Zatišje pred viharjem: ko Havaje obiščeta orkana Iselle in Julio

Orkan se otočju približuje s hitrostjo trideset kilometrov na uro.

Objavljeno
07. avgust 2014 20.22
Gregor Šket, Polet
Gregor Šket, Polet

Kahului, Maui - Havajskega otočja že dvaindvajset let ni obiskal orkan. Tokrat so rajski otoki sredi Tihega oceana v pričakovanju Iselle in Julio. Prvi naj bi se kopnega dotaknil v četrtek popoldne po lokalnem času, v noči na petek pa naj bi nadaljeval svojo pot proti severozahodu. Drugi pa naj bi sledil ob koncu tedna.

Orkani so na Havajih dokaj redek vremenski pojav. Zadnjič jih je tovrstno neurje obiskalo leta 1992, ko je po otočju pustošil orkan Iniki, ki je terjal šest življenj. Takrat je bil najbolj na udaru severni otok Kauai. Zanimivo je, da so ravno v tistem času na Kauaiju snemali legendarni film Jurski park in ustvarjalci so resnični prizor orkana celo vključili v film.

Načeloma velja, da se na Havajih sicer redki ekstremni vremenski pojavi dogajajo v zimskih mesecih, ko močni vetrovi v glavnem pihajo s severa. Prav ti ustvarjajo velike valove, zaradi katerih so Havaji, predvsem otoka Oahu in Maui, svetovno priznana deskarska Meka.

Uvertura za večje neurje

Letošnje poletje, vsaj kar se vremena tiče, nikakor ni v skladu s prislovično ugodno klimo, ki otokom sredi Tihega oceana zagotavlja ogromno sončnih dni in konstantne temperature zraka in vode. Že pred nekaj tedni je otočje prečkalo precej močno neurje, ki je povzročilo nekaj manjše škode, predvsem pa prebivalcem povzročilo kar nekaj nevšečnosti. A izkazalo se je, da je bila to le uvertura za precej večje neurje, ki je po Saffir-Simpsonovi lestvici označeno kot orkan prve stopnje. Z jugovzhoda se namreč s hitrostjo trideset kilometrov na uro Havajskemu otočju približuje orkan Iselle, tik za njim pa sledi še Julio.

V sredo je v bližini orkana hitrost vetra znašala več kot sto milj na uro, vendar so meteorologi najprej napovedali, da bo orkan izgubil del moči in se obale dotaknil kot tropska nevihta. Podnevi pa so se poročila spremenila in orkan naj bi spet pridobil prej izgubljeno moč.

Po napovedih bo najbolj na udaru največji havajski otok Hawaii, ki mu pravijo tudi Big Island. Z Iselle se bodo najprej spoznali prebivalci mesta Hilo. »Glede na to, da je od zadnjega orkana že več kot dvajset let, pravzaprav ne vemo, kaj naj pričakujemo. Na Big Islandu smo v popolni pripravljenosti. Ljudem, ki živijo na poplavno ogroženih področjih, smo svetovali evakuacijo, vsem ostalim pa priporočamo skrajno previdnost,« je povedal Billy Kenoi, župan Hila, ki tudi sicer velja za najbolj deževen kraj na Havajih.

Orkan Iselle naj bi svojo pot nadaljeval proti otokom Maui, Kaholawe, Lanai in Molokai. Na vseh teh otokih je razglašena orkanska ogroženost. To pomeni, da bodo šole zaprte, da so urejena zaklonišča in da si prebivalci kopičijo zaloge hrane in pijače. Na Big Islandu in Mauiju so v nekaterih trgovinah police povsem izropane, na turistično najbolj razvitem Mauiju pa je v trgovinah že v sredo zgodaj popoldne začelo zmanjkovati ustekleničene vode. »Upamo, da ne bo preveč hudo. Stanujemo na južnem delu otoka, ki je znan po najbolj stabilnih vremenskih razmerah, tokrat pa naj bi bil najbolj na udaru. Na Maui vsako leto prihajamo na dopust, a tako nenavadnega vremena, kot je letos, ne poznamo. Namesto da bi ležali na plaži, se ukvarjamo z evakuacijskimi pripravami,« pravita zakonca Earl in Liz Tucker, ki prihajata iz Teksasa.

Dan pred neželenim obiskom je minil v prekrasnem sončnem vremenu, ob katerem se ni dalo slutiti, da se približujejo orkanski vetrovi. Morda še najbolj živčno v nebo zrejo prebivalci Lahaine, nekdanje kraljeve prestolnice Havajev. Iselle naj bi potovala točno čez to mesto. Težava pa je v tem, da tamkajšnje večinoma lesene hiše niso zgrajene za kljubovanje tako močnim vetrovom.

S povsem drugačnimi mislimi pa Iselle pričakujejo deskarji, ki upajo, da jim bo orkan prinesel epske valove. »Južni del Mauija sicer ni znan po dobrih deskarskih pogojih. Bomo videli, kakšne valove bo prinesel orkan Iselle,« se neustrašno smeji lokalni deskar Dan Orch.

Nekoliko bolj mirno spijo na glavnem havajskem otoku Oahu, kjer je tudi velemesto Honolulu, in severnem otoku Kauai. Pri njih je za zdaj razglašena »samo« nevarnost tropske nevihte, ki naj ne bi povzročila tako velikih težav, kot se jih bojijo na otokih, ki ležijo bolj jugovzhodno.