ZDA: študentski upor proti komiku

Politično nekorekten napad na islam Billa Maherja.

Objavljeno
29. oktober 2014 21.18
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Televizijski komik Bill Maher slovi po ostrem jeziku in politični nekorektnosti, s katero večinoma udriha po ameriški desnici. A nedavna opazka, da islam uporablja podobne metode kot mafija, je povzročila ostre odzive. Ogrozile so tudi njegov načrtovani nagovor na sicer liberalni univerzi Berkeley, saj skupina študentov zahteva, naj odpovedo Maherjev nastop.

»Bill Maher je kričav fanatik in rasist, ki ne spoštuje vrednot študentov in zaposlenih na Berkeleyju. Njegove javne izjave o različnih religijah in kulturah so žaljive, njegova nevarna retorika pa vdira v univerzitetno skupnost,« so zapisali avtorji pobude, ki kroži na spletni strani change.org. Podpira jo tudi univerzitetna koalicija bližnjevzhodnih, muslimanskih in južnoazijskih študentov, trdi univerzitetni časopis Daily Californian.

»Ne gre za svobodo govora, ampak za ozračje na univerzi. Prvi amandma k ustavi mu daje pravico, da izraža svoje mnenje, toda ne daje mu pravice, da to počne na tako posvečenem dogodku, kot je polletni nagovor študentov. To je privilegij, ki si ga s svojimi rasističnimi in fanatičnimi izjavami ne zasluži,« je za časnik pojasnila Marium Navid, članica študentskega parlamenta na univerzi in ena od pobudnic peticije.

Sodu je izbila dno njegova izjava v začetku meseca, ko je na svojem šovu Real Time with Bill Maher med prepirom z igralcem in režiserjem Benom Affleckom dejal, do je »islam edina religija, ki deluje kot mafija, saj te bodo j...no ubili, če boš dejal napačno stvar«. Peticija našteva vrsto podobnih cvetk, recimo »ravnanje s Hamasom je podobno kot ravnanje z zmešano žensko, ki te želi ubiti – njena zapestja lahko držiš le nekaj časa, nato jo moraš klofniti«. Ali pa: »Pogovorite se z ženskami, ki so hodile z arabskimi moškimi, rezultati niso dobri«.

V bran prepričanega ateista in liberalca so presenetljivo stopili nekateri konservativci. Joshua Nass, predsednik in ustanovitelj organizacije Glas konservativne mladine, je peticijo označil kot poskus zatrtja svobode govora. »Zavračanje Maherjeve pravice do izražanje mnenja je neameriško in v nasprotju z vsemi akademskimi vrednotami,« meni.