Begunci, Judje 21. stoletja

Begunsko tragedijo je bilo mogoče pričakovati, a Evropska unija je do zadnjega gledala stran.

Objavljeno
01. januar 2016 20.13
Boštjan Videmšek
Boštjan Videmšek
Begunska tragedija je leta 2015 doživela vrhunec. V Evropsko unijo, večinoma Nemčijo, je prek sredozemske in balkanske­ begunske poti vstopilo približno milijon ljudi. Ker je tragedija stopila tudi na slovenska tla, je nemudoma postala domača zgodba in ena glavnih notranjepolitičnih tem.

Podobno je bilo po vsej Evropi, a takšnega šoka, kot ga je bilo mogoče čutiti v Sloveniji in drugod po rasno homogeni nekdanji komunistični Evropi, ki jo z zamudo prežema stockholmski sindrom, ni bilo mogoče čutiti nikjer drugje.

Ko so pripadniki Slovenske vojske novembra na slovensko-hrvaški meji postavili bodečo žico, je od slovenskega vstopa v Evropsko unijo minilo skoraj desetletje. V tem času smo se navadili, da v EU ni meja. Vsaj vidnih ne. Potovanje po Evropi, ki se je po letu 2008 vse bolj pogrezala v gospodarsko, finančno, socialno in politično krizo, je postalo preprosto; skoraj samoumevno. O mejah, ograjah, bodečih žicah in »krepitvah evropskih zunanjih meja« smo začeli razpravljati šele, ko so bile te dejansko ogrožene. A nikakor ne od beguncev in ekonomskih priseljencev, ki so v letih 2014 in, predvsem, 2015 množično prihajali v Evropo.

Begunci in priseljenci so nam s prebijanjem fizičnih meja dali vedeti, da evropske meje nikoli niso padle. Nasprotno. Bolj ko se je Evropa odpirala navznoter, bolj je utrjevala svoje zunanje okope. Bolj ko je rasla trdnjava Evropa, ta velikanski, a skrajno občutljivi in vase zagledani slonokoščeni stolp, bolj agresivna in od svojih papirnatih idealov svobode oddaljena je bila bližnja prihodnost stare celine. Bližnja prihodnost, ki je leta 2015 postala – sedanjost.

Evropa se obdaja z zidovi

Predsednik madžarske vlade Viktor Orbán, populist, ki odkrito koketira s fašizmom, nas je moral opomniti, kako šibka in krhka je iluzija odprte Evropske unije. Julija je na svojo mejo s Srbijo in kmalu tudi s Hrvaško poslal vojake, policiste in zapornike, ki so 26 let po padcu berlinskega zidu na ravninski meji z nekdanjo Jugoslavijo »hitro in učinkovito« postavili kovinsko ograjo, berlinski zid 21. stoletja. Evropa je – navzven – delovala presenečeno. Skoraj zgroženo.

Tudi predsednik slovenske vlade Miro Cerar je proti Budimpešti poslal nekaj ostrih sporočil, a že čez slabe tri mesece tudi sam (in to prav na Madžarskem) naročil desetine kilometrov kolutov bodeče žice, s katero je pod pritiskom Avstrije in Nemčije zarezal v srce pokrajine ob slovensko-hrvaški meji. Tamkajšnji prebivalci so takšne prizore nazadnje videli med drugo svetovno vojno.

Skrajno nehumano in necivilizirano »branjenje evropskih meja pred vdori barbarov« nikakor ni lastno le Orbánu in Cerarju. Evropa se, kot rečeno, že vrsto let sistematično obdaja z zidovi, bodečimi žicami in stražnimi stolpi in tako spreminja v luksuzno taborišče za izbrance, ki so imeli­ srečo, da so se rodili v prostoru (in času), kjer njihovih domov ne bombardirajo vojaška letala, njihovih žena, hčera in sester ne posiljujejo dementni pripadniki skrajnih milic, v njihovih mestih pa je na voljo dovolj vode, hrane, odej in trdnih streh za veliko večino ­prebivalcev.