ZDA uvajajo »skrajno preverjanje«

Ameriška veleposlaništva morajo zaostriti preverjanje potnikov.

Objavljeno
24. marec 2017 22.53
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Ameriška vlada­ uresničuje obljubo predsednika Donalda Trumpa, da bo uvedel­ »skrajno preverjanje« ob izdajanju vstopnih dovoljenj v državo. To bo po napovedih­ precej upočasnilo postopke in milijonom otežilo prihod. Ukrepi (še) ne veljajo za 38 držav, tudi Slovenijo, ki so del programa Visa Waiver.

Zunanje ministrstvo je v četrtek razkrilo depeše, ki jih je zunanji minister Rex Tillerson tistega dne razposlal na vsa ameriška veleposlaništva in v katerih je naročil uslužbencem, naj poostrijo natančnost preverjanja prosilcev za vstop v ZDA. Nekaj zahtev, usmerjenih proti beguncem in državljanom šestih držav, ne velja, saj sta zvezni sodišči na Havajih in v Marylandu ustavili izvajanje že drugega predsedniškega ukaza o omejevanju vstopa v državo, po mnenju kritikov usmerjenega proti ­muslimanom.

Ostajajo pa manj sporna določila, kot je navodilo, naj na veleposlaništvih ustanovijo delovne skupine uradnikov za varnostno in obveščevalno dejavnost, v katerih bodo oblikovali seznam meril za preverjanje prosilcev za vstopni vizum. Če bodo ustrezali tem merilom, naj bi prosilce čakalo dodatno preverjanje. Ni jasno, kako se bo nov režim razlikoval od dosedanje prakse preverjanja, nekateri pravniki in aktivisti s področja priseljevanja pa so opozorili, da bi lahko privedel do spornih praks.

Slovenija je izvzeta

Navodila ne veljajo za 38 držav, vključenih v program Visa Waiver, kar zajema večino Evrope (Slovenija je vključena, Hrvaška ne) in dolgoletne zaveznice ZDA – Avstralijo, Novo Zelandijo, Japonsko in Južno Korejo. V njem ni niti ene države z Bližnjega vzhoda in Afrike. Zdi se, da bodo ukrepi predvsem upočasnili delovanje sedanjega sistema in tako posredno upočasnili vstopni tok iz držav, ki nimajo takšnega pospešenega sistema izdajanja vizumov.

»Večina veleposlaništev ima že zdaj uslužbence, ki preverjajo prevare in morebitne varnostne grožnje. Nova navodila dovoljujejo, da opustijo sedanja merila, ki so jih razvijali leta, in razširijo preiskavo na velike skupine ljudi na podlagi nacionalne in verske pripadnosti,« je poudaril odvetnik za priseljevanje Jay Gairson, ki v Seattlu na zahodni obali ZDA zastopa državljane iz šestih držav, navedenih v drugem spornem ukazu o omejevanju vstopa predsednika Trumpa.

Novi ukrepi zajemajo tudi obvezno preverjanje družbenih omrežij vseh ljudi, ki so kadarkoli stopili na ozemlje pod nadzorom Islamske države. To bo izdatno razširilo delo diplomatskih uslužbencev, ki so se le izjemoma lotevali tako obsežnih pregledov – ponavadi v primeru sirskih beguncev, hkrati pa precej podaljšalo čas obravnave posamezne prošnje in ustvarilo dolge čakalne vrste. »Obstajajo številna družbena omrežja, tega ni mogoče opraviti hitro,« je povedala Anne Richard, nekdanja pomočnica zunanjega ministra v času predsednika Baracka Obame.

Trump je v predvolilni kampanji obtoževal prejšnjo vlado, da premalo skrbno preverja, kdo vse vstopa v ZDA, kar nekdanji uradniki še vedno zavračajo. Med drugim je obljubljal popolno prepoved vstopa muslimanom, dokler »ne bomo ugotovili, kaj za vraga se dogaja«. Tovrstne izjave so temelj za sodne odločbe, s katerimi so zvezna sodišča ustavila izvajanje njegovih spornih predsedniških ukazov, čeprav je kasneje omilil svoje besede in namesto prepovedi začel omenjati »skrajna preverjanja«.

Po ponesrečenem prvem ukazu o omejevanju priseljevanja je v začetku meseca ob izdaji drugega vanj dodal zaznamek zunanjemu in pravosodnemu ministru ter ministru za domovinsko varnost, naj »oblikujejo protokole in postopke« za okrepljeno preverjanje prosilcev za vstopne vizume. Navodila ministra Rexa Tillersona naj bi bila uresničevanje predsednikove želje.