ICRC) pa je umrlo 70 ljudi, več kot 100 je ranjenih. Med ubitimi so tudi prostovoljci. Kirurg ICRC Laurent Singa, ki je v taborišče prihitel po napadu, je razmere za oskrbo ranjenih opisal kot »nezadostne« in pozval k evakuaciji vseh ranjenih v Maiduguri, glavno mesto zvezne države. Nekateri oddelki javnih bolnišnic v omenjenem mestu po poročanju francoske tiskovne agencije AFP že poročajo o preobremenjenosti.

Visoki komisar ZN za begunce Filippo Grandi je napako nigerijske vojske označil za »resnično katastrofalen dogodek« in pozval k polni preiskavi. Ogorčen je tudi predstavnik organizacije Zdravniki brez meja (MSF) Jean-Clement Cabrol, ki je sporočil, da je napad »šokanten in nedopustljiv«. Odzvala se je tudi predstavnica organizacije Human Rights Watch Mausi Segun in nigerijsko vlado pozvala, naj žrtvam in njihovim svojcem izplača odškodnino. »Žrtve ne bi smeli prikrajšati le zato, ker se je vlada odločila, da je bilo obstreljevanje napaka,« je še povedala.

Francoska tiskovna agencija AFP ob tem dodaja, da so odnosi med humanitarnimi organizacijami, ki delujejo v državi, in nigerijskimi oblasti napeti, potem ko je uradna Abuja nekatere obtožila, da pretiravajo v ocenah o prehrambni krizi v državi in s tem kujejo dobičke.

Organizacija Save the Children je decembra sicer poročala, da 4,7 milijona ljudi na severovzhodu države potrebuje nujno pomoč v hrani, okoli 400.000 otrokom pa da preti lakota.

Država Borno je že sedmo leto epicenter bitke med skrajno islamistično skupino Boko Haram, ki poskuša na območju razglasiti kalifat, in nigerijskimi silami. Od leta 2009 je bilo ubitih več kot 15.000 ljudi, okoli dva milijona jih je moralo zapustiti svoje domove. Večina se je zatekla v taborišča za notranje razseljene.