Vojna na območju Gaze se nadaljuje

Humanitarna katastrofa se stopnjuje, a to je očitno zadnja skrb tistih, ki so se namesto za mir ponovno odločili za vojno.

Objavljeno
20. avgust 2014 09.49
MIDEAST-GAZA/
Boštjan Videmšek, zunanja politika
Boštjan Videmšek, zunanja politika

Kot vse kaže, se bo vojna na območju Gaze nadaljevala. Potem ko se je iztekel še »podaljšek« prekinitve ognja so iz Gaze proti Izraelu ponovno poletele rakete, Izrael pa je odgovoril s silovitim bombardiranjem. Očitno je, da si ne Hamas ne Izrael ne želita končati s sovražnostmi.

Pogajanja v Kairu niso bila uspešna. Palestinska stran, ki jo v Egiptu predstavlja koalicija različnih organizacij, je sporočila, da si Izrael nikoli ni zares želel vzpostavitve trajnega premirja, saj bi to pomenilo, da mora sprejeti Hamasove pogoje. Med drugim odpravo skoraj osem let trajajoče blokade Gaze, odprtja meja z Egiptom in vzpostavitve »ekonomsko ugodnega okolja«, kar bi prebivalcem Gaze, največjega odprtega zapora na svetu, omogočilo, da životarjenje zamenjajo z - življenjem.

»Izrael je sprejel odločitev, da bodo pogajanja v Kairu propadla,« je sporočil Azam al Ahmad, vodja palestinskih pogajalcev in visoki predstavnik gibanja Fatah, ki si ga Izraelci želijo videti kot novega vladarja Gaze. Za Hamas je to seveda nesprejemljivo. Enako kot je za Hamas in za prebivalce opustošene palestinske enklave ob Sredozemskem morju nesprejemljiva izraelska zahteva po popolni demilitarizaciji območja Gaze. To bi za palestinsko stran pomenilo predajo, poraz in izstop iz zgodovine. A Hamasovo ponovno raketiranje izraelskih ciljev je popolnoma iracionalno in škodljivo, saj je vnaprej jasno, da bo Izrael na palestinske rakete odgovoril z neprimerljivo močnejšo silo. In to se je zgodilo tudi v noči iz torka na sredo. »Izstreljevanje raket na Izrael je onemogočilo nadaljevanje pogajanj in uničilo premiso, na kateri so pogajanja temeljila,« je po novem valu raketiranja in bombardiranja izjavil tiskovni predstavnik izraelske vlade Mark Regev.

Vojna, v kateri je bilo do zdaj ubitih 2028 Palestincev (večinoma civilistov) ter 64 izraelskih vojakov in dva civilista, se nadaljuje. Izraelske sile so v zgodnjih jutranjih urah med drugim bombardirala domovanje Mohameda Deifa, enega ključnih Hamasovih voditeljev in soustanovitelja brigad Kasam, sicer Hamasovega oboroženega krila, ki je v šest tednov trajajoči vojni prevzelo pobudo. Palestinska stran je potrdila, da sta bila v napadu ubita Deifova žena in dvoletna hčerka, Hamasov voditelj pa v času napada, kot je to v navadi, ni bilo »doma«. Predstavniki brigade Kasam so preko twitterja sporočili, da je Izrael z napadom na Deifovo družino »odprl vrata pekla«.

Nadaljevanje spopadov je zaustavilo dostop humanitarne pomoči najbolj ogroženim prebivalcem Gaze. Večina izmed več kot 600.000 ljudi, ki so bili zaradi izraelskega bombardiranja primorani zapustiti svoje domove, je v celoti odvisna od pomoči Združenih narodov, delo ostalih humanitarnih organizacij pa je v grozljivih pogojih, ki vladajo v Gazi, močno omejeno. V Gazi primanjkuje hrane, pitne vode in zdravil. Bolnišnice so v katastrofalnem stanju. Humanitarna katastrofa se stopnjuje, a to je očitno zadnja skrb tistih, ki so se namesto za mir ponovno odločili za nadaljevanje vojne.