ZDA in Izrael: »nezaželeni« gost in javnomnenjska kriza

V Beli hiši razmišljajo, kako se (ne)odzvati na nespodobni obisk Benjamina Netanjahuja.

Objavljeno
22. februar 2015 20.54
Boris Čibej, zunanja politika
Boris Čibej, zunanja politika

Na povabilo republikancev, ki obvladujejo ameriški kongres, bo tam 3. marca nastopil izraelski premier Benjamin Netanjahu. Demokratsko administracijo jezi, da so mu mimo vednosti Bele hiše omogočili predvolilni nastop le 14 dni pred izraelskimi volitvami.

Tako v Beli hiši kot na ameriškem zunanjem ministrstvu so se že nekajkrat pritožili, da si Izrael pod Netanjahujem vztrajno prizadeva onemogočiti njihov poskus mirne diplomatske rešitve jedrske krize z Iranom in da zato namerno spušča v javnost podrobnosti o pogajanjih z Iranom. A Netanjahu, ki ga z ameriškim predsednikom Barackom Obamo že vrsto let veže pristno čustvo medsebojne nesimpatije, ni nikoli skrival, da nasprotuje premehki politiki do Teherana, ki jo po njegovem mnenju izvaja sedanja ameriška administracija.

Danes je izjavil, da Iran s pomočjo Hezbolaha odpira na Golanski planoti »tretjo fronto« proti Izraelu, že lani junija pa je opozarjal, da Washington med sedanjim bojem proti sunitskim skrajnežem, ki so se združili pod zastavo Islamske države, ne bi smel pozabiti na enako grozečo šiitsko nevarnost. Po njegovih besedah so tako radikalni suniti kot radikalni šiiti, ki se zdaj spopadajo na Bližnjem vzhodu, sovražniki ZDA, zato bi morali paziti, da ne bi katere od njih ojačali. »Po mojem bi morali delovati dvojno. Po eni strani bi morali narediti vse potrebno, da Islamska država ne bi prevzela Iraka, po drugi strani pa ne bi smeli dopustiti Iranu, da bi prevladoval v Iraku, tako kot je prevladoval v Libanonu in Siriji,« je Netanjahu povedal za ameriško televizijo NBC.

Izraelski premier ne bo prvič nastopil pred kongresom, kjer ima več podpornikov kot ameriški predsednik, da bi temu solil pamet. Zato zdaj poskušajo v administraciji narediti protikrizno strategijo, kako se odzvati, da nezaželenemu gostu ne bi naredili še večje reklame.

Nekateri demokrati v kongresu napovedujejo, da bodo Netanjahujev nastop bojkotirali, odsoten bo tudi podpredsednik Joseph Biden, ki je na tako visokih državniških obiskih običajno navzoč že po službeni dolžnosti, Obama, ki Netanjahuja ne bo sprejel, pa se menda tudi ne bo odzval na njegove poduke.

Ker bo izraelski premier govoril tudi na srečanju najvplivnejšega ameriškega lobija, židovske organizacije AIPAC, na katerem so se v zadnjih letih zvrstili govorniki, kakor so Obama, Biden in zunanji minister John Kerry, letos demokratske oblasti tja ne bodo poslale nobenega pomembnega predstavnika.

Netanjahu bo kongresnikom potožil, da mednarodna skupnost pripravlja slab sporazum z Iranom. »Vam povem, kaj je dober sporazum? Tisti, ki so ga ZDA in predsednik Obama sklenili glede kemičnega orožja v Siriji. Z njim sicer niso rešili problema med tamkajšnjimi suniti in šiiti, so pa odstranili vse orožje,« je Netanjahu povedal že lani. Boji se, da sporazum, ki ga zdaj pripravljajo z Iranom, ni takšen. Po njegovih besedah utegnejo odpraviti sankcije proti Iranu, čeprav se temu ne bo treba odpovedati ne zalogam ne zmogljivostim za izdelavo jedrskega orožja. »To bi bila zgodovinska napaka,« je izjavil Netanjahu.

»Američani hočejo Netanjahuja«

Kot je običajno, vsak spopad spremlja tudi propagandna vojna. Javnomnenjska raziskava, pri kateri je sodelovala tudi televizija CNN, je pokazala, da večini Američanom ni všeč, na kakšen način bo prišel izraelski premier predavat njihovim predstavnikom ljudstva. Kar 63 odstotkov vprašanih je nasprotovalo temu, da so kongresni voditelji povabili izraelskega premiera, ne da bi se o tem vsaj posvetovali z Belo hišo. A če merilci javnega mnenja postavijo vprašanje na drugačen način, dobijo tudi drugačen odgovor.

Tako je raziskava agencije Paragon Insights, ki jo je naročila proizraelska lobistična skupina Israel Project, pokazala, da »Američani hočejo Netanjahujev govor«, če bi verjeli naslovu komentarja agencije Bloomberg. Pazljivejši bralec šele proti koncu članka najde »dokaze« za bombastični naslov. Anketirancem so dali na izbiro dve stališči. Prvo se glasi: »Nekateri pravijo, da je izraelski predsednik vlade Benjamin Netanjahu sredi volilne kampanje, zato ni prav, da mu ZDA dovolijo nastopiti le dva tedna pred volitvami.

Pravijo, da mu hočejo republikanci pomagati pred volitvami.« Drugo pa: »Drugi pa pravijo, da je Iran vse bližje izdelavi jedrskega orožja. Zato bi moral kot eden od svetovnih voditeljev, ki največ vedo o Bližnjem vzhodu in iranskem jedrskem programu, izraelski premier Netanjahu nastopiti v kongresu še pred končnim rokom (31. marec) za vzpostavitev političnih okvirov pogajanj z Iranom.« Ker se je s prvim stališčem strinjala le četrtina vprašanih, drugo pa je bilo bolj pri srcu 43 odstotkom anketirancev, je Bloombergov komentator ugotovil, da navkljub načinu povabila »Američani hočejo Netanjahujev govor«. »Ignorirajte CNN,« so k bojkotu te »levičarske« televizije pozvali v članku na desničarskem novičarskem portalu Breitbart. Po njihovem mnenju je bila raziskava CNN »povsem zavajajoča«, saj je ljudi spraševala le o tem, ali se strinjajo s političnim procesom, ki spremlja bližajoči se Netanjahujev govor kongresnikom, ne pa tudi o tem, kaj menijo o njegovem nastopu samem.