Zastrupljen brat, zastrupljeni odnosi

Jasno je, kdo je podtaknil strup Kim Džong Namu, kdo tiči za tem dejanjem, pa ostaja nerešena uganka.

Objavljeno
21. februar 2017 09.52
MALAYSIA-NKOREA-SKOREA-KIM-BROTHER
Zorana Baković
Zorana Baković
Izgnani princ komunistične­ ­dinastije je bil povezava med severnokorejsko politično usodo­ in nekaj državami, ki so vzdrževale prijateljske odnose s Pjongjangom. Tako je bilo, dokler je bil živ. Zdaj, ko je Kim Džong Nam mrtev, vse bolj narašča napetost okoli njegovega umora, trupla in obdukcije.

Malezija je včeraj odpoklicala veleposlanika Severne Koreje in zahtevala, naj pojasni vse, kar se je dogajalo pred enim tednom. Severnokorejski veleposlanik v Kuala Lumpurju Kang Čol je pred zbranimi novinarji izjavil, da ne »more zaupati malezijski preiskavi umora« Kim Džong Nama, in zatrdil, da še vedno ni dokazov o tem, kaj je povzročilo njegovo smrt, in da obstaja dovolj razlogov za sum, da za sedanjo preiskavo tiči »neka tuja roka«.

Medtem ko je Južna Koreja prilila olja na ogenj s trditvijo, da je jasno, da je to »teroristično dejanje« vodstva v Pjongjangu, se Kitajska drži ob strani in si očitno prizadeva, da bi politična grozljivka z nepojasnjenimi vzroki in posledicami ostala zunaj njenih meja. Vodstvo v Pekingu je za vsak primer prepovedalo nadaljnji uvoz severnokorejskega koksa. Čeprav je s tem ogrožena proizvodnja v kitajskih jeklarnah v severovzhodnem delu države, se azijska sila očitno hoče odmakniti od zaveznice, ki peha celotno območje v novo fazo iracionalne ­nepredvidljivosti.

Malezija pri tem ostaja pri proceduri, po kateri njena policija vodi preiskavo o umoru. Kljub severnokorejskim zahtevam, naj truplo Kim Džong Nama nemudoma pošljejo v Pjongjang, poteka v Kuala Lumpurju še druga avtopsija, katere rezultate pričakujejo v sredo. Včeraj se je v rokah japonske televizije Fudži pojavil videoposnetek, narejen z varnostno kamero na letališču, na katerem je jasno videti, kako se Kimu z dveh strani bližata dekleti. Ena se mu približa izza hrbta in mu z nečim za nekaj sekund prekrije obraz, nato obe mirno odideta vsaka na svojo stran. Takoj nato se Kim obrne k uslužbencem na okencu za potnike in jim kaže na svoje oči, oni pa ga odpeljejo proti letališki ambulanti.

Dekleti so aretirali že prejšnji teden. Dekle, ki na posnetku pokriva Kimov obraz, ima vietnamski potni list, drugo dekle pa je Indonezijka Siti Aišah, ki je povedala preiskovalcem, da je bila prepričana, da sodeluje na snemanju šaljive oddaje s skrito kamero Just for Laughs (»Samo za smeh«). Povedala je, da je že trikrat ali štirikrat sodelovala v šaljivem resničnostnem šovu, v katerem eno dekle prekrije oči izbranemu moškemu, drugo pa ga z nekakšno tekočino poprha po obrazu. Odziv »žrtve« je bil običajno smešen, tako da Siti, ki je sicer delala kot maserka v nekem velnesu, še slutila ni, da je to bil uboj.

Pet vpletenih

Dekle, ki na posnetku varnostne kamere prekriva Kimov obraz, je Doan Thi Huong, ki je pripotovala v Malezijo z vietnamskim potnim listom, tukaj pa je delala v nekem lokalu. Zdi se, da so tudi njo pritegnili k dejanju na podoben način, a je za zdaj o njej znano precej manj kot o Siti Aišah.

Dejstvo, na podlagi katerega malezijska policija kljub vsemu sumi, da je to bil atentat, ki so ga naročili v Pjongjangu, je, da je bilo vpletenih pet moških. Vsi so Severni Korejci. Štirje so odpotovali iz Malezije istega dne, ko je Kim umrl na poti v bolnišnico. Petega, Ri Džong Čola, so v petek aretirali. Pokazalo se je, da je v Pjongjangu študiral znanost in medicino, da je sodeloval pri kemičnih raziskavah v Indiji, pred kratkim pa se je zaposlil v neki družbi za informacijsko tehnologijo v Maleziji.

Čeprav malezijski viri opozarjajo, da je prezgodaj za domneve, da je 47-letni Ri izdelal strup, s katerim je bil ubit Kim, poskušajo zdaj preiskovalci od njega kaj več izvedeti o preostalih štirih osumljencih. Trije so iz Kuala Lumpurja odleteli v Džakarto, od tam v Dubaj, nato pa so se prek Vladivostoka vrnili v Severno Korejo. Četrti je potoval prek Bangkoka, podrobnosti o njegovih nadaljnjih premikih pa so nejasne. Vseh pet je pripotovalo v Malezijo po različnih poteh in v različnih dnevih v času po 31. januarju.

Ugibanja

Vodstvo v Kuala Lumpurju je zahtevalo od Severne Koreje njihovo izročitev, kar je izzvalo dodaten val ogorčenja in razočaranja nad ukrepanjem Malezije, ki jo je imela Severna Koreja do zdaj za prijateljsko državo. Veleposlanik Kang Čol vztrajno trdi, da je to podtikanje, s katerim poskušajo očrniti njegovo državo, in poudarja, da ni dokazov, da se za ubojem na letališču v Kuala Lumpurju skrivajo tajni agenti Kim Džong Una. Na stran severnokorejske oblasti so se postavili tudi nekateri kitajski analitiki, ki se sprašujejo, zakaj nihče ne pomisli, da bi lahko atentat izpeljala Amerika ali Južna Koreja, s čimer bi bili vzpostavljeni predpogoji za napad na Severno Korejo ali dodatno izolacijo te države.

Tako Južna kot Severna Koreja imata vrhunsko izurjene odrede za atentate. Južnokorejska tajna služba v minulih mesecih ni skrivala namere, da bi ob morebitnih znamenjih, na podlagi katerih bi bilo mogoče sklepati, da je Kim Džong Un pripravljen poseči po jedrskem orožju, prek bodeče žice poslala svoje agente z nalogo usmrtiti Kim Džong Una. Južnokorejski premier­ Hvang Kjo An je včeraj odločno izjavil, da »nesramno teroristično dejanje« zgolj potrjuje naravo režima v Pjongjangu. Na sestanku sveta za državno varnost Južne Koreje je izjavil, da je »skorajda prepričan«, da za umorom tiči Severna Koreja, in opozoril, da sta potrebni večja pozornost in vsesplošna previdnost, saj bi kaj lahko prišlo do napadov na južnokorejske funkcionarje in državljane.

Nekaj ameriških kongresnikov je prejšnji teden zahtevalo, naj znova uvrstijo Severno Korejo na seznam držav, ki podpirajo terorizem, s katerega so jo umaknili pred devetimi leti. Po tem je mogoče sklepati, da bo imel rezultat malezijske preiskave velikanske politične posledice. Odnosi so zastrupljeni. Pri vsem tem bo še najmanj pomembno, kdo je podtaknil strup Kim Džong Namu.