Zvezne države se upirajo komisiji Bele hiše

Na zahteve za podatke o volivcih so iz Misisipija odgovorili »vrzite se v morje«.

Objavljeno
02. julij 2017 17.33
Sebastijan Kopušar, New York
Sebastijan Kopušar, New York
New York – Bela hiša je v ­začetku maja ustanovila posebno komisijo, ki naj bi pro­učila volilne prevare, a ne o domnevno ruskem vmešavanju, pač pa obtožbe Donalda Trumpa o milijonih nelegalnih glasovnic. Zahteva komisije, naj ji zvezne države pošljejo podrobne podatke o volivcih, je pri več kot polovici sprožila upor.

Javnost je do prejšnjega tedna skoraj pozabila na komisijo, ki jo formalno vodi podpredsednik Mike Pence, a večino dela opravi njegov namestnik Kris Kobach, nato pa je slednji v sredo poslal zveznim državam zahtevo, naj mu pošljejo vse dostopne podatke o registriranih volivcih, od osebnih podatkov do udeležbe na volitvah. To naj bi storili do 14. julija, šest dni kasneje pa naj bi se telo prvič sestalo. S pomočjo zbranega gradiva naj bi »natančno proučili ranljivosti in sporna vprašanja, povezana z registracijo volivcev in glasovanjem«, je napovedal republikanec, ki opravlja tudi delo tajnika zvezne države Kansas (tajniki med drugim skrbijo za potek volitev v zveznih državah).

Kobach je pred tem napovedal, da bodo primerjali volilne registre z vladnimi zbirkami podatkov in tako poskusili odkriti morebitne volivce brez državljanstva in druge primere prevar. »Imamo veliko trditev z obeh političnih polov, da so ljudje glasovali v imenu pokojnih, zato si želimo s temi primerjavami ugotoviti, ali se to dogaja in kakšne razsežnosti ima,« je dejal.

To je sprožilo ugovore strokovnjakov in skupin za varovanje volilne pravice, da takšne primerjave pogosto povzročijo napake, saj se zapisi za isto osebo lahko med posameznimi zbirkami podatkov razlikujejo. To bi lahko povzročilo brisanje legitimnih volivcev iz volilnih imenikov. Že nastanek komisije je sprožil precejšnjo nejevoljo, saj niti vrsta študij niti lokalni uradniki niso zaznali nepravilnosti, te naj bi bile zelo redke, omejene pa so na predčasno glasovanje in posege volilnih uradnikov.

Ne z obeh polov

Do petka je vsaj 25 držav v celoti ali delno zavrnilo zahtevo za podatke, med njimi so tako liberalni svetilnik Kalifornija kot globoko konservativni Misisipi. Iz Wisconsina so sporočili, da bodo poslali, kar jim dopušča zakonodaja, ko bo komisija plačala 12.500 dolarjev pristojbine za kopiranje volilnih imenikov. »Celotna komisija temelji na namišljeni in napačni zamisli, da smo bili novembra priča obširni volilni prevari. V najboljšem primeru je bila ustanovljena kot pretveza, s katero si želijo potrditi Trumpova alternativna dejstva o volitvah, v najslabšem bo orodje za obsežne ukinitve volilne pravice,« je razmišljanje liberalnega dela ZDA strnil Terry McAuliffe, demokratski guverner Virginije.

»Lahko se vržejo v Mehiški zaliv in Misisipi je krasna država za kaj takega,« je dejal republikanski tajnik te zvezne države Delbert Hosemann. Po njegovih besedah morajo zaščititi zasebnost svojih državljanov, podobne pomisleke je imel tudi republikanski tajnik iz Tennesseeja Tre Hargett. Demokratska tajnica Kentuckyja Alison Lundergan Grimes je dejala: »Ne bom tvegala, da občutljivi podatki 3,2 milijona prebivalcev Kentuckyja pridejo v napačne roke, v javnost in morda iz napačnih razlogov onemogočijo ljudem dostop do volilnih skrinjic«. Toda Kobach je zatrdil, da brez tovrstnih podatkov ni mogoče proučiti morebitnih volilnih prevar, po njegovih besedah pa je večina podatkov že zdaj javno dostopnih in lahko »vsak, ki vstopi v okrožne volilne pisarne, pride do njih«. To so številni uradniki ­zanikali.

Kaj skrivajo

Tajnik Kalifornije Alex Padilla je opozoril, da je Kobach v preteklosti že podpiral stroge omejitve za volivce, ki so bile po trditvah uperjene proti manjšinam. »Njegova vloga kot namestnika v komisiji je dokaz, da je njen končni cilj uveljavitev politik, ki bodo povzročile odvzem volilne pravice ameriškim državljanom,« je prepričan Padilla. Po njegovih besedah noče, da »Kobach naredi Kaliforniji, kar je naredil Kansasu«. Republikanec je namreč zatrdil, da so volilne prevare v Kansasu zelo pogoste, še posebej naj bi jih izvajali nedokumentirani priseljenci. Zato je poskusil uvesti omejitve za registracijo volivcev in pri glasovanju, nekatere so sodišča zavrnila, eden od zveznih sodnikov je ob tem dejal, da so z njimi tisočim prebivalcem Kansasa onemogočili dostop do volišč.

Kobach mu je odvrnil, da so to čudaške trditve. Po njegovih besedah so takšne obtožbe »popoln nesmisel«, saj zbiranje podatkov ne pomeni grožnje volivcem, to naj bi bila le primerjava z zveznimi zbirkami podatkov, kot sta seznama državljanov in imetnikov davčnih številk. Je pa priznal, da komisija ne more prisiliti zveznih držav, naj izpolnijo njeno prošnjo. Toda hkrati je o čudaškem zasuku v petek za lokalni časnik Kansas City Star v domačem Kansasu dejal, da tudi sam kot tajnik komisije ne more poslati vseh podatkov. Lonček je pristavil tudi Donald Trump in se v soboto javno vprašal, »le kaj skrivajo zvezne države«, ki nočejo poslati podatkov.