Zaradi usmrtitve šiitskega klerika protestniki zažgali saudsko veleposlaništvo

V Rijadu so se na napad ostro odzvali in na zagovor nemudoma poklicali iranskega veleposlanika.

Objavljeno
03. januar 2016 13.58
SAUDI-SECURITY/IRAN
Ma. Ja.
Ma. Ja.

Teheran − Potem ko so saudske oblasti včeraj sporočile, da so zaradi terorističnih dejanj in spodbujanja k nasilju usmrtile 47 ljudi, med njimi tudi vplivnega šiitskega klerika, šejka Nimra Bakra al Nimra, je med šiiti zavrelo. Poteza Rijada je še povečala napetosti v regiji, marsikje so izbruhnili protesti.

Jezo množic je bilo najbolj občutiti v Iranu. Pred saudskim veleposlaništvom v Teheranu so se včeraj zbrali protestniki, ki so protestirali proti usmrtitvam. Nekaj jih je tudi vdrlo v veleposlaništvo, ga razdejalo in zanetilo požar. Jezno množico je pregnala policija, ki je pri tem aretirala 40 ljudi. Protestniki so zažgali tudi saudski konzulat v drugem največjem iranskem mestu Mašad.

Iranske oblasti so napada na diplomatski predstavništvi obsodile in pozvale k miru, po drugi strani pa so bile zelo ostre do poteze saudskih oblasti. Usmrtitve so označile za nepreudarno in neodgovorno ravnanje. »Saudska vlada bo zaradi takih politik plačala visoko ceno,« so posvarili na iranskem zunanjem ministrstvu. Usmrtitev šitskega klerika sta obsodila tudi iranski predsednik Hasan Rohani in iranski vrhovni voditelj, ajatola Ali Hamenej, ki je usmrtitev al Nimra označil za politično napako saudske vlade in dejal, da bo zaradi tega saudske politike zadelo božje maščevanje.

V Rijadu so se na napad na veleposlaništvo ostro odzvali in na zagovor nemudoma poklicali iranskega veleposlanika. Kot pravijo po navedbah katarske mreže Al Džazira, je Teheran razkril, da podpira terorizem. Saudske oblasti so poleg tega stopile v bran usmrtitvam − kot so sporočile, so usmrčeni načrtovali ali pa sodelovali v napadih na stanovanjske in vladne zgradbe, za katere so krivdo pripisali teroristični organizaciji Al Kaida.

Usmrčeni šiitski klerik Al Nimr, ki je bil gonilna sila protivladnih protestov v sunitski Saudski Arabiji, je bil v preteklosti že obsojen za uporništvo, nepokorščino in posedovanje orožja. Političnih obtožb na svoj račun po navedbah Al Džazire ni zanikal, zavračal pa je obtožbo o posedovanju orožja ali pozivanju k nasilju.

V EU in ZDA zaskrbljeni

Evropska unija in ZDA sta zaradi usmrtitev izrazili zaskrbljenost, ameriško zunanje ministrstvo pa je ob tem posvarilo, da bi lahko usmrtitev klerika še zaostrila napetosti v regiji, in to prav v času, ko bi jih morali umiriti. Zaskrbljenost zaradi usmrtitev je izrazil tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun, ki je ob tem pozval k zadržanosti, vse voditelje v regiji pa prosil, naj preprečijo zaostritev sektaških napetosti.

Protesti proti Saudski Arabiji zaradi usmrtitev so sicer potekali tudi ponekod drugod po svetu, med drugim v Bahrajnu, v Libanonu, Pakistanu in Jemnu ter pred saudskim veleposlaništvom v Londonu. Protesti so potekali tudi v Saudski Arabiji − protestniki so se na ulice podali v mestu Al-Awamiya na vzhodu države.