Žrtev izbruha japonskega ognjenika že 36

Reševalno operacijo in iskanje pogrešanih so morali popoldne prekiniti zaradi vse večje nevarnosti strupenih plinov.

Objavljeno
29. september 2014 19.12
JAPAN-VOLCANO/
Ma. Ja., Delo.si
Ma. Ja., Delo.si

Tokio − Nedaleč od vrha japonskega ognjenika Ontake, ki je v soboto presenetil s silovitim izbruhom, pri čemer je v zrak izpljunil oblak strupenih hlapov in pepela ter s tem na gori »ujel« približno 250 pohodnikov, so danes našli še pet trupel, poroča agencija AFP. S tem se je število žrtev ognjeniškega izbruha povzpelo na najmanj 36. Že v nedeljo so namreč našli 31 trupel.

Kot smo že poročali, je ognjenik izbruhnil malo pred poldnevom, ravno ko so se številni planinci odpravljali na pohod. Vulkan je v zrak izbruhnil oblak plinov in pepela, ki je prekril okolico in pod seboj pokopal številne pohodnike. Kako so žrtve umrle, še ni znano, strokovnjaki pa naštevajo vrsto morebitnih vzrokov: od vdihovanja pepela, do padajočega kamenja in strupenih hlapov ali pa kombinacijo vsega naštetega. Poleg smrtnih žrtev je približno 60 ljudi utrpelo poškodbe. Izbruh je sprva od doline odrezal stotine ljudi, a jih je večina že do večera sestopila z gore, še nekaj deset pa se jih je v dolino vrnilo v nedeljo. Nekatere poškodovane so morali v dolino prepeljati s helikopterji ali prenesti z nosili.

Reševalna operacija se je nadaljevala tudi danes, dodaja AFP. Stotine gasilcev, policistov in vojakov, opremljenih s čeladami, neprebojnimi jopiči, očali in maskami, da bi se zaščitili pred morebitnim novim izbruhom, je velik del dne preživelo v bližini vrha gore, kljub pari, ki še vedno uhaja iz kraterja 3067 metrov visokega ognjenika, a so morali iskanje pogrešanih popoldne prekiniti zaradi vse večje nevarnosti strupenih plinov. Čeprav je premier Šinzo Abe ob izrazu sožalja svojcem pogrešanih obljubil nadaljevanje reševalnih operacij, se že zdaj bojijo, da bo iskanje jutri otežilo predvideno deževje. Japonska meteorološka agencija, ki nenehno spremlja 47 ognjenikov, potencialno nevarnih za silovit izbruh, poleg tega svari pred novimi izbruhi − vulkanski pepel in kamenje bi lahko po njihovih napovedih prekrili območje kar štiri kilometre oddaljeno od kraterja. Strokovnjaki pri tem priznavajo, da je natančno napovedovanje izbruhov zahtevno delo, še posebej kadar gre za izbruhe pare, kakršen je bil sobotni.

Sobotni izbruh ognjenika Ontake, priljubljene planinske točke, ki leži približno 210 kilometrov zahodno od glavnega mesta Tokio, je bil prvi v modernejši zgodovini, ki je zahteval žrtve. Pred tem so namreč izbruh zadnjih zabeležili leta 1979, vendar pa tedaj niso našteli smrtnih žrtev.