Bitka za Rako nikakor ni le bitka za Rako

Po osvoboditvi Mosula bo v Raki sledila veliko kompleksnejša in globalno pomembna bitka.

Objavljeno
04. julij 2017 14.57
Boštjan Videmšek
Boštjan Videmšek

Sirske demokratične sile (SDF), ki jih sestavljajo kurdski borci­ iz vrst YPG in sunitski Arabci, s pomočjo mednarodne koalicije zapirajo obroč okoli Rake, prestolnice samooklicanega kalifata Islamske države na severu Sirije. Po zmagoslavju iraških sil v Mosulu se bo bitka za Rako, ki je že dobra tri leta v rokah skrajnih islamistov, šele dobro razplamtela.

Velika vojaška operacija osvobajanja Rake je od začetka – novembra lani – v senci dogajanja v približno 400 kilometrov oddaljenem Mosulu, toda njene strateška, vojaška, politična in simbolna vloga niso prav nič manjše od boja za drugo največje iraško mesto.

Zdaj, ko se boji v Mosulu počasi končujejo, bo tudi mednarodna skupnost namenila več pozornosti osvobajanju Rake, ki pa bo – je že – geopolitično bistveno bolj zapleteno od sicer le na videz črno-bele zgodbe z iraške strani meje.

Kurdski borec počiva v eni od hiš v Raki, foto: Goran Tomaševič/Reuters

Mednarodno koalicijo v bojih za Rako tako kot v Mosulu vodijo Združene države, ki pa so v Siriji z vojaki in marinci dejansko prisotne šele nekaj mesecev in na terenu nimajo tako rekoč nobene strateške globine. Enako velja za pripadnike posebnih enot iz Francije, Velike Britanije in Avstralije, ki se borijo s Sirskimi demokratičnimi silami.

Kurdski borci iz vrst SDF, nekakšne »poroke iz koristoljubja«, v Američanih, ki so v zadnjih tednih poslali na sever Sirije veliko orožja, tudi bojnih helikopterjev apache in modernih raketometov, ne vidijo le ključne pomoči pri osvobajanju Rake, ki sicer kot večinoma sunitsko mesto po nobeni logiki ne bi smela spadati v kurdsko interesno sfero, ampak tudi varovalko pred morebitnim turškim vojaškim posegom, o katerem je bilo v zadnjih dneh veliko govora.


Islamska država je obkoljena

Turško topništvo je zadnjih nekaj dni ponovno obstreljevalo položaje kurdske milice YPG blizu Afrina, čedalje bolj glasne so tudi govorice o nadaljevanju pred časom sicer uradno končane vojaške operacije Ščit Evfrata, ki jo je Ankara začela konec avgusta lani. Pri tem je treba omeniti vsaj še notranja kurdsko-arabska nesoglasja in v zadnjem tednu sicer rahlo pomirjena »zračna« nesoglasja med Združenimi državami in Rusijo, ki na severu Sirije sproti rišejo meje svojega vpliva. Bitka za Rako nikakor ni le bitka za Rako.

Fotografija mestnih vrat je bila posneta leta 1934, foto: Ameriška kongresna knjižnica/AP

Sirske demokratične sile so v zadnjih petih dneh s treh strani, tudi z juga, prodrle v Rako, kar do zdaj ni bilo mogoče. Danes so se prve enote SDF prebile do mestnih vrat.

Pripadniki skrajne sunitske milice – teh je v Raki »pod orožjem« najmanj 2500, koalicija pa mora pri načrtovanju svojih operacij računati tudi na stotine iz drugih predelov padajočega samooklicanega kalifata prebeglih borcev IS – obvladujejo približno 75 odstotkov mesta, v katerem je pred začetkom vojne v Siriji živelo več kot 300.000 ljudi.

Kurdsko-arabska naveza, ki bo po morebitni osvoboditvi Rake pred veliko preizkušnjo, je s pomočjo koalicijskih bombnikov porušila oba mostova čez reko Evfrat, kar v kot stisnjenim pripadnikom Islamske države onemogoča beg iz mesta (po vzoru Mosula), hkrati pa so prekinjene tudi vse oskrbovalno-logistične poti.

Po navedbi sirskih, kurdskih in ameriških virov je bilo samo v zadnjem mesecu ubitih 1100 pripadnikov IS, med njimi vsaj tretjina tujih borcev. Številni – to velja tudi za poveljniški kader – borci IS so že zapustili Rako in se preselili na (razmeroma) varnejše podeželje vzhodno od mesta, katerega velik del obvladujejo skrajni islamisti in kjer bodo s številnimi vpletenimi igralci potekale naslednje bitke sirske vojne.

V vrstah Sirskih demokratičnih sil je tudi 26.000 kurdskih borcev, foto: Goran Tomaševič/Reuters

Kaj bo sledilo dan potem?

V vrstah Sirskih demokratičnih sil je vsega skupaj 55.000 mož in žena. 29.000 sunitskih Arabcev, 26.000 kurdskih (YPG) in tudi nekaj krščanskih borcev. V mestih in vaseh, ki so že pod nadzorom SDF, denimo v Tabki, že oblikujejo lokalno oblast – nekakšne mestne svete.

Podobno naj bi bilo tudi po osvoboditvi Rake, kjer je po podatkih humanitarnih organizacij le še okoli 100.000 ljudi. Ti so bili v zadnjih treh letih tarča napadov tako rekoč vseh lokalnih, nacionalnih, regionalnih in globalnih akterjev najbolj krvavega konflikta našega časa. Pri tem so bili izpostavljeni strahovladi Islamske države, ki je prav v prestolnici svojega kulta (in korporacije) delovala najbolj brutalno in brezkompromisno.

Raka je bila prizorišče številnih zločinov, med drugim tudi »televizijskih« usmrtitev ugrabljenih novinarjev in humanitarnih ­delavcev.

Upati je, da civilno prebivalstvo v Raki ne bo izpostavljeno maščevalnim pohodom. Ljudem v obleganem mestu je to v zadnjih dneh poskusila zagotoviti tudi Leila Mustafa, sopredsedujoča civilnemu svetu Rake, ki naj bi, kot omenjeno, po morebitni osvoboditvi prevzel začasno oblast v sicer že zdaj dodobra opustošenem mestu. »Vsem Sircem, ki so sodelovali z Islamsko državo, a si pri tem niso umazali rok s krvjo, bo oproščeno,« je povedala pripadnica SDF.