Zbezljana Sandersova revolucija

Demokratska stranka celi globoke rane nezaupanja, negodovanje je prekinila Michelle Obama.

Objavljeno
26. julij 2016 18.02
USA-ELECTION/
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York

Filadelfija – V pregreti, preznojeni in uporni Filadelfiji je v ponedeljek na tisoče protestnikov premagovalo neznosno vročino in glasno oznanjalo, da Hillary Clinton ni njihova predsedniška kandidatka. Volilni shod demokratov se je začel na robu kaosa, prežet z negodovanjem in protesti.

Na republikanskem shodu v Clevelandu so se vsi bali izbruhov nasilja, priča smo bili peščicam nezadovoljnih, ki so se zdeli kot eksponat na policijskemu festivalu. V Filadelfiji protestov ni ustavil niti vročinski val, ko temperatura te dni sega precej čez trideset stopinj Celzija. Ljudje so po razbeljenem asfaltu korakali pet kilometrov daleč do dvorane Wells Fargo, kjer je demokratski volilni zbor. Gasilci so na poti odpirali hidrante, da so curki vode hladili mimoidoče, pomagali so prostovoljci s pršilkami, kljub temu je 41 ljudi potrebovalo pomoč zaradi vročinskega šoka.

Ukradene volitve

Velika večina protestnikov podpira senatorja Bernieja Sandersa, ki je izgubil demokratsko tekmo s Clintonovo. Njihovo nezadovoljstvo je še zavrela razkrita e-pošta vrha demokratske stranke, ki je potrdila obtožbe o delovanju uradno neodvisnega telesa v korist nekdanje ministrice za zunanje zadeve. »Volitve so ukradene,« je prepričana Mary Adams, upokojenka iz Kalifornije, ki je po Filadelfiji korakala z napisom »Brez Bernieja ne bo enotnosti«. Zato bo na volitvah vpisala njegovo ime ali pa volila za kandidatko zelenih Jill Stein.

Jill Stein Foto: Bryan Woolston/Reuters

Nezaupanje v obe veliki stranki je globoko preželo ameriške volivce. Na desnici je bil uspešen prevrat proti uveljavljenim politikom in prejšnji teden so ustoličili kontroverznega Donalda Trumpa. Levi del demokratske stranke pa se ne more sprijazniti z dolgoletno političarko, čeprav je dobila skoraj štiri milijone več glasov od Sandersovih 12 milijonov. »Demokratska stranka je preveč na desnici, Bernie je bil edino upanje za napreden program. To je verjetno konec stranke,« je bil črnogled Ivan del Sol, ki je po mestu korakal z velikansko glavo senatorja, nataknjeno na palico za njegovim hrbtom. Tudi njegova napoved je, da bo levi del demokratov volil za Steinovo.

Upor na zborovanju

Zeleni poskušajo izrabiti val nezadovoljstva, v ponedeljek so v parku blizu demokratskega zborovanja pripravili svoj shod, na katerem so se dobrikali Bernijevi množici. »Vaša kampanja je izgubila zaradi nepoštenega sistema,« jih je spodbujala Steinova. Množica ji je odgovarjala »Jill, ne Hill«. Mladi komunisti, ki so z rdečimi zastavami drveli naokrog, pa so na rjuli: »J...š to volilno past, zaradi katere verjamete, da lahko karkoli spremenite.«

Bernijevci so zavzeli ograjo ob vhodu v dvorano Wells Fargo in kljub vročini več ur vztrajno vpili na delegate ter z lepaki tolkli po mreži. »Hillary je sleparka, če mi kršimo zakone, končamo v ječi, ona ima vplivne prijatelje,« je dejal Jonathan Syder, eden od glasnih negodovalcev ob železni mreži. Zdelo se je kot odmev iz Clevelanda in še znak več, kako je nezadovoljstvo zbližalo skrajna konca političnih polov, Clintonova pa je postala univerzalni simbol politične vrhuške.

Elizabeth Warren. Foto: Scott Audette/Reuters

Sanders, ki je ves čas spodbujal Američane, naj se pridružijo »politični revoluciji«, je zdaj ugotovil, kako hitro revolucija žre lastne otroke. Ko je pred začetkom prvega dne zasedanja na sestanku s svojimi delegati (v dvorani jih je slabih 1900 in dobrih 2800 za Clintonovo) dejal, da bo podprl nekdanjo zunanjo ministrico in naj storijo enako, so ga izžvižgali.

Razpoloženje se je razširilo v dvorano, kjer so njegovi podporniki izžvižgali vsako omenjanje imena Clinton ter zahtevali še radikalnejši zasuk stranke v levo (ta je že sprejela precej progresivnejši program). Napadli so celo senatorico Elizabeth Warren, eno od voditeljic levega krila demokratov v kongresu, in ji z besedami »Včasih smo ti zaupali« očitali, da jih je s podporo Clintonovi izdala.

Ob prihodu Sandersa za govornico je dvorana eksplodirala v bobneče skandiranje »Bernie, Bernie«, ki ni potihnilo več minut. V zraku so valovali modri napisi z njegovim imenom, številnim delegatkam so po licih tekle solze. Nekateri so imeli usta prelepljena z lepilnim trakovi in napisom »Utišan«.

Foto: Jim Young/Reuters

Ko je senator Sanders oznanil, da bo Clintonova izjemna predsednica in da jo bo podpiral, so se spet zaslišali vzkliki nezadovoljstva, nato je dvorano zalilo huronsko vpitje »Hočemo Bernia«. Osupli podporniki nekdanje zunanje ministrice so jih poskušali preglasiti s skandiranjem njenega imena, a so bernijevci vedno znova zmagovali v tekmi kričanja.

Balzam prve dame

Demokrati se spopadajo z globokim razcepom, ki ob medli volilni udeležbi milenijcev, jedra Sandersovega gibanja, lahko zamaje izvolitev Clintonove. Do jeseni je še dovolj časa, toda nezaupanje mnogih do nje je tako močno, da se ne bojijo niti strašenja s Trumpom. »Dosti nam je izbiranja manjšega zla. Oba sta zlo, predstavnika tega, kar je narobe z državo,« sta bila odločna Jonathan Katz in Toby Horowitz, starejši par iz New Yorka.

Morda se bo jeza v prihodnjih tednih le unesla, sploh če bo Trump še naprej strašil s temačno Ameriko. V ponedeljek jo je blažila Michelle Obama, ki je dvorano v celoti dvignila na noge. »Vsako jutro se zbudim v hiši, ki so jo zgradili sužnji. In gledam hčeri, dve lepi, pametni, črni mladi ženski, ki se s psičkoma igrata na travi Bele hiše. In zaradi Hillary Clinton moji hčeri ter vsi sinovi in hčere zdaj verjamejo, da v ZDA lahko dobijo predsednico,« je prva dama dejala skozi zadrževane solze. Takrat ni nihče negodoval.