ZDA za takojšnjo ustavitev kitajske gradnje v Južnokitajskem morju

Gre za ozemlje, ki je pomembna pomorska pot in pod katerim naj bi bile tudi bogate zaloge nafte in plina.

Objavljeno
30. maj 2015 12.31
ASIA-SECURITY/
Ti. Kr., Delo.si, STA
Ti. Kr., Delo.si, STA
Singapur - ZDA so danes pozvale k »takojšnji in trajni ustavitvi« kitajske gradnje umetnih otokov v Južnokitajskem morju. Takšno početje po besedah obrambnega ministra Ashtona Carterja ni v skladu z mednarodnimi normami. Po navedbah kitajskega predstavnika so takšne izjave neutemeljene in nekonstruktivne.

»Najprej hočemo mirno rešitev vseh sporov. S tem namenom je nujna takojšnja in trajna ustavitev ozemeljskih teženj z vseh strani,« je na varnostni konferenci v Singapurju po poročanju francoske tiskovne agencije AFP povedal Carter. »S svojimi dejanji v Južnokitajskem morju Kitajska ne deluje v skladu v mednarodnimi pravili in normami.«

Carter je priznal, da so tudi druge strani (Vietnam, Filipini, Malezija, Tajvan) na spornem območju vzpostavile oporišča različnega obsega in pomena. »A ena država je šla mnogo dlje in mnogo hitreje kot ostale. To je Kitajska, ki je iztrgala morju več kot vse ostale skupaj,« je povedal. »Ni jasno, kako daleč bo Kitajska še šla. Zato so te vode postale vir napetosti v regiji in tema na naslovnicah svetovnih časnikov,« je dodal.

V začetku maja je ameriški Pentagon v rednem letnem poročilu o kitajski vojaški moči posvaril pred pospešeno gradnjo umetnih otokov na omenjenem območju, kjer je Kitajska v sporu s petimi drugimi državami glede otokov Spratly. Gre za ozemlje, ki je pomembna pomorska pot in pod katerim naj bi bile tudi bogate zaloge nafte in plina.

Potem ko je kitajska vojska prejšnji teden zahtevala umik ameriškega letala z območja nad otoki Spratly, to pa ukaza ni upoštevalo, je Carter danes poudaril, da bodo ameriške sile še naprej vstopale v, kot je dejal, mednarodne vode in letalski prostor. »Nobenega dvoma ni: ZDA bodo letele, plule in delovale, kot to dovoljuje mednarodno pravo, kot to počnemo doslej povsod po svetu,« je dodal.

Predstavnik kitajske vojaške akademije Zhao Xiaozhuo je ocenil, da so takšne izjave neutemeljene in nekonstruktivne. »Svoboda plutja v Južnokitajskem morju sploh ni sporna, ker ni nikoli bila ovirana. Mislim, da so kitajske aktivnosti legitimne, razumne in upravičene,« je dejal.