ZDA pregledujejo škodo v Irminem razorju

Zadnja orkana, Harvey in Irma, bosta po napovedih ohladila gospodarstvo.

Objavljeno
15. september 2017 23.38
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Ameriški predsednik si je v četrtek znova nadel vetrovko in se lotil deljenja ­pomoči, spodbud in tolažbe po hudi vremenski ujmi. Po tragediji v domu za starejše občane je število­ z Irmo povezanih žrtev naraslo na 31 v treh zveznih državah, na opustošenih Karibih je umrlo 38 ljudi.

Na jugozahodu ZDA še vedno popravljajo električno omrežje, divjanje vetra in narasle vode so zavili v temo več kot šest milijonov ljudi. Prav izpad električne energije naj bi bil kriv za tragedijo v domu za starejše občane v kraju Hollywood Hills, saj so prenehale delovati klimatske naprave, osem oskrbovancev med 71 in 99 letom pa ni preživelo temperatur, ki so dosegle 30 stopinj Celzija. Na desetine drugih so zaradi vročinskega šoka prepeljali v bližnje bolnišnice.

V sredo je bilo okoli 150 domov za starejše občane še vedno brez električne energije, guverner Floride Rick Scott pa je tragedijo v Hollywood Hillsu opisal kot »nedoumljivo« in poudaril, da bo »vztrajno zahteval odgovore«, kako se je lahko to zgodilo. Elektro podjetja so opozorila, da bi lahko trajalo dneve ali celo tedne, preden bo omrežje spet v celoti delovalo, kar v vročem in vlažnem podnebju pomeni grožnjo za starejše. Florida je znana kot pribežališče za upokojence, vsak peti prebivalec je starejši od 65 let. Starejši so bolj občutljivi na povišane temperature, zlasti tisti s kroničnimi zdrav­stvenimi težavami, zato se oblasti bojijo, da bo število smrtnih žrtev, povezanih z vremensko ujmo, še naraščalo.

Skrb za srne

Na otočju Florida Keys, ki je doživelo najhujši orkanski udar, je po poročanju zvezne agencije za izredne razmere Fema uničena približno četrtina domov, 65 odstotkov je močno poškodovanih. Le vsako deseto domovanje je prestalo vremensko ujmo skoraj brez škode. Lokalne oblasti sicer pravijo, da so številke morda pretirane, saj je opustošenje iz zraka videti precej huje, kot je na tleh, dejansko škodo pa še ocenjujejo. Ob podobah nesreče je kljub temu prevladalo mnenje, da Irma ni izpolnila najbolj črnih napovedi.

Po prvi skrbi za ljudi so usmerili pozornost tudi na naravo, posebej na ogrožene pritlikave srne, ki živijo na otokih in zrastejo okoli 80 centimetrov ter spominjajo na prikupne igrače. V petdesetih letih so skoraj izumrle, nato pa so z zaščito čredo znova povečali na od 700 do 1000 živali. Ljubitelje je zaskrbelo, kako so previharile Irmo. Po prvih poročilih naj bi preživelo dovolj živali in obstoj vrste ni ogrožen. Strokovnjaki so opozarjali, da so bolj od pritlikavih srn v nevarnosti druge vrste, posebej močvirski zajci, ki se zaradi majhnih nog niso mogli hitro umakniti ali v iskanju zatočišča potovati daleč.

Dolgoročne posledice

Poročila o škodi po obeh orkanih, Harveyju v Teksasu in Irmi na vzhodu, bodo nastajala še nekaj časa, po prvih ocenah pa bi lahko gospodarsko rast ZDA v tem četrtletju oklestila za odstotno točko, na 2,8 odstotka. Vremenski ujmi nista samo jemali življenj in povzročili na milijarde dolarjev škode, ampak dolgoročno prizadeli konkurenčnost dveh gospodarsko zelo pomembnih zveznih držav.

Teksas je lani s 1500 milijardami dolarjev BDP prispeval 8 odstotkov k ameriškemu gospodarstvu. Floridski prispevek je nižji, okoli polovico teksaškega, toda raznolikost njenega gospodarstva, od turizma in pristanišč do močnega zdravstvenega sektorja, bo precej povečala posledice Irme.

Ekonomistka Diane Swonk je posvarila, da morda ni pričakovati običajnega gospodarskega skoka, ki ga prinese obnova po naravnih nesrečah, saj sta velik stres doživeli zvezni državi, ki sta se že prej spoprijemali s pomanjkanjem delovne sile in materiala. To je še okrepila ostra politika obeh do nedokumentiranih priseljencev, ki opravljajo veliko dela v gradbeništvu, zato so se ju ti začeli izogibati, kar bi lahko še upočasnilo obnovo. Skupaj s pomanjkanjem gradbenega materiala, kar je še vedno posledica velikih proizvodnih rezov po finančni krizi leta 2008, napovedi Diane Swonk niso optimistične. »Florida je potrebovala osem let za obnovo domov po orkanu Andrew [iz leta 1992],« je ugotovila.

Prošnje Karibov

S Karibov še vedno prihajajo opozorila, naj svet ne pozabi na območja, ki jih je Irma najbolj opustošila. Po napovedi guvernerja Portorika Ricarda Rossella naj bi ameriški predsednik v prihodnjih dneh obiskal tudi to ozemlje, skupaj z ameriškimi Deviškimi otoki. Portoriko je središče viharja obšlo, v prihodnjih dneh pa bodo sprejeli približno 3000 žrtev Irme z Deviških otokov in drugih karibskih držav, ki so preživele divjanje orkana najvišje, pete stopnje.