AI: V zaporih sirskega režima vsak dan deset mrtvih

Po podatkih AI je v zaporih sirskega režima med marcem 2011 in decembrom lani umrlo 17.723 ljudi.

Objavljeno
18. avgust 2016 14.23
Ma. Ja.
Ma. Ja.

London − Od začetka sirske vstaje marca 2011 pa do lanskega leta je v zaporih sirskega režima umrlo skoraj 18.000 ljudi, v danes objavljenem poročilu, ki temelji na pričanjih 65 nekdanjih zapornikov, večinoma civilistov, priprtih v zaporih obveščevalnih služb in vojaškem zaporu Saydnaya blizu glavnega mesta Damask, opozarja mednarodna nevladna organizacija za človekove pravice Amnesty International (AI).

Organizacija v poročilu opozarja na množično zatekanje oblasti k nasilju in »najbolj nizkotnim krutostim«, kot so posilstva, mučenja z vrelo vodo, elektrošoki in psihološke zlorabe. Zapornikom običajno tudi odrekajo zdravstveno oskrbo ali jim ne omogočajo ustrezne higiene.

»Z nami so ravnali kot z živalmi. Hoteli so, da bi bili ljudje kar najmanj človeški,« je za AI dejal odvetnik iz Hame Samer. »Nikogar nisem videl umreti, videl pa sem kri − bila je kot reka. Nikoli si nisem mislil, da bo človečnost dosegla tako nizko raven,« je dodal po navedbah agencije AFP.

Priče so po navedbah britanske mreže BBC za AI med drugim tudi razkrile, da so nove zapornike ob prihodu v ječo pričakali s tako imenovanimi zabavami dobrodošlice − pretepanjem z jeklenimi palicami in električnimi kabli −, medtem ko so ženske podvržene »varnostnim pregledom«, katerih sestavni del so pogosto spolni napadi.

Sirska oblast te in podobne obtožbe sicer že vseskozi zavrača, a kot trdi Philip Luther, direktor AI za Bližnji vzhod in Severno Afriko, sirske vladne sile mučenje že desetletja uporabljajo kot sredstvo za zatiranje nasprotnikov. Luther dodaja, da mučenje danes uporabljajo v okviru sistematičnega in razširjenega napada proti vsakemu članu civilne družbe, ki ga sumijo nasprotovanja vladi, to pa po njegovem mnenju predstavlja zločin proti človečnosti. Združeni narodi so sicer že pred meseci tako režim sirskega predsednika Bašarja al Asada kot njegove nasprotnike osumili vojnih zločinov.

Amnesty International svetovne sile, še posebej Rusijo in ZDA, poziva, naj s pritiskom na sirske sile in vse strani, vpletene v krvavi konflikt, v katerem je bilo ubitih najmanj 250.000 ljudi, več kot 11 milijonov pa se jih je bilo primoranih podati v beg, naredijo konec zlorabam in mučenju.