Bitka za Alep dobiva epske razsežnosti

Razmerja moči v največjem sirskem mestu so se po uporniškem prebitju blokade precej spremenila.

Objavljeno
09. avgust 2016 15.04
SYRIA-CONFLICT-ALEPPO
Boštjan Videmšek
Boštjan Videmšek

Potem ko je koaliciji uporniških skupin pod vodstvom (pred kratkim preimenovane) Fronte al Nusra proti vsem vojaškim pričakovanjem ta konec tedna uspelo prebiti vladno blokado in odpreti eno izmed oskrbovalnih poti, so se razmerja moči v največjem sirskem mestu precej spremenila.

Vzhodni Alep je še pred petimi dnevi deloval izgubljen. Vladne sile so po sklenitvi obroča okoli dela mesta, ki je od julija 2012 pod nadzorom različnih uporniških skupin, izčrpane prebivalce po triinosemdesetih dneh neprestanega bombardiranja pozivale k umiku na »varno«, režimsko stran. Ruski diplomati so napovedovali odprtje »humanitarnih koridorjev«, medtem pa so po približno 300.000 prebivalcih vzhodnega Alepa ves čas padale bombe. Konec je bil blizu. Zelo blizu.

Različnim uporniškim milicam, ki so se v štirih letih bojev za Alep vsaj toliko kot z režimskimi silami in enotami samooklicane Islamske države spopadale tudi med seboj, je v globoki eksistencialni stiski »sodnikovega podaljška« že skoraj izgubljene tekme vendarle uspelo povezati in organizirati protiofenzivo, katere cilj je bil vsaj delno razbitje režimske blokade in odprtje (vsaj) ene izmed oskrbovalnih poti. Vodilno vlogo v organizaciji protiofenzive je − zdaj tudi uradno − prevzela sunitska milica Fronta al Nusra, že dolgo časa najbolj uspešna in učinkovita uporniška milica, ki je pred tednom dni prekinila svoje stike z Al Kaido in se v celoti posvetila obrambi vzhodnega Alepa. Preostalim – bistveno šibkejšim – uporniškim skupinam (vključujoč Svobodno sirsko vojsko) preprosto ni preostalo drugega, kot da se povežejo s skrajnimi islamisti, ki so za obrambo vzhodnega Alepa storili več kot kdor koli drug. »Zdaj se moramo soočiti z novo tragedijo: med tistimi, ki so rešili prebivalce Alepa, je teroristična skupina. Ta je za oblegane in sestradane Sirce v Alepu storila več od celotne mednarodne skupnosti,« je danes zapisal sirski aktivist Abdelaziz Hamza. »Morala je zdaj zelo visoka. Svet je zapustil Alep, na pomoč so prišli džihadisti,« je iz porušenega mesta javil sirski aktivist in pesnik Mahmud Rašvani, eden od začetnikov sirskega upora proti režimu predsednika Bašarja al Asada.

Humanitarna katastrofa zdaj grozi režimskemu delu mesta

Poenotenje strategije in ciljev se je izkazalo za učinkovito. Koalicija uporniških milic je v noči s petka na soboto krenila v silovit protinapad, v katerem je sodelovalo tudi nekaj samomorilskih napadalcev, uporniki pa so imeli pri napadu na voljo veliko orožja, ki je v vzhodni del mest iz Turčije, Katarja in Saudske Arabije skupaj z denarjem prišlo tik pred zaprtjem zadnje oskrbovalne poti (cesta Costello) pred slabim mesecem dni. Kljub temu da so bili uporniki v izgubljeni poziciji in da so po njih ves čas padale ruske in režimske bombe, jim je hitro uspelo prebiti blokado.

Režimske sile so v preuranjeni pijanosti zmagoslavja − skupaj s svojimi ruskimi vojaškimi svetovalci − uporniki v boju za preživetje ujeli na levi nogi. Uporniški koaliciji je uspelo odpreti pot do ključne četrti Ramuseh v jugozahodnem delu mesta, kar jim ji omogočilo takojšnjo preskrbo s hrano, zdravili, nafto, orožjem in približno 3000 »svežimi« borci. Ti so v vzhodni del Alepa po poročanju naših sirskih virov prišli iz Idliba, ki ga prav tako nadzoruje Fronta al Nusra. A uporniki se tu niso ustavili. Hitro so napovedali boj za celoten Alep.

Ker je bila četrt Ramuseh ključna tudi za oskrbo zahodnega Alepa, se je v hudih težav nemudoma znašlo skoraj milijon in pol ljudi, ki živijo na režimski strani mesta. Sirske oblasti očitno niso bile pripravljene na protiofenzivo in zdaj tudi zahodni strani mesta preti humanitarna katastrofa. Tudi zaradi tega so uradniki Združenih narodov v ponedeljek od vojskujočih se strani v Alepu zahtevali 48-urno »humanitarno« prekinitev ognja, med katero bi lahko prebivalcem na obeh straneh mesta dostavili hrano in zdravila, medtem pa bi inženirji lahko vsaj delno obnovili med dolgotrajnim bombardiranjem skoraj popolnoma uničeno električno in vodno infrastrukturo. »Združeni narodi so izjemno zaskrbljeni, češ da bi bile posledice za milijone civilistov lahko grozljive, če električna in vodna infrastruktura ne bosta nemudoma popravljeni,« je izjavil vodilni humanitarni predstavnik ZN v Siriji Yacoub El Hillo.

Kopičenje sil na obeh straneh fronte


Vladne sile so se na poraz nemudoma odzvale s še bolj silovitim bombardiranjem uporniških in civilnih ciljev v vzhodnem Alepu, v mesto pa je že prispelo več tisoč vojaških okrepitev iz vrst iranske republikanske garde, iraških šiitskih milic in libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah, ki naj bi proti Alepu, proti odločilnemu bojišču sirske vojne, poslal tudi svoje elitne enote.