»Darilo za ameriške prasce«

Severna Koreja se muza ob nervozi, ki jo je povzročila njena raketa, svet pa je vse manj enoten, kako preprečiti jedrsko katastrofo.

Objavljeno
05. julij 2017 12.28
NORTHKOREA-MISSILES/TRIO
Zorana Baković
Zorana Baković

Medtem ko je Kim Džong Un 4. julija opazoval, kako se severnokorejska medcelinska raketa vzpenja v nebo, je pripomnil: »Ameriški prasci ne bodo veseli tega darila ob dnevu neodvisnosti!« Nato je bruhnil v smeh in dodal: »Večkrat bi jim morali poslati takšna darila, da jim malce razbijemo dolgčas.«

Tako je severnokorejska tiskovna agencija KCNA v svojem poročilu dan pozneje opisala razpoloženje v nadzornem središču raketne baze, iz katere je v torek poletela balistična raketa hvasong 14. ZDA so že potrdile, da je dejansko šlo za medcelinsko raketo. Ko so iz Pjongjanga sporočili, da so sposobni na takšno raketo namontirati tudi »veliko jedrsko bojno konico« in jo poslati na katero koli točko na zemeljski obli, pa je ameriški državni sekretar Rex Tillerson to ocenil za »novo eskalacijo nevarnosti« za ZDA in pozval mednarodno skupnost k enotni akciji proti Severni Koreji.


Kimovo »darilo« ZDA, prva severnokorejska medcelinska raketa hvasong 14. Foto: AP

Kljub jasnim signalom južnokorejskega predsednika Mun Dže Ina, da bi se reševanja krize raje lotil z dialogom, je njegova vojska skupaj z ameriško v torek začela izvajati raketne vojaške vaje, v okviru katerih je izstrelila serijo vodenih projektilov »za vse vremenske razmere«, ki so jih opisali kot »do popolnosti natančne in sposobne zadeti tarčo onkraj dometa topništva«. Gre za ameriški oborožitveni sistem, ki ga sestavljajo kombinirane enote, med drugim opremljene z raketami zemlja-zemlja, raketami protiletalske obrambe in sistemom za oskrbo bojnih helikopterjev z orožjem in gorivom.


Vojski Južne Koreje in ZDA sta v torek začeli izvajati skupne vojaške vaje na Korejskem polotoku. Foto: AP

Nekateri od izstrelkov, ki so jih uporabili v skupni vaji, lahko nosijo bojno konico, težko do 230 kilogramov, do tarče pa jih usmerja satelitsko vodenje. Spet drugi lahko ponesejo na stotine manjših bomb nad zelo oddaljene tarče. Vse to je, pojasnjuje ameriška vojska, le odgovor na severnokorejsko izzivanje in potrditev Tillersonovega svarila, da Washington »nikoli ne bo priznal z jedrskim orožjem oborožene Severne Koreje« kot legitimne entitete.

Čeprav je zasedanje varnostnega sveta OZN napovedano za danes popoldne, sta voditelja Kitajske in Rusije že podala skupno izjavo, v kateri sta jasno poudarila, da si ne želita nadaljnjega zaostrovanja napetosti. Predsednika Xi Jinping in Vladimir Putin sta po koncu torkovih pogovorov v Moskvi pozvala vse vpletene strani k vzdržnosti in predlagala, da bi se reševanja problema lotili s kombinacijo ruskega in kitajskega načrta za vzpostavljanje miru na Korejskem polotoku.


Za povečavo kliknite na graf.

V skladu s predlogom bi Severna Koreja zamrznila svoje jedrske in raketne aktivnosti, ZDA in Južna Koreja pa bi ustavile skupne vojaške vaje. Zunanja ministra dveh velesil sta v posebni izjavi obsodila zadnji severnokorejski raketni test, ki sta ga označila za »nesprejemljivega« in za hudo kršitev resolucij varnostnega sveta OZN.

Kitajska in Rusija sta še poudarili, da vojaško posredovanje proti Pjongjangu ne bi smelo biti ena izmed opcij za reševanje krize. Izhod iz nje da je le v popolnem spoštovanju resolucij OZN, pri čemer je treba izkazati spoštovanje do »razumnih strahov« Severne Koreje, vse države pa bi se morale potruditi, da bi omogočile nadaljevanje dialoga.


Ruski predsednik Vladimir Putin in njegov kitajski kolega Xi Jinping sta po srečanju v Moskvi dala skupno izjavo o krizi na Korejskem polotoku. Foto: Damir Sagolj/Reuters

Toda na terenu se medtem dogaja prav nasprotno od tega, kar so v skupnih izjavah zapisali Xi in Putin oziroma Wang Yi in Sergej Lavrov.

Voditelja Kitajske in Rusije se bosta konec tedna v Hamburgu ločeno sestala s predsednikom ZDA Donaldom Trumpom, ameriška stran pa je že napovedala, da bo Severna Koreja najpomembnejše vprašanje, še posebej med pogovorom med Xijem in Trumpom.

Vrh G20 v Hamburgu tudi sicer ne bo niti malo dolgočasen, zahvaljujoč predvsem Kim Džong Unu in njegovim darilom, namenjenim na drugi breg Tihega oceana. Severnokorejski voditelj je najbrž predvidel, da mora, če se takšno darilo pošlje Američanom, pri odvijanju darilnega papirja sodelovati ves svet.

                                                          Video: Reuters