Bitka z Islamsko državo bo dolga in negotova

Reportaža s frontne črte: samomorilski napadalci, mine, bombe in ostrostrelci so temelj obrambne taktike IS.

Objavljeno
23. oktober 2016 20.24
TOPSHOT-IRAQ-CONLICT-MOSUL
Boštjan Videmšek, poročevalec
Boštjan Videmšek, poročevalec

Bartela, obrobje Mosula – Iraške in kurdske sile počasi in previdno osvajajo ozemlje na vzhodnem in severovzhodnem obrobju drugega največjega iraškega mesta. Nevarnosti pretijo z vseh strani. Tudi v uradno »osvobojenih« mestih. Po tednu dni velike mednarodne ofenzive je Mosul še vedno v rokah samooklicane Islamske države (IS).

Pred vhodom v staro krščansko mestece Bartela, kjer so v lokalni katoliški cerkvi v soboto zjutraj prvič po osemindvajsetih mesecih zazvonili zvonovi, je silovito počilo. Tla so se zatresla. Za trenutek se mi je zazdelo, da je zrak vzvaloval.

»Samomorilski napadalec!« je vzkliknil starejši pripadnik oboroženih sil Kurdske regionalne vlade, pešmerga. Nad bližnjim mestom Hanadija (oziroma Harakoš, op. p.), kjer so se pripadniki posebnih protiterorističnih enot iraške vladne vojske že tretji dan bojevali s preostalimi enotami Islamske države, se je dvignil oblak sivega dima. »To je bilo najmanj sto kilogramov eksploziva. Velika! Velika! Pazite! V kritje! Ponavadi poči še druga …,« je izkušeni kurdski borec, veteran vojne s staro iraško vojsko Sadama Huseina, opozarjal novinarje in mlajše soborce.

Med kurdskimi in iraškimi enotami, ki so varovale vstop v Bartelo, kjer še vedno delujejo ostrostrelci IS, ni bilo čutiti panike. Odzvali so se skoraj rutinirano. Od minulega ponedeljka, ko je iraško-kurdska koalicija z mednarodno (večinoma ameriško) zračno podporo sprožila veliko ofenzivo na Mosul, so se vojaki in častniki na frontnih črtah že »navadili« vojaškega modusa operandi skrajne sunitske milice. Ko je IS frontalno napadena, se glavnina njenih pripadnikov razbeži. Za seboj v hišah in na cestah pustijo mine in podstavljene bombe ter ostrostrelce. Napredujočo vojsko napadejo z avtomobili bombami in samomorilskimi napadalci. To je zelo učinkovita taktika, ki je vojaško operacijo osvoboditve Mosula izpod skoraj dveinpolletne vladavine Islamske države močno upočasnila.

Iraške enote s križem, ki so ga našli v krščanskem mestecu Bartela. Foto: Marko Drobnjakovic/AP Pictures

Upočasnjen napredek operacije

»Stvari se dogajajo počasi, a še vedno skladno z načrtom. Osvajamo ozemlje na vzhodnem in severovzhodnem obrobju Mosula. Nujno je, da na celotnem območju odstranimo mine in podstavljene bombe. Zaščititi moramo človeška življenja,« je na frontni črti bitke za Mosul za Delo povedal Abdala, starejši poveljnik kurdskih enot. Kurdski častnik pričakuje, da bo bitka za mesto, v katerem je okoli 1,5 milijona ljudi, trajala več tednov. Tudi on se strinja, da se velika, odločilna bitka sploh še ni začela. Medtem iz Mosula in okolice vsak dan zbeži od sto do 150 iraških in tudi kurdskih družin. Njihova pričevanja so srhljiva, usoda civilnega prebivalstva v mestu pa popolnoma negotova.

Vhod v mestece Bartela je – za zdaj – »meja« kurdskega vojaškega delovanja v ofenzivi na tem delu mosulske fronte. Dogovor uradnega Erbila, prestolnice iraškega Kurdistana, in Bagdada ter seveda tudi mednarodne koalicije je, da v središče Mosula lahko vstopijo le iraške vladne sile in enote sunitskih prostovoljcev. Vstop Kurdov in različnih šiitskih milic bi lahko zaostril konflikt in odtujil lokalno prebivalstvo, ki je samooklicano Islamsko državo dolgo dojemalo kot sunitsko vojsko – kot branilko njihovih s strani šiitskega Bagdada zanikanih interesov in pravic.

Vljudno ignoriranje iraških in kurdskih sil

»Upoštevamo dogovor z iraško vojsko. Od tod delujejo le oni. Izurjeni so in zelo izkušeni. Imamo ukaz svojega predsednika Barzanija. Če bomo dobili nov ukaz, bomo pripravljeni …,« je kurdski častnik jasno nakazal, kaj si želijo on in njegovi možje, ki so že tretji dan na žgočem soncu precej nejevoljno opazovali intenzivne in agresivne premike iraških vladnih sil v črnih oklepnikih. Kurdsko ozemlje tik pred vhodom v Mosul, mesto, za katerega so se vedno bojevali številni akterji, imajo v rokah iraške sile. Vprašanje je, kako dolgo bodo Kurdi to lahko »tolerirali«. Zgodovina se grobo dotika sedanjosti. In, predvsem, prihodnosti.

»Mi s Kurdi nimamo nikakršnih težav. Odlično sodelujemo. Vse je v sklopu dogovora in skupnega načrta. Tudi operacija, na katero smo se dolgo pripravljali, poteka tako, kot smo predvidevali. Daesh se ni sposoben bojevati z nami, zato uporabljajo avtomobile bombe in samomorilce. Vedno je tako. Tega smo vajeni,« je zadihano dejal stotnik 15. divizije iraške vojske Ahmed Buhari, ki se je ravno vrnil z bojišča v bližnji Hanadiji, od koder se je valil dim, ves čas pa je bilo mogoče slišati detonacije in streljanje. »Potrebovali bomo nekaj časa. Tveganje je veliko. Spopadi še vedno potekajo, a je bitka pod našim nadzorom,« nam je povedal zagoreli in s posebno masko opremljeni mladi iraški častnik, ki je pred fotografi in televizijskimi snemalci zadovoljno kazal obraz filmskega zvezdnika. Od časa do časa se je ponosno slikal z novinarji ter dodal še »selfie«. Ali dva. Zdelo se mi je, da poročam s prizorišča resničnostnega šova, in ne vojne. »Ko bo padla Hanadija, se bodo odprla vrata Mosula. To bo ključni trenutek naše operacije,« je s spet resnim tonom napovedal stotnik Buhari.

Iraške sile z zaščitno masko zaradi oblaka žvepla, ki se dviga iz požgane tovarne nedaleč od Mosula. Foto: Ahmad al Rubaye/AFP Photo

Kakofonija zvokov vojne

Njegovi, v črne uniforme oblečeni možje, so v zavetju peščenih nasipov popravljali svoje ameriške oklepnike, pregledovali orožje in kuhali čaj. S kurdskimi borci se niso veliko pogovarjali. Ves čas so nas opozarjali na možnost samomorilskega napada in z odprte ceste podili (ne)naključna zijala. Še enkrat je močno počilo. Tako iz Bartele kot iz Hanadije so odmevali rafali avtomatskih pušk. Oglasilo se je tudi topništvo. Kakofonija zvokov vojne. Visoko na nebu so ves čas letela koalicijska letala. Pripadniki IS so v okolici svojih položajev kurili gume, nafto in travo, da bi poslabšali vidljivost pilotov. Težave z vidljivostjo so imeli tudi piloti helikopterjev iraške vojske, ki so v nevarno nizkem loku krožili nad bojiščem, proti kateremu so ves čas prihajale okrepitve. Oklepniki so divjali po nedavno zbombardirani cesti, ki je bila več mesecev meja ozemlja pod nadzorom IS in kurdskih regionalnih oblasti. Med oklepniki so se v vratolomni vožnji prebijali vozniki reševalnih vozil, ki so precej prestopili frontno črto. Poročil o številu žrtev ni bilo mogoče preveriti, a po naših informacijah so bile visoke.