Napoved libijske vlade narodne enotnosti ni prepričala vseh

Dogovor o vladi narodne enotnosti je napovedal odposlanec ZN, a iz obeh libijskih parlamentov je že slišati dvome.

Objavljeno
09. oktober 2015 09.59
Mo. B., Delo.si
Mo. B., Delo.si

Tripoli − Severnoafriška država, ki se je po padcu dolgoletnega voditelja Moamerja Gadafija znašla v kaosu bitke za prevzem oblasti, v njej pa od avgusta lani vladata dva parlamenta, je po napovedih posebnega odposlanca Združenih narodov Bernardina Leona tik pred prebojem − predstavniki obeh vlad in drugih milic so dosegli dogovor o sestavi vlade narodne enotnosti. A ni minilo dolgo, ko so poslanci enega in drugega parlamenta, oba morata vlado potrditi, o dogovoru začeli izražati dvom.

»Nismo del te predlagane vlade. Nič nam ne pomeni in o njej se z nami niso posvetovali,« je za britanski BBC povedal poslanec parlamenta v Tripoliju Abdulsalam Bilašahir. Nič manj pesimistične niso bile besede poslanca iz Tobruka Ibrahima Alzaghiata: »Ta predlagana vlada bo vodila v še večjo razdvojenost Libije in se bo na koncu sprevrgla v slabo šalo. Izbira gospoda Leona ni bila modra.«

Bernardino Leon je dogovor o sestavi vlade narodne enotnosti, ki naj bi jo vodil 55-letni arhitekt Fajez Saradž, dosegel po dolgotrajnih pogajanjih. »Po letu dni dela na tem procesu, potem ko smo sodelovali z več kot 150 libijskimi predstavniki z vseh regij, je naposled napočil čas, ko lahko predlagam vlado narodne enotnosti. Vsi bodo delovali kot ekipa,« je Leon povedal na konferenci v Maroku. Fajez Saradž, ki je sicer poslanec v parlamentu v Tobruku, naj bi vlado vodil skupaj s tremi namestniki − z zahoda, vzhoda in juga države.

Po padcu dolgoletnega režima Moamerja Gadafija se je v Libiji med različnimi milicami razvnela bitka za oblast. Kako razklana je država, je postalo očitno avgusta lani, ko je zavezništvo več milic iz mesta Misrata zavzelo Tripoli in iz njega pregnalo mednarodno priznano vlado. Ta se je zatekla v mesto Tobruk na severovzhodu države. V Libiji odtlej delujeta dva parlamenta.

»Veliko preveč Libijcev je umrlo, preveč mater je moralo trpeti. Danes potrebuje humanitarno pomoč skoraj 2,4 milijona ljudi. Prepričani smo, da [ta vlada] lahko uspe. Libijci morajo zgrabiti to zgodovinsko priložnost, da rešijo Libijo,« je še povedal Bernardino Leon.

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je predlog sestave libijske vlade narodne enotnosti že podprl in tudi on vse vodje pozval, naj ne zapravijo te priložnosti. »Zdaj je čas, da strani, vpletene v politični dialog, podprejo ta predlog in brez odlašanja podpišejo sporazum.«

Predlog vlade narodne enotnosti je podprla tudi zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini, ki je novi vladi že obljubila sto milijonov evrov pomoči.