Zimbabve: bo Mugabe odstopil?

Zimbabvejski predsednik Robert Mugabe in njegova žena Grace ostajata v hišnem priporu.

Objavljeno
16. november 2017 11.33
ZIMBABWE-POLITICS/MNANGAGWA (NEWSMAKER)
Ka. M.
Ka. M.

Harare – Medtem ko se po poročanju tujih medijev življenje v zimbabvejski prestolnici vrača v običajne tirnice, še vedno ni jasnih informaciji o tem, kdo je na oblasti. Vojska je v sredo obkolila parlament in nekatere druge vladne prostore ter zasedla državno radiotelevizijsko hišo ZBC, 93-letni predsednik Robert Mugabe pa je v hišnem priporu. Ugibanja, ali je predsednik odstavljen, bo morebiti odstopil sam, in kakšne ukrepe bo vojska uveljavila v bližnji prihodnosti, za zdaj ostajajo zgolj to – ugibanja.

Da ne gre za državni udar in da je vojaška akcija potekala zgolj z namenom »ujeti kriminalce«, ki so Mugabeju blizu, je v včerajšnjem televizijskem nagovoru dejal genarlamjor Maj Gen Sibusiso. Temu navkljub britanski BBC opozarja, da je vrhovni poveljnik zimbabvejske vojske Constantine Chiwenga zaveznik minuli teden zaradi nelojalnosti odstavljenega podpredsednika Emmersona Mnogagwa, sprtega z Mugabejevo soprogo Grace. Glede na poročilo zimbabvejske obveščevalne službe, v katerega je imel vpogled Reuters, je Mnangagwa z vojsko in opozicijo že leto dni pripravljal načrt z vizijo države po Mugabeju, piše STA.

A po Mnogagwejevi odstavitvi je Grece postala najverjetnejša kandidatka za predsedniško mesto, vprašanje Mugabijevega nasledstva pa je prerasel v spor, ki je razdelil celotno vladajočo stranko Zanu-PF.

Grece in Robert Mugabe. Foto: Philimon Bulawayo/Reuters

Vodja podmladka stranke Zanu-PF se je opravičil vojski

»Še vedno smo mladi in učimo se na svojih napakah,« je pred kamerami povedal Kudzai Chipanga, vodja podmladka stranke Zanu-PF in zaveznik Grace Mugabe, ter se opravičil, da je predhodno kritiziral vodilne v zimbabvejski vojski. Chipanga se domnevno nahaja v vojaškem priporu, navaja BBC.

Vojaki v centru Harareja. Foto: Philimon Bulawayo/Reuters

Kot poročanje lokalnih medijev navaja tiskovna agencija Reuters, je južnoafriški predsednik Jacob Zuma v Zimbabve poslal južnoafriško obrambno ministrico Nosiviwe Mapisa-Nqakula in ministra za varnost Bonganija Bonga z namenom, da se pogovorita tako z vojsko kot z Mugabejem. Na temo zimbabvejske politike krize bo danes potekalo tudi zasedanje regionalne organizacije Skupnost za razvoj južne Afrike (SADC).

Rešitev v prehodni vladi?

Kot poroča slovenska tiskovna agencija STA se iz zimbabvejske opozicije vrstijo pozivi k čim prejšnji vzpostavitvi prehodne vlade. Kot je dejal Douglas Mwonzora, generalni sekretar stranke Gibanje za demokratične spremembe – Tsvangirai, bi bila to najboljša pot. »Podpiramo dejanje vojske, a država se mora hitro vrniti k ustavni vladi,« je dejal. Tiskovni predstavnik Ljudske demokratske stranke pa je komentiral, da bi v kateri koli prehodni vladi morali sodelovati vsi pomembni deležniki, vključno z vsemi strankami in cerkvijo.